Budowa domu wymaga uzyskania pozwolenia, co wiąże się ze skomplikowanymi i czasochłonnymi procedurami. Nie obowiązują one natomiast w przypadku nieruchomości o charakterze wypoczynkowym, jednak muszą one spełniać określone warunki. Jakie? Tego dowiesz się podczas lektury artykułu.

Powierzchnia zabudowy do 35 m2

Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, żeby legalnie móc postawić dom bez pozwolenia, jest zachowanie powierzchni zabudowy do 35 m2 – wszystkie większe budynki wymagają już pozyskania zgód administracyjnych na realizację inwestycji. Mając na uwadze ograniczenie powierzchni, sięga się po technologie i materiały konstrukcyjne pozwalające na budowę cienkich ścian. Siłą ma to również wpływ na ich mniejszą trwałość, dlatego aby zabezpieczyć się przed ich zniszczeniem np. przez wichurę, należy wykupić ubezpieczenie domu rekreacyjnego, o którym przeczytasz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domku-letniskowego-to-musisz-wiedziec/.

Użytkowanie sezonowe

Obowiązujące przepisy regulujące budowę nieruchomości bez pozwolenia wskazują na ich rekreacyjne użytkowanie. Zgodnie z ich treścią, tego rodzaju budynki są wykluczone z grona mieszkalnych, a ciągłe przebywanie w nich jest zabronione. W praktyce jednak weryfikacja tego przepisu jest nierealna z uwagi na brak możliwości udowodnienia całorocznego użytkowania.

Odpowiednia konstrukcja

Prawo zezwala na stawianie bez pozwolenia wyłącznie parterowych budynków wolnostojących. Bliźniaki, szeregowce czy nieruchomości piętrowe wymagają już uzyskania zgód administracyjnych, nawet jeśli ich powierzchnia zabudowy jest mniejsza niż 35 m2. W grę wchodzi natomiast poddasze, lecz tu też są pewne ograniczenia – otóż nie może mieć ono charakteru użytkowego, a jego wysokość nie może przekraczać 1,9 m.

Jeden budynek na każde 500 m2 działki

Ograniczenia dotyczą także liczby domów rekreacyjnych budowanych bez pozwolenia na jednej działce. Mianowicie na każdych 500 m2terenumoże się znajdować tylko jedna taka nieruchomość. Jeżeli więc działka ma większą powierzchnię, istnieje możliwość wybudowania dwóch lub większej liczby budynków rekreacyjnych.

Brak oddziaływania na otoczenie

Decydując się na postawienie domku letniskowego bez pozwolenia, należy się upewnić, że nie ingeruje on w otoczenie, czyli np. nie burzy ładu przestrzennego, w żaden sposób nie koliduje z innymi nieruchomościami i nikomu nie przeszkadza.

Minimalna odległość od granicy działki

Nie tylko liczbę domów rekreacyjnych, ale również ich lokalizację w pewien sposób określają przepisy. Zgodnie z ich treścią, minimalna odległość od granicy działki może wynosić 4 m od strony ściany z oknami i drzwiami i 3 m w przypadku ścian bez stolarki okiennej i drzwiowej.

Zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy

Jeszcze zanim zabierzesz się za budowę domu rekreacyjnego, upewnij się, że plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy pozwalają na jego postawienie. Może się bowiem okazać, że zawarte w tych kluczowych dokumentach wytyczne wykluczają budowę właśnie takich nieruchomości. Jeżeli zaś plan zagospodarowania przestrzennego ani warunki zabudowy nie istnieją, można bez przeszkód wziąć się za prace. Po ich zakończeniu pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia nieruchomości, które znajdziesz i wykupisz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa