płot gabionowy

Obecnie w architekturze modne są minimalistyczne rozwiązania. Płot gabionowy znakomicie wpisuje się w nowoczesną stylistykę. Dlatego to częsty sposób grodzenia nowoczesnych surowych obiektów. Jednak coraz częściej można spotkać gabiony wokół domów o klasycznym charakterze. Skąd ich rosnąca popularność? Dowiedz się o nich więcej!

Czym są ogrodzenia z gabionów?

Nazwa opisywanego ogrodzenia pochodzi od włoskiego słowa gabione, które oznacza dosłownie „kosz”. Płoty gabionowe są konstrukcjami koszowymi, które wykonuje się z prętów stalowych. Ramy razem tworzą sześcian, który zostaje wypełniony kamieniami dekoracyjnymi. Kosze kamienne wykorzystywane są powszechnie przy regulacji rzek i nabrzeży. Niemal takie same konstrukcje wznoszone są w budownictwie mieszkaniowym. 

Z czego wykonywane są gabiony?

Do produkcji ogrodzenia z gabionów wykorzystuje się cienkie pręty stalowe o średnicy kilku milimetrów. Łączone są ze sobą metodami spawalniczymi, a następnie pokrywane zabezpieczającą warstwą ocynku. Dzięki temu są bardziej odporne na rdzę. Pręty mogą być malowane proszkowo, jednak najczęściej pozostawione są w naturalnej, surowej kolorystyce. Pręty układa się w różnych odległościach. Trzeba brać to pod uwagę w czasie dobierania kruszywa, którym mają zostać wypełnione kosze. 

Gdzie stosuje się płoty gabionowe?

Płot gabionowy to konstrukcja o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Można go znaleźć wokół:

  • domów jednorodzinnych;
  • osiedli strzeżonych;

Taki płot często służy do grodzenia domów jednorodzinnych. Świetnie sprawdza się przy architekturze miejskiej, gdzie z gabionów wykonuje się konstrukcje, które otaczają osiedla strzeżone. Ponadto, płot gabionowy bardzo chętnie wykorzystywany jest w czasie wyrównywania terenu na działkach spadzistych. Tworzy się z niego płoty kaskadowe, które łączą w sobie trwałość i estetykę. 

Rozmiary ogrodzenia z gabionu

Jedną z istotnych zalet ogrodzeń z gabionu jest możliwość wykonania ich w niemal dowolnych wymiarach. Producenci oferują standardowe wymiary koszy do tworzenia płotów oraz stopni do tworzenia kaskad. Na rynku dostępne są także elementy do samodzielnego montażu, z których stworzysz wybrane konstrukcje. Płot gabionowy do nietypowych miejsc można także kupić na zamówienie. Dzięki temu wymiary dostosujesz do specyfiki otoczenia.

Co warto wiedzieć o wymiarach płotu gabionowego?

Musisz pamiętać, że minimalna szerokość ogrodzenia z gabionów to 30 cm. Wysokość takiego płotu ograniczają jedynie przepisy budowlane, jednak całość musi być stabilna. Często płot gabionowy jest wykonany w konstrukcji nieregularnej, a do jego budowy wykorzystuje się sąsiadujące ze sobą kosze o różnych wymiarach. Konstrukcje wykorzystywane do wyrównywania poziomu działki najczęściej mają wymiary zbliżone do sześcianów foremnych. 

Płot z gabionów na fundamencie

Konstrukcje koszowe wypełnione kamieniami należą do najcięższych płotów. Ostateczna waga zależy od rodzaju wypełnienia, jednak jest porównywalna z ogrodzeniami murowanymi. Dlatego przy płocie gabionowym konieczne będzie wykonanie dodatkowych fundamentów. Jak utwardzić podłoże? wysypanie warstwy żwiru i zagęszczenie powinno wystarczyć. Jednak powszechnie buduje się ławy fundamentowe podobne do tych, które mają ogrodzenia murowane. 

Ogrodzenia z gabionu – czym wypełnić?

Przygotowane kosze stalowe mogą być wypełniane dowolnymi kamieniami dekoracyjnymi. Płot gabionowy można wypełnić otoczakami, które są sprzedawane przez hurtownie i składy budowlane. Ponadto, często spotyka się kamienie pochodzące z okolicznych skał lub wydobyte w czasie prac ziemnych. Dzięki temu estetyka dekoracji dostosowana jest do otoczenia. Do wypełniania gabionów stosuje się także potłuczone kolorowe szkło, a nawet dekoracyjną korę drzew. 

Płot z gabionów w nietypowych aranżacjach

Płot gabionowy można wypełniać kilkoma rodzajami kruszyw o różnej kolorystyce. Układanie ich warstwowo pozwoli uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Możesz pokusić się o zestawienie kontrastujących kolorów czy nawet rozmiarów kamieni. Warstwy mogą tworzyć fale na sąsiadujących ze sobą koszach, dzięki czemu cały płot będzie tworzył jednolity wzór. Możesz także poszczególne kosze wypełniać materiałem o innej kolorystyce, tworząc ciekawe kompozycje. 

Ogrodzenia z gabionu odporne na czynniki atmosferyczne

Do produkcji płotu gabionowego wykorzystuje się pręty stalowe, które są zabezpieczone przed korozją. Wewnątrz również znajduje się materiał, który jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Zarówno kamień polny, jak i otoczaki czy fragmenty szkła nie niszczą się pod wpływem wilgoci i promieni słonecznych. Przez wiele lat utrzymują swoje walory estetyczne. Problem z trwałością może dotyczyć jedynie kamieni malowanych, wapiennych i kory drzewnej. 

Ogrodzenie z kamienia w siatce – cena

Ile kosztują ogrodzenia gabionowe? Cena za metr jest trudna do określenia, ponieważ wiele zależy od pomysłu architektonicznego. Jeśli poszukujesz standardowego kosza wraz z wypełnieniem, wówczas koszt ogrodzenia gabionowego powinien zamknąć się pomiędzy 200 a 800 złotych. Przy wyborze standardowych gabionów cena za metr będzie zależała od wymiarów kosza. Im mniejsza objętość całej konstrukcji, tym tańsze będą ogrodzenia gabionowe. Zwróć uwagę również na gęstość prętów w koszu. 

Ogrodzenia gabionowe – cennik a zawartość kosza

Sporo zależy również od rodzaju kamienia, jakim będziesz chciał wypełnić kosz. Najdroższe są kamienie dekoracyjne szlifowane, które wykonuje się tylko z myślą o płocie gabionowym. Jednak to właśnie ten materiał daje najciekawszy efekt. Nieco mniej zapłacisz, wypełniając kosze kamieniem polnym lub rzecznym. Jednak tutaj efekt nie jest tak oszałamiający. Zastanów się nad zakupem gęstego kosza, który możesz wypełnić zielonym, niebieskim i brązowym szkłem. Tutaj wypełnienie powinno okazać się najtańsze. 
Wybór ogrodzenia nie zawsze podyktowany jest tylko jego funkcjonalnością. W nowoczesnych obiektach płot ma wpasować się w stylistykę całego obiektu. Płot gabionowy jest nie tylko świetnym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi. To także świetny element dekoracji, który sprawdza się w nowocześnie zaprojektowanych przestrzeniach. Możliwość dowolnego formowania kształtu takiego ogrodzenia i dowolność, jeśli chodzi o wypełnienie, sprawia, że wielu użytkowników chce wznieść taką konstrukcję wokół swojego domu.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Ogród