Jak samodzielnie wyczyścić kostkę brukową?
Nie zawsze musisz korzystać z pomocy firmy, by przywrócić swój podjazd do idealnego stanu wizualnego. Czyszczenie kostki brukowej możesz wykonać samodzielnie, a w tym poradniku znajdziesz podpowiedzi, jak umyć różne zanieczyszczenia i zabezpieczyć go impregnatem.
Kostka brukowa jest dzisiaj wszędzie – na osiedlach mieszkaniowych, chodnikach miejskich, ale też tarasach, podjazdach, ścieżkach i terenie wokół domu. Jej popularność wynika z łatwości montażu, stosunkowo przystępnej ceny i efektu, który utrzymuje się przez lata. Jednak po pewnym czasie zasadne okazuje się czyszczenie bruku z powodu zabrudzeń. Jak i czym to przeprowadzić?
Dlaczego czyszczenie i impregnacja kostki brukowej są tak ważne?
Czyszczenie kostki brukowej jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale też trwałości samej w sobie. Zazwyczaj kostkę układa się na mieszaninie piasku i drobnych kamieni, co pozwala na ustabilizowanie bruku. Pomiędzy szczeliny wsypuje się piasek, który jednak z czasem może zostać wypłukany lub wypchnięty przez silny wiatr. Dochodzi wtedy do przesuwania się kostki i powstawania sporych szczelin. Sprawę pogarszają również mchy i inne rośliny wyrastające spomiędzy bruku. Rokroczne czyszczenie połączone z konserwacją przedłuża żywotność wybrukowanej powierzchni. Pojawia się jednak pytanie: jaki środek do czyszczenia kostki brukowej wybrać i jakim urządzeniem przeprowadzać takie prace? Oto kilka wskazówek.
Czym czyścić kostkę brukową?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Dobór urządzeń i środków chemicznych uzależniony jest od rodzaju zabrudzeń, samej kostki i intensywności prac. Dlatego należy podzielić te prace pod względem wyżej wymienionych czynników.
Czyszczenie kostki brukowej z roślinności
To jeden z najbardziej uciążliwych problemów dotykających przydomowe podjazdy i chodniki z bruku. Efekt utrzymujący się zaraz po ułożeniu kostki znika, gdy pojawią się na nim mchy, porosty i trawa. W tym momencie przydadzą się dobre urządzenia do czyszczenia kostki brukowej. Po pozbyciu się niechcianych zielonych towarzyszy należy dobrze wymyć kostkę.
Jednak zanim do tego dojdzie wszystkie szczeliny zamieszkane przez nowych lokatorów trzeba wyczyścić nożem lub innym narzędziem z ostrą i cienką końcówką. Powierzchniowe wyrwanie roślinek nie zda się na wiele, ponieważ ich korzenie zostaną pod spodem i będą odrastać. Czyszczenie kostki brukowej z traw i mchów musi być głębokie i sięgać maksymalnie w głąb, aby pozbyć się jak największej ilości korzeni.
To metoda sprawdzająca się w momencie, gdy takich roślin jest stosunkowo niewiele. Jeżeli podjazd lub chodnik są mocno zaniedbane, warto kupić szczotkę do czyszczenia kostki brukowej, której użycie jest proste i zapewnia dobre efekty w krótkim czasie. Innym sposobem jest mieszanina wody z octem, która wysusza rośliny.
Czym zmyć olej z kostki brukowej i inne tłuste zabrudzenia?
Skoro przydomowy ogród tętni życiem, chodniki i ścieżki są mocno narażone na zanieczyszczenie. Podobnie jest z podjazdami, bo wszędzie tam, gdzie są samochody, mogą pojawić się zabrudzenia. Nie ma większego znaczenia, czy chodzi o tłuszcz po grillowaniu, płyny samochodowe, np. benzynę czy olej silnikowy. Efekt jest ten sam – plamy, których trudno się pozbyć.
W takiej sytuacji przyda się dobry preparat do czyszczenia kostki brukowej. Sama woda nie wystarczy i w zasadzie można lać jej setki litrów, a to i tak nie zmieni sytuacji. Jeżeli jest tylko taka możliwość, to kluczowa jest natychmiastowa reakcja. Gdy zauważysz, że na kostce powstała plama z oleju lub tłuszczu postaraj się zasypać ją sypkim piaskiem. Powstrzyma on przedostanie się substancji do wnętrza, przynajmniej w pewnym stopniu.
Dalszy krok to wyczyszczenie plamy wodą z płynem do naczyń lub dedykowanym płynem do mycia kostki brukowej, jeśli taki akurat masz. Ważna jest szybka reakcja, bo dzięki niej można bez większego nakładu sił usunąć taką plamę. Po wyszorowaniu zabrudzonego miejsca oblej je wodą, ale jeśli nadal widać różnicę, powtórz szczotkowanie detergentem. Dobrym sposobem jest też zakup myjki do kostki brukowej. Unikniesz wtedy żmudnego, ręcznego szorowania.
Czyszczenie kostki brukowej z cementu i tynku
Nic tak nie irytuje, jak brud pozostawiony przez ekipę fachowców po skończonym remoncie. Czasem zanieczyszczenia z tynku z elewacji, farby lub cementu powstają w sposób przypadkowy, jednak najgorzej, gdy podłoże jest niestarannie zabezpieczone, a osoby remontujące dom niedokładne. Wtedy konieczne będzie szybkie czyszczenie kostki brukowej. Jak pozbyć się zanieczyszczeń z takich substancji?
Tu też liczy się czas reakcji. Tynk wystarczy zebrać z kostki brukowej szpachelką lub packą, a pozostałość wytrzeć mokrą szmatką. Wiele substancji tego typu jest rozpuszczalnych w wodzie, więc natychmiastowa reakcja załatwi sprawę. Jedna, jeśli tynk zaschnie, nie wystarczy jedynie szpachelka. Konieczne może być użycie szlifierki z dedykowaną tarczą, by usunąć zabrudzenia, bez uszkodzenia powierzchni kostki.
Czym czyścić kostkę brukową z intensywnych zabrudzeń?
Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej nie zdają egzaminu? A może po prostu chcesz porządnie wymyć cały obszar pokryty kostką brukową? Pora sięgnąć po cięższą broń. W takich sytuacjach potrzebne będą porządne urządzenia ciśnieniowe i mechaniczne, takie jak profesjonalna myjka do kostki brukowej.
W pierwszej kolejności postaraj się oczyścić całą kostkę z zabrudzeń lotnych, tak by podczas pracy nie powstawała nadmierna ilość błota. W zależności od intensywności zabrudzeń możesz rozprowadzić na powierzchni wodę wymieszaną z płynem do mycia kostki brukowej. Użyj rotacyjnej szczotki wyposażonej w dyszę. W ten sposób bardzo sprawnie umyjesz kostkę bez chlapania wodą dookoła.
Jak zminimalizować ryzyko zabrudzeń kostki brukowej?
Jednym z podstawowych sposobów jest ostrożność. Nic nie zastąpi dobrego zabezpieczenia podłoża podczas prac remontowych i staranności. Oczywiście nie zawsze da się to zrobić, szczególnie gdy mowa o wyciekach oleju z silnika samochodowego lub przypadkowego rozlania tłuszczu. Dlatego czyszczenie chodników będzie łatwiejsze po wcześniejszym zaimpregnowaniu bruku.
W zasadzie dobra ekipa brukarska powinna zrobić to podczas układania chodnika czy podjazdu, jednak jeśli nie zdecydowałeś się na taką usługę, musisz wykonać ją samodzielnie. Nie zwlekaj i przystąp do impregnacji tuż po montażu kostki. Dzięki temu nie trzeba będzie wkładać większego wysiłku w dodatkowe mycie powierzchni. W jaki sposób zabrać się za impregnację?
Jak zaimpregnować kostkę brukową?
Zacznij od uporządkowania całego terenu. Wyczyść szczeliny z trawy i innej roślinności (jeśli impregnujesz już jakiś czas po położeniu bruku), później dokładnie pod ciśnieniem zmyj kostkę wodą z dodatkiem detergentu. Poczekać, aż kostka wyschnie i kontynuować pracę następnego dnia.
Czyszczenie kostki brukowej przed impregnacją pozwala na lepsze pokrycie jej substancją zabezpieczającą. Dlatego gdy kostka już wyschnie to, możesz jeszcze opcjonalnie pozbyć się najdrobniejszych elementów za pomocą odkurzacza przemysłowego. Zabezpiecz wszystkie elementy w podjeździe, których nie chcesz zachlapać i odetnij wąskim pędzelkiem miejsca, w które nie dotrze wałek.
Pamiętaj, by impregnować kostkę brukową wieczorem lub rano, gdy jej powierzchnia nie jest jeszcze tak mocno nagrzana. Najlepiej jest wykonać tę czynność dwukrotnie.
Czyszczenie bruku samodzielnie czy skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm?
Oczywiście nie w każdym przydomowym garażu znajdzie się myjka do kostki brukowej, a jej zakup może nieco nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego czasami lepiej jest poszukać ofert firm, które zajmują się profesjonalnym myciem kostki brukowa, elewacji, dachów.
Fachowcy mają profesjonalne narzędzia i sprzęty do czyszczenia kostki brukowej. Jeśli nie masz czasu na samodzielne mycie swojego podjazdu ani budżetu na drogi sprzęt, warto skorzystać z pomocy firmy i po kilku godzinach cieszyć się czystą i odświeżoną kostką brukową wokół swojego domu.
Czekanie z wyczyszczeniem kostki brukowej do ostatniej chwili nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej zapobiegać powstawaniu zabrudzeń lub pozbywać się ich natychmiast. Warto także zaimpregnować bruk, by skuteczniej chronić go przed zabrudzeniami, erozją i zniszczeniami.