Auto jako samochód budowlany

Plac budowy jest miejscem, gdzie pracuje ciężki sprzęt specjalistyczny. Każda firma budowlana posiada jednocześnie flotę samochodową, np. auta dostawcze. Czym powinny wyróżniać się pojazdy do zadań specjalnych? Sprawdzamy, jakie auta sprawdzą się na budowie!

Na terenie budowy panują trudne i specyficzne warunki, dlatego samochody używane przez firmy budowlane muszą być do nich dostosowane. Funkcjonalność, niezawodność, wytrzymałość i bezpieczeństwo to najważniejsze cechy, jakimi powinny wyróżniać się tzw. auta budowlane. Oprócz ciężkiego sprzętu, z pomocą którego wykonywanych jest większość prac (koparki, betoniarki, podnośniki itp.), przez plac budowy przejeżdżają auta dostawcze, ciężarowe i osobowe. Które modele są najchętniej wykorzystywane?

Auto dostawcze na budowę

Niemal na każdej budowie można spotkać auta dostawcze, zwane potocznie „dostawczakami”. To samochód użytkowy, dzięki któremu można przewozić materiały budowlane, sprzęt, narzędzia, a także przemieszczać się w razie konieczności. Czym powinno charakteryzować się takie auto, na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego modelu? Jak już wspomniano, samochód musi sprawdzić się w dość trudnych warunkach, dlatego istotny będzie np. napęd na wszystkie koła, czujniki cofania czy choćby ładowność  . 

Klasyczny samochód dostawczy może prowadzić każdy kierowca z prawem jazdy kat. B. To spore ułatwienie, ponieważ pracownik nie musi dodatkowo się szkolić, zdobywać nowych kwalifikacji i uprawnień. Oczywiście każde auto tego rodzaju musi być także ubezpieczone. Ile kosztuje polisa? Warto skorzystać z prostych w obsłudze kalkulatorów, by sprawdzić, na jaki wydatek trzeba być przygotowanym. Narzędzie można znaleźć pod adresem https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Koszt ubezpieczenia uzależniony jest od kilku czynników, a jednym z nich jest wiek właściciela samochodu. Niestety niedoświadczony kierowca musi liczyć się z większą kwotą. OC dla młodego kierowcy to wyższy koszt, związany choćby z tym, że nie zdążył on wypracować jeszcze zniżek.

Rodzaje samochodów dostawczych

Wśród samochodów dostawczych można znaleźć kilka typów pojazdów: 

  • pickupy; 
  • auta skrzyniowe;
  • furgony;
  • chłodnie;
  • pojazdy kontenerowe. 

Każdy z wymienionych ma w nieco inny sposób spełniać swoje zadania, przede wszystkim transportować różnego rodzaju ładunki. Pickup jest połączeniem samochodu osobowego z dostawczym, auto skrzyniowe ma burty boczne i tylne i służy głównie przewożeniu materiałów sypkich, furgon wyposażony jest w przesuwne drzwi boczne i tylne otwierane na boki. 

Wybierając auto na budowę, uwzględnia się przede wszystkim ich przeznaczenie oraz ładowność. Samochód pracujący na budowie musi być bezpieczny, dlatego bardzo ważny jest jego stan techniczny – to szczególnie istotne, gdy kupujesz auto używane. Błotniste podłoże wymaga samochodu z napędem na oś tylną lub na obie osie. Warto również pomyśleć o sprawnej klimatyzacji czy systemach asystujących. Producenci nowoczesnych dostawczaków zadbali, aby samochody wyposażone były w najnowsze zdobycze technologii – aktywne tempomaty, automatyczne hamowanie, kamery z zestawem czujników. 

Modele idealne na budowę

Wśród samochodów dostawczych przodujących na budowach, znalazły się auta Iveco Daily, Mercedes Sprinter, Volkswagen Transporter, Fiat Ducato, Renault Trafic, Mercedes Vito, Opel Movano, Volkswagen Crafter. Największe z pojazdów dostawczych mogą przewieźć ładunki o ciężarze niemal dwóch ton, a ich powierzchnia ładunkowa to 20 m3

Samochód idealny na budowę musi być wytrzymały, mocny i sprawny. Musi bez problemu pokonywać trudną trasę, z łatwością manewrować na placu budowy. Jednocześnie powinien zapewniać bezpieczeństwo i komfort użytkownikowi, usprawniając i ułatwiając ciężką pracę budowlańca. 

Czy istnieje doskonałe auto na budowę? Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań. Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych samochodów sprawnie poruszających się w trudnym terenie, przewożących spore ładunki. Na wybór takiego pojazdu warto poświęcić nieco czasu, by spełniał dobrze swoje zadanie i stał się nieodzownym elementem wyposażenia firmy.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Porady

Jak uszczelnić okna?

Wysoka szczelność stolarki okiennej to kluczowy aspekt, który wpływa na komfort, efektywność energetyczną ...

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady