wazelina techniczna

Wazelina jest kojarzona zwykle z branżą kosmetyczną. W domach można jej używać do natłuszczania skóry, a na skalę przemysłową stosuje się ją do produkcji kosmetyków. Jednak jej wygląd i skład jest nieco inny niż wazeliny technicznej, choć zastosowanie mają bardzo podobne. Czym jest ten smar, gdzie się przyda i jakie są jego rodzaje? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Wazelina techniczna do uszczelek – co to jest?

Co ma wspólnego wazelina techniczna z twoim samochodem? Więcej, niż ci się wydaje! Przede wszystkim, wazelina i paliwo do silników spalinowych czy diesla pozyskiwane są głównie z ropy naftowej. Wazelina techniczna to mieszanka węglowodorów parafinowych, które utrzymują się w stanie skupienia na pograniczu stałego i ciekłego. Stąd charakterystyczna konsystencja tego produktu.

Wazelina techniczna – przechowywanie produktu

Nie możesz zapominać, że węglowodory parafinowe to substancje kwaśne i szkodliwe dla skóry oraz błon śluzowych. W kontakcie wazeliny technicznej z ogniem powstaje trujący tlenek węgla. Dlatego musisz:

 • przechowywać opakowanie z produktem w miejscach oddalonych od otwartego ognia;
 • trzymać je najlepiej w temperaturze nieprzekraczającej 25OC.
 • zabezpieczyć produkt przed promieniami słonecznymi. 

Nazwa wazeliny – skąd się wzięła?

Na wazelinę mówiono dawniej parafina, nafta lub smar parafinowy. Stosowana obecnie nazwa pochodzi od firmy kosmetycznej Vaseline, która wypuściła oczyszczoną wazelinę jako maść na oparzenia i suchą skórę. Wobec braku ciekawej alternatywy nazwa się przyjęła, co nie jest wyjątkiem. Podobnie rzecz ma się przecież z obecnymi w domach łucznikami czy junkersami. 

Wazelina techniczna – zastosowanie

Tłusta konsystencja najbardziej wpływa na zastosowanie wazeliny technicznej. Produkt przydaje się przede wszystkim do zabezpieczania metalowych elementów ruchomych. Usprawnia ich działanie ponieważ minimalizuje tarcie. Metalowe przekładnie, koła zębate czy łańcuchy zabezpieczone wazeliną bezkwasową nie ścierają się, dlatego dłużej pozostają sprawne. W domu wazelina techniczna zastosowanie znajduje przy zabezpieczaniu:

 • kłódek;
 • zamków w drzwiach;
 • mechanizmów klamek.

Odporność na czynniki atmosferyczne

Wazelina techniczna nałożona na wybraną powierzchnię tworzy na niej śliską jednolitą powłokę. Zabezpiecza między innymi przed kontaktem wilgoci z elementami metalowymi i tym samym zapobiega powstawaniu korozji. Ponadto, na powierzchni nie tworzy się lód, a mechanizmy metalowe nie przymarzają do siebie. Takie właściwości są szczególnie cenne w konstrukcjach zewnętrznych i w przemyśle maszynowym. 

Wazelina techniczna – jak wybrać odpowiednią?

Wiele możliwości zastosowania i różnorodne warunki, w których pracuje wazelina techniczna, wymagają stworzenia różnych wariantów tego produktu. Dlatego na rynku możesz znaleźć opakowania różniące się nie tylko wyglądem i ceną, lecz także zawartością. Jak wybrać wazelinę, aby skutecznie wypełniła swoje zadanie i nie uszkodziła elementu, który ma zabezpieczać? Poniżej dokonujemy podziału na poszczególne typy wazeliny w zależności od składu i właściwości.

Temperatura topnienia

Podczas przetwórstwa parafiny uzyskuje się różne produkty gotowe. Odrębności między nimi wynikają z procesów przetwórczych oraz składu pobieranego materiału. Wazelina techniczna utrzymuje swój unikalny stan skupienia w pewnym zakresie temperatury. Dlatego w zależności od gotowego produktu można wyróżnić dwie grupy. Są to:

 • wazelina techniczna wysokotopliwa;
 • wazelina techniczna niskotopliwa.

Wazelina techniczna wysokotopliwa

To rodzaj materiału, który utrzymuje stan skupienia nawet w temperaturze do 50OC. Dlatego wazelina techniczna wysokotopliwa często stosowana jest do smarowania narzędzi warsztatowych i mechanizmów z przekładniami stale użytkowanymi. Może trafić także na ogniwa łańcuchów czy na gwint śrub podczas wykonywania połączenia śrubowego. 

Wazelina techniczna niskotopliwa

Drugim wariantem jest wazelina techniczna, która topi się już w temperaturze 30OC. Jej główną zaletą są znakomite właściwości smarne, które osiąga już w temperaturze pokojowej. Wazelina techniczna niskotopliwa przydaje się do smarowania dużych powierzchni metalowych oraz zabezpieczania mechanizmów stosowanych sporadycznie. Sprawdzi się przy konserwacji klamek czy zawiasów, gdzie niskie tarcie nie spowoduje przekroczenia wspomnianej temperatury. 

Zawartość chemiczna 

Kolejną cechą wazeliny technicznej, która ma wpływ na jej zastosowanie i właściwości, jest skład chemiczny. Od zawartości kwasów zależy sposób użycia tego materiału w konkretnych miejscach. Tutaj wyróżniamy:

 • wazelinę techniczną kwasową;
 • wazelinę techniczną bezkwasową.

Wazelina techniczna kwasowa

To produkt w formie niemal niezmienionej, zbliżony do występującego w naturze. Zawartość substancji kwaśnych sprawia jednak, że możliwości zastosowania jej przy niektórych metalach czy materiałach są ograniczone. Do zakupu tego wariantu zachęca przede wszystkim cena, która jest niższa od kosztów wazeliny bezkwasowej. Wynika to głównie z tego, że przy jej produkcji do minimum ogranicza się przetwarzanie i wazelina techniczna kwasowa jest po prostu zabrudzona

Wazelina techniczna bezkwasowa

W tym wypadku masz do czynienia z materiałem, który jest oczyszczony z substancji kwaśnych. Dzięki temu produkt nie wchodzi w reakcję z metalami, nie jest żrący dla skóry czy błon śluzowych. Ten typ wazeliny technicznej jest stosowany przy produktach ze skóry naturalnej czy uszczelkach gumowych. Wazelina techniczna bezkwasowa może być nieco droższa, a dzięki usunięciu niepotrzebnych składników najczęściej ma jaśniejszy kolor. 

Sposób aplikacji 

Kolejnym kryterium wyboru wazeliny technicznej powinno być opakowanie. Oczywiście, nie chodzi o jego wygląd, ale o sposób przechowywania tego preparatu. Zastanów się, w jaki sposób najczęściej będziesz aplikował wazelinę, a następnie dobierz opakowanie, które ułatwi takie nakładanie. Pozwoli ci to wydajniej i bardziej precyzyjnie korzystać z właściwości produktu. Na rynku możesz znaleźć wiele różnych opakowań, spośród których najpopularniejszymi są:

 • pojemnik z nakrętką – opakowanie umożliwia nakładanie wazeliny dłonią na powierzchnię zabezpieczonego elementu. Będzie przydatne przy częstym smarowaniu i dużych powierzchniach, jednak mało wygodne;
 • wazelina techniczna do uszczelek w tubce – tubka przypominająca opakowanie pasty do zębów jest bardzo wygodna. Przechowywana w niej wazelina techniczna może być aplikowana dosyć precyzyjnie w wybrane miejsce, szczególnie na ogniwa łańcuchów czy koła zębate;
 • pojemnik ze strzykawką – nieczęsto można spotkać takie aplikatory, ale ich budowa pozwala na smarowanie bardzo drobnych i skomplikowanych konstrukcji. Taki pojemnik znakomicie nadaje się do mechanizmów zamka w drzwiach, a nawet zawiasów. Tak dokładny sposób aplikacji wazeliny w zawiasach pozwoli ci uniknąć zabrudzenia ściany;
 • wazelina techniczna w sprayu – opakowanie wyposażone w aplikator w sprayu doceniają szczególnie kierowcy zabezpieczający uszczelki w samochodzie przed wilgocią. Aerozol ułatwia nałożenie cienkiej i równomiernej warstwy wazeliny technicznej.

Wazelina techniczna – cena produktu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, cena wazeliny technicznej zależy przede wszystkim od stopnia jej oczyszczenia. Najdroższym produktem w stosunku do wagi jest wazelina kosmetyczna, a najtańsza będzie wazelina techniczna kwasowa. Cena za pudełko wazeliny technicznej o wadze 50 gramów wyniesie około 5 złotych. To niewielki koszt za tak uniwersalny produkt poprawiający funkcjonalność każdego warsztatu. 

Jak widzisz, wazelina techniczna jest dostępna w wielu rodzajach. Dzięki temu możesz kupić produkt, który dostosujesz do najczęściej wykonywanych prac. Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu, szczególnie w przypadku tego nieoczyszczonego wariantu.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie