Piec gazowy - tradycyjny czy kondensacyjny

Chciałbyś zainstalować piec gazowy w swoim domu i stoisz przed wyborem modelu? Możesz zdecydować się między innymi na kocioł tradycyjny, dwufunkcyjny lub kondensacyjny. Na czym polegają różnice między nimi i który z nich zapewni nam niższe rachunki za ogrzewanie? Przeczytaj nasze porównanie i wybierz. 

Jak działa piec gazowy?

Aby poznać różnicę między różnymi piecami gazowymi, musimy zrozumieć, jak działają. 

Tradycyjny piec gazowy

Tradycyjne piece gazowe to urządzenia służące do ogrzewania pomieszczeń poprzez spalanie gazu ziemnego. Piec składa się z komory spalania, wymiennika ciepła, wentylatora i układu sterowania. Podczas pracy pieca gazowego, gaz jest podawany do komory spalania, gdzie zostaje spalony w obecności tlenu. W procesie spalania powstaje gorące powietrze, które przepływa przez wymiennik ciepła umożliwiający przekazywanie ciepła z gorącego powietrza do wody, która krąży w instalacji grzewczej. Ogrzana woda jest następnie przesyłana przez rury do kaloryferów lub podłogówki, gdzie oddaje ciepło do pomieszczenia. Spaliny powstałe podczas spalania gazu są usuwane z pieca za pomocą wentylatora, który wypycha je na zewnątrz budynku przez komin.

Tradycyjny piec gazowy jest zazwyczaj wyposażony w termostat, który umożliwia kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach i regulację intensywności spalania gazu. W ten sposób można dostosować ilość wykorzystanego paliwa do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, co wpływa na koszty ogrzewania.

Piec gazowy dwufunkcyjny

Piec gazowy dwufunkcyjny to urządzenie grzewcze, które łączy w sobie funkcje pieca centralnego ogrzewania oraz podgrzewacza wody użytkowej. Tego typu piece gazowe są zazwyczaj stosowane w domach jednorodzinnych oraz w mniejszych obiektach użytkowych.

Piec gazowy dwufunkcyjny działa w sposób podobny do tradycyjnego pieca gazowego, lecz posiada dodatkowy wymiennik ciepła, który umożliwia podgrzewanie wody użytkowej. Piec może być wyposażony w system modulacji mocy, który pozwala na automatyczną regulację mocy grzewczej oraz podgrzewania wody, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w domu. Dzięki temu urządzenie działa bardziej ekonomicznie i efektywnie niż tradycyjny piec gazowy.

Piec gazowy kondensacyjny

Piece gazowe kondensacyjne wykorzystują technologię kondensacji, aby zwiększyć wydajność grzewczą i zmniejszyć koszty ogrzewania. Piec kondensacyjny wykorzystuje spaliny, które powstają podczas spalania gazu, do podgrzania wody. Po przejściu przez wymiennik ciepła, spaliny zostają schłodzone do temperatury, w której woda zawarta w spalinach skrapla się i zostaje odprowadzona do kanalizacji.

Dzięki zastosowaniu technologii kondensacji, piec gazowy kondensacyjny wykorzystuje większą część energii wytworzonej podczas spalania gazu, co pozwala na osiągnięcie wyższej sprawności niż tradycyjne piece gazowe. W praktyce oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie, a także mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Ponadto, piec gazowy kondensacyjny jest również bardziej ekologiczny niż tradycyjne piece gazowe, ponieważ wykorzystuje mniej paliwa do osiągnięcia takiej samej wydajności grzewczej. Wadą pieca gazowego kondensacyjnego może być jednak jego wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych.

Jaki piec gazowy jest najbardziej ekonomiczny?

Zastosowanie pieca gazowego kondensacyjnego w porównaniu z tradycyjnym piecem gazowym przyniesie znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania domu. W zależności od wybranego urządzenia, mogą one wynosić od 10% do nawet 30%.

Istotnym czynnikiem wpływającym na poziom oszczędności jest wydajność obu rodzajów pieców. Według różnych badań, wydajność pieca gazowego kondensacyjnego może być o 10-15% wyższa niż tradycyjnego pieca gazowego. Oprócz wydajności, koszty ogrzewania zależą także od ceny gazu, zużycia energii w danym domu, wielkości domu i innych czynników. 

Warto jednak podkreślić, że inwestycja w piec gazowy kondensacyjny jest na dłuższą metę najbardziej opłacalna, ponieważ pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania, dzięki czemu może się zwrócić już po 4 latach. Piec gazowy kondensacyjny to też rozwiązanie bardziej ekologiczne – przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery.

Materiał promocyjny

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa