Budowanie domu to niełatwe zadanie. Trzeba pamiętać o wielu czynnikach, warunkach zabudowy i wielu innych kwestiach, Od czego zacząć budowę domu? Lepiej jest wybrać dom drewniany czy murowany?

Budowa domu jednorodzinnego – największe dylematy

Decydując się na budowę domu, stajemy przed wieloma różnymi dylematami, z jakimi musimy się zmierzyć. Przede wszystkim, pozostaje niepewność dotycząca materiału, z jakiego dom zostanie zbudowany. Jeżeli mamy już działkę budowlaną, kolejnym krokiem jest projekt domu. Tutaj pojawiają się zwykle liczne wątpliwości dotyczące układu pomieszczeń, użytych materiałów itp. Aby zacząć budowę domu, należy pamiętać o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Proces budowy domu nie jest łatwy, a przejście przez niego daje mnóstwo satysfakcji, ale także sporo niepewności.

Ile kosztuje budowa domu drewnianego i murowanego?

Wiele osób decydując się na budowę domu, musi liczyć się przede wszystkim z kosztami inwestycji. Naturalne jest więc pytanie o to, czy tańsza będzie budowa domu drewnianego murowanego. Wybór technologii ma ogromne znaczenie dla końcowych kosztów. Okazuje się, że domy drewniane są tańsze od murowanych, jednak wyjątkiem są domy z bali. Te mogą generować koszty o wiele wyższe od kosztów domu murowanego.

Co należy wiedzieć w związku z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

O miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego musisz pomyśleć już na etapie wyboru działki i projektu domu zarówno drewnianego, jak i murowanego. Jeżeli działka, którą wybierasz jest objęta zakresem tego planu, dowiesz się, jaką budowę możesz rozpocząć na jej terenie, jaką wysokość może mieć budynek oraz co może powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Twojej nieruchomości. Z planu zagospodarowania przestrzennego wynika również to, gdzie będzie dojazd do Twojego domu. Jeżeli okaże się, że dana działka nie została objęta planem, musisz wnioskować o wydanie warunków zabudowy dla Twojej posesji.

Dom drewniany czy murowany?

To pytanie powraca do wszystkich stojących przed rozpoczęciem budowy domu. Pod uwagę należy wziąć kilka najważniejszych czynników. Pisaliśmy już o kosztach samej budowy, to jednak nie jedyne czynniki, które mają znaczenie. Pod uwagę warto wziąć koszty ogrzewania. Ogólnie mówiąc, domy drewniane bardzo szybko się nagrzewają, ale niestety, szybko też tracą ciepło. Dom murowany natomiast potrzebuje więcej czasu na ogrzanie się, ale czas wytracania ciepła jest o wiele dłuższy. Co z tego wynika? Teoretycznie, dom murowany powinien być bardziej ekonomiczny pod względem ogrzewanie. Obecnie jednak buduje się mnóstwo domów energooszczędnych wykonanych z drewna, które cechują się dużą akumulacyjnościa cieplną. 

Pod uwagę warto wziąć także trwałość, Oczywiste jest, że dom murowany jest inwestycją na długie lata. Drewno jest materiałem, które o wiele szybciej ulega zniszczeniu, choć oczywiście, przy dzisiejszych możliwościach impregnacji, ten problem zdaje się nie mieć znaczenia.

Co można powiedzieć na temat czasu budowy domu drewnianego i murowanego? Czas potrzebny na zbudowanie domu murowanego to zazwyczaj dwa lata. Dom drewniany może zostać wzniesiony nawet w 4 miesiące. To z pewnością przemawia za domami drewnianymi, zwłaszcza, gdy zależy nam na czasie realizacji inwestycji.

Mówiąc o budowie domu, trudno jednoznacznie określić, czy korzystniej jest wybrać dom drewniany czy murowany. Koszt budowy domu bez względu na technologię jest wysoki, wybór nie jest więc łatwy i w większości przypadków zależy od indywidualnego gustu właścicieli. Więcej na ten temat przeczytasz na https://www.vidaron.pl/.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa