Sztachety drewniane na lata i na każdą kieszeń
Płoty drewniane wciąż należą do najpopularniejszych rozwiązań. Dowiedz się, czym kierować się kupując sztachety drewniane do twojego ogrodzenia. Podpowiemy też, jak je przykręcić, pomalować i zabezpieczyć. Zachęcamy do lektury!
Nowoczesna technologia pozwala na tworzenie bardzo różnorodnych materiałów do budowy ogrodzeń. Dzięki temu każdy może dostosować wygląd płotu do charakteru samego budynku znajdującego się na działce. Płoty mogą powstawać z metalu, betonu czy różnych tworzyw. W dalszym ciągu jednak niezwykle popularne są klasyczne płoty drewniane.
Jeśli zdecydowałeś się już na tego typu ogrodzenie, musisz też zastanowić się nad tym, jakie sztachety drewniane wybrać do twojego wymarzonego płotu. Z naszego poradnika dowiesz się nie tylko, jakie wybrać sztachety ogrodzeniowe. Doradzimy także, jak przykręcić sztachety do profilu, jak i czym je pomalować oraz zabezpieczyć.
Płot ze sztachet drewnianych – jakie pytania powinieneś sobie zadać?
Zanim zdecydujesz się na zakup materiałów do budowy płotu z drewnianych szczebli, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań i rozważyć kilka kwestii. Chodzi nie tylko o wygląd płotu, ale i funkcje, jakie ma spełniać.
Cena sztachet drewnianych a budżet
Płot to przeważnie dość kosztowna inwestycja. Szczególnie, jeśli twoja działka jest pokaźnych rozmiarów. Na kosztorys składają się w końcu nie tylko sztachety drewniane, ale i podmurówka, profile oraz słupki, które wykonać można różnymi metodami. Do wszystkiego, jeśli nie chcesz całości pracy wykonywać sam, doliczyć musisz też koszt robocizny. Wyznacz maksymalny limit finansów, jakie możesz przeznaczyć na budowę płotu z drewnianych sztachet i dopiero potem zacznij go projektować.
Sztachety do płotu – jakie drewno wybrać?
Jeśli nie ograniczają cię finanse, możesz wybrać sztachety dębowe. To właśnie one będą najbardziej wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne, będą też fenomenalnie wyglądać. Jeśli zdecydujesz się na sztachety z drewna dębowego, możesz być pewien, że twój płot wytrzyma dziesiątki lat. Oczywiście, o ile będziesz dbał o jego konserwację.
Jakie rodzaje drewnianych sztachet masz do wyboru?
Sztachety ogrodzeniowe powstają jednak także z innych rodzajów drewna. Na rynku dostępne są również:
- sztachety świerkowe;
- jesionowe;
- sosnowe;
- akacjowe.
Od wyboru rodzaju drewna zależeć będzie trwałość płotu. Niektóre z gatunków drewna mają też bardzo ciekawą strukturę, czego dobrym przykładem jest jesion. Najlepiej zachować równowagę między estetyką a ceną surowca.
Co ogradzasz?
Niezwykle istotną kwestią jest też to, co masz zamiar ogrodzić. Jeśli chodzi o dom na osiedlu w gęstej zabudowie czy taki, który sąsiaduje z ruchliwą ulicą lub chodnikiem, potrzebował będziesz większej ilości sztachet drewnianych. Musisz je bowiem rozmieścić w odpowiedniej gęstości, by zachować prywatność na swojej działce. Jeśli potrzebujesz dobrze się odgrodzić, ale masz ograniczone finanse, czasem warto wybrać nieco tańsze drewno. Najważniejsze jest w końcu to, aby płot spełniał swoją funkcję.
Sztachety drewniane – jakie rodzaje znajdziesz w sklepach?
Jak już wiesz, sztachety do płotu różnią się przede wszystkim gatunkiem drewna, z jakiego powstały. Oto kilka przykładów materiałów, z których powstać może twój płot. Wyjaśnimy, czym wyróżniają się poszczególne gatunki drewna.
Sztachety dębowe – najdroższe, ale i najtrwalsze
Ten rodzaj sztachet ogrodowych kosztuje najwięcej, ale nada naszej działce niepowtarzalnego charakteru. Decydując się na płot z drewna dębowego, masz też pewność, że będzie spełniał swoje funkcje co najmniej przez dziesiątki lat. Dąb jest też bardzo twardy, dzięki czemu nie tak łatwo go uszkodzić.
Sztachety świerkowe – atrakcyjna cena + wytrzymałość
Świerk z kolei należy do jednego z najpopularniejszych rodzajów drewna, jeśli chodzi o budowę płotów. Jest bardzo atrakcyjny cenowo, ale też przy tym niezwykle wytrzymały na warunki atmosferyczne. Kluczowe jest tu jednak dobre zabezpieczenie takiego płotu odpowiednim impregnatem. Drewno przyjmuje je bardzo chętnie. Odpowiednio pielęgnowane ogrodowe sztachety świerkowe to gwarancja długowieczności twojego płotu.
Sztachety akacjowe – trwałość i unikalność w jednym
Sztachety drewniane z akacji wyróżniają się nie tylko bardzo dużą wytrzymałością, czym przewyższają drewno świerkowe czy sosnowe. Mają też bardzo ciekawą strukturę oraz kolor. Wystarczy dzięki temu zabezpieczyć je tylko bezbarwnym impregnatem i mamy pewność, że płot będzie wyglądał zjawiskowo.
Na rynku występuje też wiele innych rodzajów szczebli drewnianych do płotów. W sklepach znajdziemy balaski drewniane z jesionu, olchy czy modrzewia. Przyjrzyj się im z bliska i wybierz to, co najbardziej odpowiada ci zarówno w kwestii estetyki, jak i ceny. To w końcu zakup na lata.
Jak przykręcić sztachety do profilu?
Jeśli zdecydowałeś się na renowację swojego płotu i masz już podmurówkę, słupki oraz profile, pozostało ci tylko przykręcić do nich szczeble drewniane. Kluczowy jest tu dobór odpowiedniej wysokości samych sztachet do płotu oraz zakup specjalnych śrub.
Wysokość sztachet ogrodowych a ilość profili
Wybór wysokości sztachet drewnianych zależy głównie od twoich założeń co do funkcji, jakie ma spełniać płot. Jeśli zależy ci na odgrodzeniu się od sąsiadów czy ruchliwej ulicy lub chodnika, zdecyduj się na wyższe sztachety do płotu. Z tym jednak wiąże się także konieczność zastosowania co najmniej trzech profili. Szczególnie, kiedy wysokość szczebli przekracza 170 cm.
Jakiego rodzaju śruby wybrać do płotu z drewna?
Bardzo istotny jest także wybór odpowiednich śrub. Można też zdecydować się na zwykłe wkręty, jednak nie jest to rozwiązanie polecane. Jest co prawda tańsze, ale zdecydowanie mniej estetyczne. Warto w budżecie na płot przeznaczyć odpowiednią ilość pieniędzy właśnie na odpowiednie śruby. Nawet najładniejsze drewno nie będzie dobrze wyglądać, jeśli nieestetyczne będą miejsca łączenia. W sklepie poszukaj śrub M5 lub M6. To te z zaokrąglonymi łebkami. Nie zawsze jednak wystarczą po dwie śruby na drewnianą sztachetę (góra i dół). W przypadku drewna takiego jak olcha konieczne jest zastosowanie nawet czterech śrub.
Jaki zachować odstęp między sztachetami ogrodzeniowymi?
Między drewnianymi sztachetami ogrodowymi musi znajdować się przerwa. Drewno pracuje i jeśli nie zapewnisz mu na to miejsca, będzie się wypaczać. Najlepiej zachować odstęp między 2 a 2,5 centymetra między jedną a drugą sztachetą do płotu. Jeśli natomiast chcesz, aby między sztachetami nie było szczelin, zamocuj je „na zakładkę”, a więc jedną od wewnątrz, następną od zewnątrz.
Jak zabezpieczyć sztachety drewniane?
Płoty drewniane wciąż są bardzo popularne ze względu na walory estetyczne. W przeciwieństwie jednak do płotów metalowych czy betonowych wymagają od nas zdecydowanie więcej pracy. Tylko dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu będziesz cieszyć się przez długie lata stylowym i estetycznym ogrodzeniem ze sztachet drewnianych.
Czym pomalować drewniane dranki? Jaki impregnat wybrać?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju impregnaty dedykowane do konkretnych gatunków drewna. Jeśli malujesz płot po raz pierwszy, zacznij od impregnatu. Zastosowanie go to konieczność w przypadku drewna surowego. Płyn wniknie w jego strukturę, wzmacniając ją i osłabiając chłonność. Dopiero po wyschnięciu tej warstwy możesz zastosować lakierobejcę, która pięknie podkreśla naturalny rysunek słojów drewna.
Kiedy najlepiej jest malować balaski drewniane?
Najlepiej zawczasu sprawdź prognozę pogody. Na malowanie i impregnację płotu z drewnianych sztachet najlepszy będzie ciepły dzień bez deszczu i gwałtownych porywów wiatru.
Płot z drewnianych sztachet to ponadczasowe rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrodzenie domu czy działki. Przed wybraniem się do sklepu pamiętaj jednak o sporządzeniu kosztorysu. Wybierając konkretne sztachety drewniane, kieruj się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami konkretnego gatunku drewna. Koniecznie sprawdź też, czy wybrane przez ciebie sztachety drewniane zostały już zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Jeśli nie, zaopatrz się w odpowiednie środki: impregnat i lakierobejcę. Nie zapomnij też o specjalnych śrubach!