Jak urządzić swój przydomowy warsztat?
Jeśli Twój upragniony warsztat ma być miejscem funkcjonalnym, powinien zostać odpowiednio zorganizowany. Tylko wtedy, gdy w przemyślany sposób zaplanujesz swoją przestrzeń i posegregujesz wszystkie rzeczy, będziesz miał do dyspozycji prawdziwie praktyczne stanowisko, idealne do przeprowadzania napraw, czy konstruowania rozmaitych przedmiotów. Zobacz kilka patentów, dzięki którym w mig uporządkujesz wszystkie elementy w swoim warsztacie!
Organizacja przestrzeni i miejsca do przechowywania
Warsztat podobnie jak każde wnętrze w Twoim domu powinien zostać odpowiednio zaplanowany. Pierwszym krokiem jest więc wydzielenie stref, wśród których warto znaleźć miejsce dla poszczególnych grup narzędzi. Doskonałym pomysłem są więc regały warsztatowe, które można umieścić bezpośrednio przy ścianie. Są one dostępne w wielu wariantach rozmiarów, jednak najlepszym pomysłem będą te wysokie, które umożliwią maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.
Decydując się na regały warsztatowe, można nie tylko zaprowadzić porządek, ale przy okazji także poprawić funkcjonalność pomieszczenia. Zasada jest prosta – na półkach znajdujących się na wysokości wzroku należy ułożyć najpotrzebniejsze i najczęściej używane narzędzia i akcesoria, a te, z których korzysta się sporadycznie umieścić pod sufitem lub przy samej podłodze. Pomimo tego, że regały warsztatowe mogą znieść obciążenie nawet do kilkuset kilogramów, to najcięższe z urządzeń takie jak odkurzacze przemysłowe, piły, czy wiertarki najlepiej jest układać na spodzie, żeby oszczędzić sobie dźwigania.
Przygotowanie miejsca pracy
Aby majsterkowanie przebiegało w komfortowych warunkach, dobrze jest przygotować sobie blat roboczy, na którym będzie można w wygodny sposób ułożyć wszystkie materiały, z którymi zamierzasz pracować. Oprócz trwałego blatu należy zadbać o dobre oświetlenie, a w przypadku korzystania z elektronarzędzi również zasilanie – z gniazdek lub przedłużacza, dzięki któremu można używać kilka przyrządów bez ciągłego przełączania.
Warto zadbać o tematyczną segregację przyborów. Pomocne bywają w tym specjalne szafy na kółkach, dzięki czemu można w wygodny sposób transportować i przysuwać sobie niezbędne do wykonania zadania narzędzia, a także specjalne tablice montowane na ścianie, na których dzięki uchwytom i otworom zawiesza się rozmaite narzędzia ręczne, takie jak śrubokręty, wkrętaki, czy młotki. Niewielkie elementy metalowe takie jak śrubki, wkręty, gwoździe, czy nakładki najlepiej jest rozdzielić od siebie w specjalnych organizerach z przegródkami, dzięki którym można z łatwością sięgać po to, co akurat jest przydatne do realizacji projektu.