Porady

Gotowe wiązary dachowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Budując dom, inwestorzy mają dziś do wyboru wiele różnych rozwiązań. Dotyczy to również wiązarów dachowych. Są to elementy konstrukcyjne, których zadaniem jest wsparcie dachu. Coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszą się prefabrykowane wiązary dachowe, które są tańsze i łatwiejsze w montażu od tradycyjnych wiązarów. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Opowiemy o tym w naszym artykule.

Czym są i do czego służą prefabrykowane wiązary dachowe?

Czym właściwie jest wiązar prefabrykowany? Jest to podstawowy element nośny konstrukcji dachu, a więc bardzo ważny komponent. Wiązary dachowe pełnią istotne funkcje – przenoszą bowiem obciążenia na ściany i inne podpory. Prefabrykowane konstrukcje dachowe muszą spełniać wyśrubowane wymogi bezpieczeństwa i standardy jakości.

Prefabrykowane wiązary dachowe to nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie. Ich zastosowanie niesie za sobą szereg korzyści, w tym szybki montaż, wytrzymałość i korzystna cena. Trzeba tylko pamiętać, aby decydować się na komponenty najwyższej jakości.

Czym powinien się charakteryzować dobry wiązar prefabrykowany?

Najlepsze prefabrykowane wiązary dachowe produkowane są z najwyższej jakości drewna. Surowiec do wyrobu wiązarów jest sortowany wytrzymałościowo metodą mechaniczną oraz wizualną, a ponadto suszony komorowo do poziomu wilgotności 18% (+/-2%), jak też czterostronnie strugany. Dzięki temu możliwa jest najwyższa precyzja prefabrykacji.

Równie ważna jest impregnacja. Do wyboru są różne rodzaje: przede wszystkim preparatem AXIL (zapobiega pojawieniu się pleśni, grzybów czy owadów) oraz FOBOS M4 (wykazuje odporność na ogień).

Trzeba także zwrócić uwagę na sposób produkcji wiązarów dachowych. Najwyższą jakość gwarantuje użycie w warsztacie prefabrykacji specjalistycznych pił numerycznie sterowanych oraz pras stołowych o nacisku 23-50 ton. Montaż tak przygotowanych wiązarów dachowych na miejscu budowy trwa maksymalnie kilka dni.

Prefabrykowane wiązary dachowe drewniane – dlaczego warto zdecydować się na montaż wiązarów dachowych gotowych?

Wiązary dachowe prefabrykowane to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści:

  • Szybkość montażu – gotowe wiązary dachowe są dostarczane na plac budowy i można je od razu montować. W odróżnieniu od tradycyjnej więźby dachowej nie wymagają ręcznego montażu na miejscu budowy, a ponadto można je zamontować nawet w ciągu jednego dnia (a maksymalnie w ciągu kilku dni).
  • Precyzja wykonania – jak wspominaliśmy, produkcja wiązarów dachowych odbywa się w profesjonalnej fabryce, w kontrolowanych warunkach i przy użyciu najwyższej jakości materiałów oraz nowoczesnej technologii. Zapewnia to precyzję wykonania, a co za tym idzie niweluje ryzyko błędów montażowych.
  • Wytrzymałość – wzmacniające konstrukcję dachu wiązary prefabrykowane są projektowane przy uwzględnieniu wielu zmiennych, takich jak specyfika konkretnego dachu czy obciążenia.
  • Niższe koszty – więźba prefabrykowana pozwala na obniżenie kosztów budowy dachu. Zużywa się wówczas mniej drewna, nie ma odpadów, a czas montażu również jest o wiele krótszy.
  • Uniwersalność – prefabrykowane wiązary znajdują zastosowanie w różnych rodzajach konstrukcji dachowych. Można je montować w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, a także w budynkach przemysłowych czy usługowych.
  • Bezpieczeństwo – wiązary gotowe są produkowane w zakładzie prefabrykacji z najwyższej jakości surowców, zgodnie z rygorystycznymi normami i standardami bezpieczeństwa. Dodatkowo istnieje możliwość zaimpregnowania i zabezpieczenia więźby przed zagrożeniami, takimi jak pleśń czy ogień.
  • Ekologia – drewno to materiał ekologiczny, biodegradowalny. Montaż prefabrykowanych wiązarów dachowych gwarantuje niski ślad węglowy.

Podsumowując; prefabrykowane wiązary dachowe to innowacyjne rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Gotowe wiązary umożliwiają szybki montaż na placu budowy, a przy tym są tańsze. Jeśli planujesz budowę domu, to koniecznie rozważ zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych drewnianych.

Tekst promocyjny

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady