szpachlowanie oraz malowanie sufitu

Domowe remonty mogą przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza, jeśli chce się je wykonywać na własną rękę i nie posiada się żadnej wiedzy na ten temat. Okazuje się jednak, że szpachlowanie i malowanie sufitu wcale nie muszą być trudne. Z powodzeniem można wykonać je samemu – bez konieczności zatrudniania fachowców. Poznaj sprawdzone triki, które sprawią, że szpachlowanie i malowanie tej trudno dostępnej części domu stanie się jeszcze łatwiejsze.

Szpachlowanie sufitu betonowego

Szpachlowanie sufitu betonowego zacznij od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Powinna być ona spójna i pozbawiona starych warstw farby. Dopiero potem zagruntuj sufit. Najlepsza do wyrównania sufitu będzie gładź. Zanim ją położysz, odsłoń tynk, na którym umieszcza się siateczkę. Po wyszpachlowaniu sufitu gładzią czas na szlifowanie powierzchni za pomocą, np. papieru ściernego. Innymi, mniej popularnymi pomysłami na wygładzenie sufitu, są: tapeta ze szkła tekstylnego oraz masa szpachlowa. 

Przed przygotowaniem masy do szpachlowania zapoznaj się z instrukcją załączoną do opakowania. Większość produktów wystarczy rozrobić z czystą, zimną wodą w wiadrze, przy pomocy mieszadła. 

Podstawą sukcesu jest odpowiednia technika. Szpachlowanie sufitu należy rozpocząć od miejsc trudno dostępnych, takich jak okna. Następnie należy kierować się w głąb pomieszczenia. 

Gruntowanie

Po oczyszczeniu i wygładzeniu sufitu, możesz przejść do jego zagruntowania. Wcześniej pozbądź się jednak pyłu bądź innych zabrudzeń. W tym celu możesz użyć zmiotki lub odkurzacza. Następnie przejdź do gruntowania za pomocą pędzla. W trakcie tej czynności zwracaj uwagę na to, by grunt dotarł we wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca. W przeciwnym razie może to niekorzystnie wpłynąć na efekt końcowy. 

Szpachlowanie sufitu z płyt GK

Szpachlowanie sufitu podwieszanego, czyli takiego, który został wykonany z płyt GK wymaga dużej staranności. Dlatego warto poświęcić na to szczególnie dużo uwagi. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest zagruntowanie płyt na łącznikach przy użyciu gruntu polimerowego. Preparat ten nakłada się na sufit za pomocą pędzla.

Spoinowanie płyt GK oraz szpachlowanie otworów pozostałych po wkrętach

W tym celu należy użyć masy szpachlowej, którą rozrabia się zgodnie z załączoną instrukcją. Warto zrobić to dokładnie, dzięki czemu nie będziesz musiał użyć taśmy zbrojącej. Przy spoinowaniu płyt należy pilnować następującej kolejności działań:

 1. wypełnianie spoin – po upływie 50 min. należy zebrać nadmiar masy; 
 2. wypełnianie obszaru spoiny obszerną pacą, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię;
 3. ponowne użycie preparatu – w razie potrzeby.

Szlifowanie nierówności

Widocznych nierówności można się pozbyć przy pomocy papieru ściernego czy gąbki szlifierskiej. Nieważne czy szlifowany jest sufit betonowy czy z płyt GK. Zawsze przydadzą się ci się takie narzędzia, jak: 

 • szpachelka;
 • packa tynkarska oraz do szlifowania;
 • kielnia prostokątna;
 • pędzel lub wałek malarski;
 • wiadro.

Warto mieć również pod ręką urządzenia, takie jak: wiertarka z mieszadłem, sprzęty do sprzątania (np. odkurzacz, zmiotka), papier ścierny bądź siatka ścierna. Przydatna będzie również odpowiednio wysoka drabina.  

Ile kosztuje szpachlowanie?

Cena szpachlowania zależna jest przede wszystkim od jakości materiałów. Uśrednione koszty to ok. 4-5 zł za każdy mpowierzchni. Cena pracy fachowca wynosi natomiast około 17-20 zł za każdy m2 sufitu.

Jeżeli chcesz przeprowadzić szpachlowanie samodzielnie, z pewnością przydadzą Ci się profesjonalne narzędzia i sprzęt budowlany. Na RenTools.pl możesz znaleźć interesujący Cię sprzęt w atrakcyjnych cenach i sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa wypożyczalnia w Twojej okolicy.

Malowanie sufitu

Po dokładnym przygotowaniu powierzchni, możesz zabrać się za malowanie sufitu. Uprzednio upewnij się, czy na pewno jest ona równa. Jeżeli tak – kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej farby.

Wybór dobrej farby

Przy wyborze farby warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim kolor sufitu będzie miał wpływ na optyczne powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia. Zbyt ciemna farba na suficie może znacznie pomniejszyć pomieszczenie, więc lepiej nakładać ją w przypadku naprawdę sporych powierzchni. Do standardowych mieszkań bezpieczniejszym i lepszym wyborem będzie biała farba.  

Jakie są kryteria wyboru odpowiedniej farby

Wiesz już, jaki kolor wybrać? Czas na następny krok! Znajdź najlepszą farbę do malowania sufitów. Podczas zakupów, zwróć uwagę na: 

 • konsystencję – zbyt rzadka farba do sufitu może spływać z wałka;
 • sposób krycia – powinna idealnie zamaskować ewentualne niedoskonałości;
 • ograniczać ilość odbijanego światła – najlepsza farba do sufitu to taka, która nie odbija zbyt dużej ilości światła, szczególnie poleca się farby matowe;
 • wydajność – nawet biała farba do sufitu powinna starczyć na pokrycie całego sufitu.

Uwzględnij także porowatość powierzchni. Jeżeli jest ona wysoka, przygotuj się na to, że powierzchnię trzeba będzie pokryć dodatkową warstwą farby.

Jaką farbę dobrać do konkretnego rodzaju sufitu?

Najbardziej popularne są farby akrylowe oraz lateksowe. Pierwsze z nich doskonale sprawdzają się w salonie i sypialni. Malowanie sufitu farbą lateksową zaleca się wszędzie tam, gdzie sufity są narażone na zabrudzenia. Mowa, m.in. o kuchni, łazience i przedpokoju. 

Jak malować sufit, by uniknąć smug?

Przy malowaniu sufitu należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim kierunku malowania, tak aby uniknąć smug. Najlepszym rozwiązaniem będzie malowanie sufitu w kierunku od okna, w głąb pomieszczenia. Inne polecane przez fachowców sposoby na uniknięcie smug to: 

 • malowanie sufitu równolegle do okna – w przypadku pierwszej warstwy farby;
 • malowanie sufitu prostopadle do okna – w przypadku kolejnych warstw;
 • malowanie sufitu na krzyż – metoda najlepsze do malowania wałkiem.

Malowanie wałkiem

Malowanie sufitu wałkiem najlepiej zacząć od strony okna lub drzwi. Uprzednio namocz i wyciśnij wałek. DO malowania sufitu najlepiej sprawdzą się:

 • wałki moherowe;
 • z krótkim włosiem;
 • welurowe;
 • gąbkowe. 

Malowanie natryskowe

Malowanie sufitu pistoletem to na pewno jedna z najszybszych metod. Należy jednak pamiętać o tym, że malowanie natryskowe sufitu ma też swoje wady. Najważniejsza to konieczność zakupu specjalnej farby, którą należy uprzednio przefiltrować Wydłuża to cały proces malowania. 

Jakie narzędzia są niezbędne do malowania?

Koniecznie zaopatrz się w:

 • dobry wałek do malowania;
 • wiaderko;
 • kuwetę do wałka z kratownicą;
 • folię malarską do zabezpieczenia niemalowanych powierzchni. 

Ile kosztuje malowanie sufitu?

Cena malowania sufitu uzależniona jest w dużej mierze od tego, ile farby na sufit trzeba będzie zużyć. Uśredniona cena za malowanie sufitu to wydatek ok. 8-15 zł za m2 powierzchni. Cennik malowanie sufitu może jednak się dwukrotnie zwiększyć, jeżeli zrobi to za ciebie fachowiec.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie