Projektanci wnętrz coraz częściej zachęcają nas do eksperymentowania z barwami nie tylko w formie wyposażenia naszego domu lub mieszkania, ale także na ścianach. Dlaczego warto się na to zdecydować?

1. Malowanie ścian – najpopularniejsze rodzaje farb

2. Kolory we wnętrzach – jak dobrać odpowiedni do aranżacji?

3. Jak łączyć kolory na ścianach?

4. Barwy ciepłe, barwy zimne – jaką paletę barw wybrać dla domu?

Malowanie ścian – najpopularniejsze rodzaje farb

Decydując się na przemalowywanie mieszkania jedną z pierwszych rzeczy, o jakich musimy zadecydować jest rodzaj farby, którą wykorzystamy. Dopiero podjąwszy tę decyzję możemy zacząć przeglądanie palet kolorów i dobieranie najbardziej nam pasujących odcieni. Do najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych rodzajów farb zaliczymy między innymi:

  • farby lateksowe: cechują się bardzo dobrym kryciem oraz odpornością na zmywanie, ścieranie i szorowanie. Jeżeli wybierzemy produkt o właściwościach hydro- i olejofobowych, nie będziemy mieć większego problemu z utrzymaniem ścian w czystości. Dostępne w bardzo dużej ilości kolorów;
  • farby ceramiczne: tworzą gładką, odporną na zarysowanie i wgniecenia powłokę, którą również można zmywać i szorować. Dodatkowo niektóre farby ceramiczne są wzbogacone o składniki o właściwościach bakteriobójczych i antystatycznych;
  • farby tablicowe: dzięki tego typu farbie możemy zamienić całą ścianę w bardzo dużą tablicę do rysowania kredą. Świetny pomysł jako element wystroju pokoju dziecięcego, ale także przedpokoju czy kuchni;
  • farby strukturalne: dzięki nim możemy osiągnąć teksturowaną, ozdobną powierzchnię na ścianie. Zwykle występują w odcieniach szarości, brązach czy naturalnych, zgaszonych odcieniach. Bardzo ciekawy pomysł jako dekoracyjny element w aranżacji wnętrz.

Kolory we wnętrzach – jak dobrać odpowiedni do aranżacji?

Kolorowe ściany w domu lub mieszkaniu to bardzo ciekawy pomysł na ożywienie wnętrz. Nie musimy obawiać się, że przeważą one na innych elementach wystroju, będą wyglądać krzykliwie czy „gryźć” nas w oczy. Jeżeli wybierzemy odpowiednie odcienie z koła barw i dopasujemy je do posiadanych mebli i innych elementów wystroju, możemy z powodzeniem osiągnąć bardzo ciekawe efekty. Ważnym jest, aby wybrane kolory się nam podobały i nie powodowały irytacji czy poczucia niedopasowania do pozostałych elementów wystroju. Wiele ciekawych kolorów i inspiracji dostarczą farby marki Śnieżka.

Jak łączyć kolory na ścianach?

Chociaż już samo pomalowanie ścian na kolorowo jest ciekawym zabiegiem, nie musimy ograniczać się do jednej barwy. W nowoczesnych stylach wykończenia wnętrz powszechną praktyką jest malowanie dwóch ścian pomieszczenia na biało oraz dwóch w którymś z odcieni szarości. Podobny zabieg możemy zastosować z dowolną inną paletą barw i w dowolnej konfiguracji – mogą być to ściany przeciwległe, a mogą też być dwie sąsiednie. Przed malowaniem warto zastanowić się, jak planujemy rozstawić meble. Ich ułożenie może determinować kolejność ułożenia kolorów.

Barwy ciepłe, barwy zimne – jaką paletę barw wybrać dla domu?

Co do zasady koło barw możemy podzielić na odcienie zimne i ciepłe. Do zimnych zaliczymy błękity, fiolety, niektóre odcienie zieleni oraz pełną paletę szarości. Z kolei ciepłe będą przede wszystkim żółcienie, czerwienie, pomarańcze, brązy oraz te odcienie zieleni, które powstają przy większej domieszce barwy żółtej. Możemy dowolnie łączyć je ze sobą lub też zastosować tylko jedną paletę. Warto pamiętać, że ciemne barwy zmniejszają optycznie przestrzeń, w związku z czym lepiej sprawdzą się w dużych przestrzeniach. Kolory jasne i ciepłe działają odwrotnie, więc będą idealnym wyborem dla średnich i małych pokojów.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie