szlifowanie betonu

Wykończenie powierzchni betonowych często wymaga zdjęcia części wierzchniej warstwy. Jeśli chcesz wyszlifować beton sprawnie i szybko, musisz zaopatrzyć się w solidne elektronarzędzia. Jakie? Tego dowiesz się z treści niniejszego artykułu!

Kiedy szlifowanie betonu jest potrzebne i ma sens?

Beton jest mieszanką powszechnie stosowaną na niemal każdym etapie budowy różnych obiektów. Układa się z niego głównie stropy, ale również fundamenty czy ściany. Wysokie parametry wytrzymałościowe tego materiału stają się problemem, jeśli będziesz chciał przeprowadzić szlifowanie betonu. Tylko po co to robić?

Najczęściej szlifowanie betonu przeprowadzane jest po zakończeniu prac budowlanych w obrębie stropu. Wówczas usuwane są nierówności konstrukcyjne i nadwyżki powstałe po zacieraniu betonu. W czasie remontu pomieszczeń wykonywane jest szlifowanie posadzki, czyli zdejmowanie z jej powierzchni warstwy starego kleju po mocowaniu płytek ceramicznych. Beton szlifowany wykazuje się lepszą odpornością na ścieranie, dlatego przy każdym remoncie podłogi czy ścian betonowych wskazane jest wykonanie tego typu prac.

Metody szlifowania posadzek

Szlifowanie betonu wykonuje się przy użyciu odpowiednich maszyn budowlanych lub ręcznie. Metody te opierają się na ścieraniu wierzchniej warstwy wylewki przez wykonywanie powtarzalnych, kolistych ruchów. W zależności od rodzaju powierzchni i twoich preferencji możesz zdecydować się na szlifowanie betonu na sucho lub na mokro. Przedstawiamy poniżej wady i zalety każdej z tych metod.

Frezowanie na mokro

W tym wypadku maszyna do szlifowania betonu wyposażona jest w dodatkowe zbiorniki z wodą lub będziesz musiał uprzednio zwilżyć posadzkę. Najczęściej ta metoda sprawdza się przy miękkich materiałach, z których należy zdjąć większą warstwę. Podczas pracy nie unosi się pył, jednak czyszczenie pozostałości może być uciążliwe. Szlifowanie betonu na mokro przebiega szybko i sprawnie, jednak na powierzchni pozostają bruzdy, a tarcze zużywają się szybciej.

Szlifowanie posadzki na sucho

Przy twardszych podłożach, które wymagają większej precyzji, wykonuje się szlifowanie betonu na sucho. Wówczas tarcze nie są na bieżąco zwilżane, co może powodować unoszenie się pyłu poprodukcyjnego. Powierzchnia jest gładka, a tarcze zużywają się wolniej, choć podczas pracy powstaje wyższa temperatura. Niestety szlifowanie posadzki betonowej na sucho jest bardzo czasochłonne.

Maszyna do szlifowania betonu – jaką wybrać?

Do prac szlifierskich w obrębie powierzchni betonowych sporadycznie stosuje się ręczne szlifierki. Praca takimi narzędziami jest nie tylko uciążliwa, ale i mało wydajna. Takie szlifierki należy raczej traktować jako akcesoria pomocne przy powierzchniach nieregularnych. W takim razie czym szlifować beton?

Na rynku dostępne są specjalne szlifierki do betonu w różnych wariantach, które umożliwiają nie tylko frezowanie posadzki, ale także powierzchni pionowych. Z uwagi na sporą ilość różnych urządzeń, przed rozpoczęciem szlifowania betonu zastanów się, na jakiego typu powierzchni będziesz pracował.

Wielkość i kształt szlifowanej powierzchni

Wybór maszyny do szlifowania betonu zacznij od oceny wielkości powierzchni i jej kształtu. Duże urządzenia znakomicie sprawdzą się na halach magazynowych czy w większych pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak ich rozmiary sprawiają, że nie są w stanie dotrzeć do narożników i innych trudno dostępnych miejsc. Jeśli remontujesz lub wykańczasz tylko jedno pomieszczenie lub przestrzeń o wielu załamaniach, do szlifowania betonu wybierz mniejsze urządzenia lub akcesoria ręczne.

Ilość tarcz szlifierskich

Podstawowe urządzenia do małych powierzchni lub poprawek wyposażone są w jedną tarczę. Z kolei do dużych obszarów wybierz szlifierki wyposażone w dwie lub więcej tarczy frezujących. Podczas szlifowania betonu każda z nich będzie obracała się w inną stronę, co przyspieszy pracę i pozwala uzyskać gładszą powierzchnię.

Grubość zdejmowanej warstwy

Kolejnym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę jest głębokość frezu. Zasada jest taka, że czym grubsza warstwa ma być zebrana, tym większa powinna być moc maszyny. Szlifowanie betonu w celu zdjęcia jedynie cienkiej, górnej warstwy możesz przeprowadzić szlifierkami o niewielkiej mocy. Z kolei w przypadku powłok z żywic polimerowych w postaci kamiennego dywanu czy starych powierzchni betonowych wybierz urządzenia o większej mocy.

Szlifowanie betonu – cena

W cenę szlifowania betonu wlicz koszty związane z wypożyczeniem szlifierki, który waha się od 100 do 350 złotych w zależności od typu urządzenia. Jeśli jednak nie chcesz samodzielnie wykonywać tej pracy, możesz zlecić szlifowanie betonu profesjonalnym firmom budowlanym. W tym wypadku musisz liczyć się z kosztem około 30-50 złotych za każdy metr kwadratowy powierzchni. Z reguły cena obejmuje także gruntowanie lub malowanie powierzchni.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa