ile brokatu na litr farby

Po co dodaje się brokat do farby?

Zanim dowiesz się, ile brokatu na litr farby dodać, przeczytaj, jaki efekt możesz nim osiągnąć. Brokat w farbie to sposób na niebanalne, wyróżniające się aranżacje. Ściany mieniące się pod wpływem światła dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Co więcej, brokat doskonale komponuje się z intensywnymi kolorami, a dodatkowo optycznie powiększa wnętrze.

Rodzaje farb z brokatem

Farba z brokatem może przyjąć różne formy: gotowe zestawy producenckie, połączenie lakieru i brokatu czy też sam brokat dodawany do zwykłej farby. Dla początkujących rekomenduje się najczęściej gotowe zestawy, ze względu na łatwość aplikacji.

Ile brokatu na litr farby?

Decydując o tym, ile brokatu na litr farby użyć, należy wziąć pod uwagę oczekiwany efekt końcowy. Na jasnych kolorach brokat powinien być użyty w większej ilości niż na ciemnych, aby efekt był widoczny. Jednak najczęstszą proporcją zalecaną przez specjalistów jest 75 gramów brokatu na 1 litr farby. 

Farba z brokatem – na co uważać?

Wiedząc, ile brokatu na litr farby użyć, możesz spróbować samodzielnie stworzyć farbę z brokatem. W tym przypadku należy jednak uważać na wielkość drobinek brokatu – zbyt małe mogą nie dać oczekiwanego efektu.

Boisz się, że brokat będzie spływał ze ścian? Brokat do farby z reguły jest na tyle drobny, że nie powinien spływać wraz z farbą. Jednak może się tak zdarzyć, gdy ściana jest mokra lub bardzo gładka. W takim przypadku najlepiej jest poczekać, aż pierwsza warstwa farby wyschnie i dopiero na nią nałożyć farbę z brokatem.

Wiesz już, ile brokatu na litr farby użyć, aby efektownie odmienić wnętrza swojego domu. Od dawki brokatu zależy efekt końcowy, czy to subtelne migotanie, czy wyraźny blask. Pamiętaj jednak, aby przygotować odpowiednio podłoże i dawkować brokat według własnych preferencji. Przy takim podejściu na pewno osiągniesz zadowalający efekt i twoje wnętrze zyska wyjątkowy charakter.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Malowanie