Jak przeprowadza się osuszanie fundamentów i kiedy jest niezbędne?
Wilgoć w fundamentach to problem, który wielu osobom wydaje się nie do rozwiązania. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale tak duży kłopot, jak mogłoby się wydawać. Zatem jak sobie z nim poradzić? Na czym polega osuszanie fundamentów? Czy faktycznie trzeba przeprowadzać ten zabieg, kiedy w fundamentach pojawi się wilgoć? Sprawdzamy!
Kiedy pojawia się wilgoć?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czemu w fundamentach pojawia się wilgoć. Otóż podstawowym powodem jest wilgoć występująca w glebie. Przedostaje się ona do fundamentów, gdzie zostaje na dłużej. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji? Spełnione muszą być dwa warunki. Pierwszy to występowanie w glebie wody. Najczęściej fundamenty zostają zawilgocone wskutek występowania w sąsiedztwie wód gruntowych. Jednak istnieje jeszcze drugi warunek wystąpienia wilgoci w fundamentach obiektu. Otóż osuszanie fundamentów jest niezbędne wtedy. kiedy nie są one szczelne. Innymi słowy, za wilgoć odpowiada brak prawidłowej izolacji.
Warto mieć na uwadze, że wilgoć w fundamentach to poważne zagrożenie dla budowli. Drążąca materiał woda może doprowadzić do jego zniszczenia. Co więcej, jeśli brak prawidłowej izolacji w wyższych warstwach budynku, woda będzie podciągała do góry. Zjawisko to nazywa się podciąganiem kapilarnym. Jak zapobiec tej sytuacji? Jak poradzić sobie z wilgocią w fundamentach? O tym w dalszej części tekstu.
Osuszanie fundamentów – jak je przeprowadzić?
Zastanawiasz się, na czym polega osuszanie fundamentów? Jak się okazuje, istnieje kilka metod pozbywania się wilgoci z fundamentów budynku. Najprostszym do przeprowadzenia jest iniekcja. To prosty sposób na pozbycie się wilgoci poprzez zatkanie szczelin specjalną substancją. Fachowiec wstrzykuje w fundamenty substancję, która po kontakcie z wodą niemal natychmiast ulega spulchnieniu. Niestety metoda ta ma poważne ograniczenia. Przede wszystkim brak tutaj trwałości izolacji. Wystarczy kilka lat, aby substancja przestała odpowiednio pełnić swoje funkcje. Konieczne jest zatem ponowne przeprowadzenie operacji, co wiąże się z nowym wydatkiem.
Trwalszym sposobem osuszania fundamentów jest podcinka. Metoda podcinania to skuteczność izolacji nawet na 100 lat. Na czym ona polega? Procedura jest całkiem prosta. Wszystko zaczyna się od wykonania poziomego cięcia w konstrukcji. Następnie w precyzyjnie wykonanej szczelinie umieszcza się płytę izolacyjna. Później wystarczy już tylko zamaskować płytę poprzez wykonanie prac wykończeniowych i gotowe. Procedury nie trzeba powtarzać.
Czy wilgoci trzeba się pozbywać?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – tak, wilgoć trzeba zwalczać. Dlaczego? Ponieważ powoduje ona zniszczenie fundamentów i murów. Pozostawienie wilgoci sprawia, że problem postępuje, gdyż woda przedostaje się w coraz to nowe miejsca. Należy pamiętać, że wilgoć stwarza realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wilgotne powietrze nie jest zdrowe. Poza tym wilgoć sprzyja rozwojowi grzyba i pleśni. Natomiast występowanie grzyba i pleśni w budynku to większe ryzyko pojawienia się chorób układu oddechowego, krążeniowego i wzrost narażenia na nowotwór.