Ochrona przeciwpożarowa to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii, jakie trzeba dobrze przemyśleć, zaprojektować i wdrożyć dla bezpieczeństwa ludzi, zwierząt oraz mienia. Przed pożarami i innymi kęskami żywiołowymi chcemy się chronić w domach oraz w miejscach, gdzie pracujemy, gdzie robimy zakupy, gdzie uczymy się, etc. Przemysł drzewny to mocno rozwinięta dziedzina polskiej gospodarki, a jednocześnie dość mocno narażona na niebezpieczeństwo pożarowe. Jak więc podejść do ochrony przeciwpożarowej w zakładach zajmujących się przetwórstwem drewna?

Czym jest przemysł drzewny?

Przemysł drzewny to jeden z rodzajów przemysłu, stanowiący dość mocno rozwiniętą gałąź polskiej gospodarki. Przemysł ten zajmuje się przeróbką drewna w określone wyroby oraz materiały, które mogą służyć dalej, np. w budownictwie. Sam przemysł drzewny można dodatkowo podzielić na przemysł drzewny fizyko – chemiczny, mechaniczny oraz chemiczny. Przemysł drzewny to także przemysł papierniczy. Obróbką drewna zajmują się głównie zakłady tartaczne oraz zakłady stolarskie, w tym meblowe. Ale wyrobami przemysłu drzewnego nie są jedynie papier, meble czy artykuły budowlane. Przemysł ten zaopatruje nas również w przybory kreślarskie, galanterię drzewną (opakowania, skrzynie, sztućce, etc.), wyroby z korka, z trzciny, z wikliny, itp.

Zasady ppoż w przemyśle drzewnym

Zasad BHP powinniśmy przestrzegać wszędzie, zaś w zakładach jak tartaki czy stolarnie zdaje się to jeszcze bardziej istotne, zwłaszcza na fakt wysokiego ryzyka pożarów. W tego typu zakładach wykonuje się masę bardzo zróżnicowanych czynności, pracuje tutaj wiele różnych maszyn i urządzeń, a dodatkowo obrabiany materiał jest zazwyczaj suchy, a przy tym łatwopalny. Przemysł drzewny obejmuje wiele, bardzo zróżnicowanych prac jak chociażby piłowanie, frezowanie, rozdzielanie, kruszenie, heblowanie, klejenie, prasowanie, etc. Każda z tych czynności, bez zachowania norm BHP, może stać się potencjalnie zagrożeniem, także pod kątem pożarowym. Ryzyko pożarowe jest tym większe, ponieważ prace wykonywane w tartakach, stolarniach i podobnych zakładach są coraz bardziej zautomatyzowane oraz znacznie bardziej dynamiczne niż kiedyś. Drewno oraz wszelkie pyły są niezwykle łatwopalne, mają także potencjał wybuchowy.

Jaka ochrona ppoż dla przemysłu drzewnego?

Efektywność i automatyzacja w przemyśle są ważne i wciąż dążymy właśnie po tej ścieżce. Jednocześnie coraz więcej skomplikowanych maszyn i szybsze tempo pracy sprawiają, iż wzrastają zagrożenia, w tym także te pożarowe. Przemysł drzewny wymaga więc szczególnie szybkich i precyzyjnych systemów ochrony przeciwpożarowej. Szczególnie niebezpiecznymi czynnościami wykonywanymi we wszelkich zakładach stolarskich czy tartacznych są te związane z tarciem czy z piłowaniem – tutaj ryzyko powstania iskier jest szalenie duże. 

Dlatego też proponujemy państwu szereg rozwiązań, które znacznie wpłyną na bezpieczeństwo zakładów oraz osób w nich pracujących. Jednym z takich rozwiązań jest np. możliwość ograniczenia tłumienia drgań, co znacznie wpływa na ochronę pracy maszyn oraz bezpieczeństwo zakładów. 

Bardzo pożądanymi rozwiązaniami w przemyśle drzewnym są także rozwiązania typowo przeciwpożarowe. Wymienić tu można systemy gaszenia parą wodą (mgłą wodną) oraz specjalne systemy wykrywanie iskier i natychmiastowego ich gaszenia. Posiadamy szereg rozwiązań dla tartaków, stolarni i innych zakładów zajmujących się obróbką drewna. Rozwiązania dopasowujemy zawsze do potrzeb danego zakładu i indywidualnych wymagań danego miejsca pracy. 

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady