Porady

Obróbka drewna – jakie narzędzia i techniki wykorzystać?

Poznaj tokarki do drewna i inne narzędzia do obróbki!

Praca z drewnem wymaga posiadania nie tylko odpowiednich umiejętności, lecz również specjalistycznego sprzętu. W warsztacie stolarskim nie może zabraknąć podstawowych narzędzi, ale także tych, które znacząco ułatwiają codzienną pracę. Które warto zakupić? Z odpowiedzią przychodzimy w poniższym artykule!

Narzędzia pomocne przy obróbce drewna

Podstawowym narzędziem do pracy z drewnem jest piła. Na rynku dostępne są różne modele, w tym m.in. szeroki wybór pił jednouchwytowych na ramowych. Służą one do wycinania, przycinania czy też skracania. Do prostego cięcia drewna najlepszym wyborem będzie płatnica – co ciekawe, można nią ciąć nie tylko drewno, lecz również tworzywa sztuczne. Jaką płatnicę wybrać?

Stolarze kierują się przede wszystkim szerokością zębów. Im szersze, tym łatwiej uciąć konkretny element. Niemniej jednak, choć szerokie zęby ułatwiają pracę, powodują też, że nie jest ona dokładna. Tego rodzaju drewno będzie więc wymagało dodatkowej obróbki. W warsztacie sprawdzi się także grzbietnica, którą można ciąć drewno w obu kierunkach. Tym, którzy planują otwarcie profesjonalnego warsztatu, z pewnością przydadzą się tokarki do drewna. Jest to sprzęt, który można umieścić także w mniejszym warsztacie, wybierając model w odpowiednim rozmiarze. Jakie jeszcze narzędzia przydadzą się do obróbki drewna?

  • Strug (hebel) – umożliwia obróbkę w zakresie strugania oraz prac wykończeniowych. Za jego pomocą usuniemy z drewna pozostałości farby czy lakieru. Na rynku dostępne są różne modele, zaczynając od ręcznych, kończąc na elektrycznych. Do przydomowego warsztatu wystarczający będzie strug ręczny, jednak dla profesjonalistów lepszym rozwiązaniem jest strug elektryczny.
  • Dłuto – podstawowe narzędzie do rzeźbienia w drewnie. Może mieć kształt prostokąta, trapezu, kwadratu, trójkąta albo koła. Wykorzystuje się je do robienia wgłębień, otworów czy precyzyjnego wykrawania elementów.
  • Tarnik i pilnik – narzędzia te wykorzystywane są do końcowej obróbki drewna. Pozwalają uzyskać optymalny poziom gładkości. Tarników najczęściej używamy do obróbki miękkiego drewna, natomiast pilników – do obróbki drewna twardego,
  • Papier ścierny – najczęściej użycie pilnika, czy tarnika okazuje się niewystarczające do uzyskania efektu idealnej gładkości. Należy więc sięgnąć po papier ścierny o odpowiedniej ziarnistości. Do powierzchni drewnianych używa się papierów o ziarnistości do około 400 i niższych – tarcie drewna papierem o wyższej ziarnistości może spowodować uszkodzenie materiału.

Dowiedz się, jakie techniki wykorzystać do obróbki drewna

Jak obrabiać drewno?

Wszystkie wymienione wyżej narzędzia muszą znaleźć się na wyposażeniu warsztatu stolarskiego. Bez nich trudno bowiem rozpocząć jakiekolwiek prace związane z obróbką drewna. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakimi technikami posiłkować się, pracując z tym materiałem. Techniki obróbki drewna można podzielić na:

  • ręczne,
  • mechaniczne,
  • chemiczne,
  • termiczne.

Techniki ręczne to prace wykonywane przez człowieka, na przykład szlifowanie. Nie jest ich w stanie zastąpić żadna maszyna, gdyż wymagają odpowiedniej precyzji. Nie oznacza to jednak, że nie można posiłkować się specjalistycznym sprzętem – wręcz przeciwnie, gdyż ułatwia on uzyskanie pożądanych efektów. Obróbka mechaniczna łączy w sobie elementy prac ręcznych oraz obróbkę chemiczną i termiczną, choć może być też przeprowadzana bez nich. Obróbka chemiczna pozwala wyodrębnić z materiału poszczególne jego składniki i nie wpływa na kształt drewna.

Tymczasem obróbka termiczna polega na podgrzewaniu materiału w specjalnych piecach. Tego rodzaju prac nie jesteśmy w stanie wykonać w przydomowym warsztacie, gdyż drewno musi być opalane w konkretnych warunkach, tak aby nie utraciło swoich właściwości. Obróbka termiczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie ma miejsce produkcja podłóg czy dekoracji drewnianych. Drewno wykorzystywane jest powszechnie jako element izolacyjny czy wykończeniowy, jednak wcześniej musi zostać odpowiednio obrobione.

Treść promocyjna

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady