Czy budowa pieca kaflowego ma sens? Poznaj charakterystykę pieców kaflowych
Budowa pieca kaflowego poprawi możliwości grzewcze mieszkania lub warsztatu. W tych konstrukcjach doskonałe parametry idą w parze z ciekawą estetyką. Podpowiadamy, jak wybudować piec kaflowy i na co zwrócić uwagę przy jego projektowaniu.
Budowa pieca kaflowego kojarzona jest z minionymi czasami, jednak samo zduństwo ma się dobrze. W wielu obiektach nie tylko zabytkowych nadal stawiane są piece kaflowe, oczywiście wykorzystujące nowsze technologie. Budowle cieszą się zainteresowaniem nie tylko ze względu na właściwości, ale także wygląd.Jaki jest koszt budowy pieca kaflowego i czy warto go ponieść?
Budowa pieca kaflowego – powrót do sprawdzonych metod
Piece kaflowe to elementy kojarzone głównie ze starymi kamienicami czy pałacami. Ich konstrukcja umożliwia skuteczne ogrzewania pomieszczenia, a także świetną kumulację ciepła. Piec oddawał ciepło jeszcze długo po wygaszeniu paleniska. Obecnie budowa pieca kaflowego nie jest traktowana jako zapewnienie obiektowi głównego źródła ciepła. Stanowi raczej dodatkowe jego źródło, choć cenione za niezwykłą skuteczność.
Budowa pieca kaflowego – awangarda czy funkcjonalność?
Piece kaflowe przeżywają renesans, a ich pojawianie się wewnątrz domów i mieszkań ma związek z modą na stylistykę industrialną. Takie akcesoria grzewcze powszechnie stosowało się w dawnych fabrykach i warsztatach, a przecież to nimi inspirowana jest moda industrialna. Budowa pieca kaflowego często jest więc sposobem na stworzenie dodatkowej dekoracji w surowych aranżacjach.
Jednak nie można jednoznacznie uznać budowy pieca kaflowego za awangardę i jedynie chęć stworzenia ciekawej dekoracji. Takie budowle są też w pełni funkcjonalne i wykonane zgodnie ze zduńskimi prawidłami, mogą być stosowane do ogrzewania. Piec kaflowy może służyć do wygenerowania dodatkowego ciepła w czasie najbardziej mroźnych dni. Zamontowany w kuchni czy łazience może mieć też inne funkcje.
Budowa pieca kaflowego kuchennego, łazienkowego czy do salonu?
Współcześnie budowa pieca kaflowego kojarzona jest głównie z aranżacją salonu lub pokoju dziennego w domu. Także historycznie te budowle montowano w największych wypoczynkowych pomieszczeniach lub sypialniach. Coraz bardziej powszechna staje się budowa pieca kaflowego kuchennego lub łazienkowego. W tych pomieszczeniach konstrukcje mogą mieć dodatkowe funkcje. W łazience można wykorzystywać go dodatkowo do ogrzewania wody użytkowej, z kolei w kuchni może być połączony z płytą grzewczą i ułatwiać przygotowanie posiłków.
Budowa pieca kaflowego czy zakup gotowego produktu?
Wzrost popularności tych konstrukcji wśród użytkowników wpłynął na zainteresowanie nimi także producentów. Zamiast budowy pieca kaflowego w domu, możesz wybrać jedną z konstrukcji przenośnych. Możesz zainstalować ją w wybranym miejscu na stałe, a w razie zmiany koncepcji aranżacyjnej zdemontować. Nie zapominaj jednak o konieczności odprowadzania spalin do przewodów kominowych.
Budowa pieca kaflowego krok po kroku
Jeśli decydujesz się na budowę pieca kaflowego w domu lub biurze, przyda Ci się kilka rad dotyczących samego procesu i warunków technicznych. Ważne jest sumienne prowadzenie prac, ponieważ masz do czynienia z obiektem grzewczym, otwartym ogniem wewnątrz i spalinami. Pamiętając o tym, budowa pieca kaflowego krok po kroku nie sprawi Ci problemu i szybko doprowadzisz ją do końca.
Budowa pieca kaflowego – przygotowanie
Przed rozpoczęciem budowy pieca kaflowego musisz zastanowić się nad jego lokalizacją. Konstrukcja powinna znaleźć się w pobliżu drożnych przewodów kominowych, a odległość nie powinna być większa, niż 2 metry. To wystarczy do poprowadzenia rurociągu i skutecznego odprowadzania spalin. Musisz też pamiętać, że piec mocno się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę. Może to mieć wpływ na sprzęty domowe i rośliny, których lepiej nie ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie.
Budowa pieca kaflowego musi zacząć się od wzmocnienia podłoża, na którym będzie ustawiony. Najpierw oceń, czy nośność stropów będzie wystarczająca dla konstrukcji, które mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Może się okazać, że konieczne będzie wykonania dodatkowej stopy fundamentowej lub wzmocnienie stropu. Przy samodzielnej budowie pieca kaflowego pamiętaj też o zdjęciu w tym miejscu wierzchniej części podłogi, czyli parkietu, paneli, ale także płytek ceramicznych.
Materiały do budowy pieca kaflowego
Sama budowa pieca kaflowego na odpowiednio przygotowanym podłożu będzie już samą przyjemnością. Jeśli masz gotowy projekt, możesz śmiało zabrać się do dzieła. Przy prowadzeniu prac skorzystaj z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Najlepsze będą cegły szamotowe lub specjalne płyty, które dodatkowo świetnie kumulują temperaturę. Bez trudu dostaniesz je w dowolnym sklepie budowlanym.
Do łączenia ze sobą cegieł i płyt potrzebne będzie odpowiednie spoiwo. Zamiast męczyć się z dodatkami do tradycyjnej zaprawy murarskiej, wybierz zaprawę zduńską. Przy budowie pieca kaflowego praktycznie nie poczujesz różnicy, natomiast już w czasie użytkowania ten materiał poprawi właściwości kumulacyjne pieca. Na tej zaprawie możesz też zamontować płytki dekoracyjne.
Budowa pieca kaflowego – cena
Pora przejść do kolejnej istotnej kwestii, czyli kosztów budowy pieca kaflowego. Tu tradycyjnie wszystko zależy od rozmiarów konstrukcji i Twojego pomysłu na jego aranżację. Sam zakup materiałów w postaci płyt szamotowych, paleniska, zaprawy i przewodów kominowych nie przekroczy 1500 złotych. Do tego musisz jednak doliczyć robociznę, płytki i ewentualne wzmocnienie stropu. Przy trudniejszych pracach cały koszt może nie zamknąć się trzech tysiącach złotych.
Nie zawsze opłacalna będzie budowa pieca kaflowego. Cena gotowych pieców przenośnych o niewielkich rozmiarach zaczyna się już od 2 000 złotych. Jednak konstrukcje warte uwagi, do których również musisz dokupić rury na spaliny i przygotować podłoże, to już koszt dwukrotnie wyższy.
Budowa pieca kaflowego – podsumowanie
Powrót do starych klasycznych rozwiązań to już niemal standard i widać go w różnych dziedzinach życia. Także w ogrzewaniu pomieszczeń można zauważyć większe zainteresowanie klasycznymi budowlami. Budowa pieca kaflowego może być pracochłonna i kosztowna. Jeśli chcesz ją przeprowadzić tylko dla dekoracyjnego charakteru pieca, zastanów się dwa razy. Z kolei, jeżeli szukasz sposobu na dodatkowe źródło ciepła i przy okazji marzysz o ciekawej dekoracji loftowego wnętrza, budowa pieca kaflowego to znakomity sposób.