Piece gazowe to aktualnie jedne z częściej wybieranych sposobów na ogrzewanie domu. Są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska niż modele węglowe i działają bardzo efektywnie. O co zadbać, kiedy wybiera się wariant przeznaczony do własnych potrzeb?

Piec gazowy – do czego służy i gdzie kupić?

Kotły gazowe służą zarówno do ogrzewania całego budynku, jak i wody znajdującej się w instalacji. Dzięki nim szybko można przygotować gorącą kąpiel czy zwiększyć temperaturę w całym domu. Najnowocześniejsze modele to te kondensacyjne, które pozwalają na spore oszczędności finansowe użytkowników. Gaz jest maksymalnie wykorzystywany i nie zużywa się go tak dużo, jak w dawnych modelach.

Użytkowanie takiego pieca nie emituje do atmosfery szkodliwego dwutlenku węgla (ma to miejsce w przypadku kopciuchów). Kotły najlepiej kupić w profesjonalnej hurtowni pieców gazowych, w której znajdują się modele od takich marek jak Ariston czy Vaillant.

Piec gazowy – o czym pamiętać przy wyborze?

Moc kotła gazowego powinna być dopasowana do wielkości danego domu czy mieszkania. Przed wyborem konkretnego modelu trzeba znać zatem dokładną powierzchnię swojej nieruchomości w metrach kwadratowych. Najlepiej sprawdzają się piece, w których można dowolnie regulować moc urządzenia. Dzięki temu da się dopasować jego działanie do aktualnych potrzeb mieszkańców.

Kocioł powinien mieć funkcję automatycznego załączania się, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki zdolności do kontrolowania temperatury otoczenia może on samodzielnie włączać się, gdy w mieszkaniu robi się za zimno. Domownicy nie muszą wtedy pamiętać o uruchamianiu urządzenia, tylko cieszą się stałym ciepłem w swoim domu.

Przy planowaniu całej instalacji warto zastanowić się nad systemem cyrkulacji ciepłej wody. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba zamontować dodatkową rurkę, która co jakiś czas dostarcza w pobliże kranu ciepłą ciecz. Dzięki temu nie trzeba czekać na gorącą wodę po odkręceniu kurka.

W zależności od dostępnej przestrzeni można zdecydować się na piec wiszący lub stojący. W dużych domach, w których jest kotłownia, warto wybrać drugi typ urządzenia. Jeśli natomiast zależy komuś na oszczędności miejsca, to lepszym rozwiązaniem będzie kocioł zawieszony na ścianie. Warto to uwzględnić już na etapie projektu, aby wiedzieć dokładnie, gdzie powinny znaleźć się rury czy złącza. Piece dzieli się na jedno- i dwufunkcyjne, a do domów znacznie lepsze są drugie modele, które ogrzewają zarówno wodę w centralnym systemie, jak i tę użytkową.

Materiał promocyjny

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady