Porady

Rolety i zasłony na jednym oknie

Odpowiednia aranżacja okna podkreśla estetykę całego pomieszczenia. Nierzadko pełni ona także inne, istotne funkcje. Jedną z najczęściej wybieranych osłon okiennych jest roleta – element praktyczny i trwały, dostępny zarówno w kilkunastu różnych kolorach, jak i odmiennych stylach. Bardzo często we wnętrzach można spotkać również stylowe zasłony dodające wnętrzu klasy i przytulności. A jeśli chcielibyśmy w jednej aranżacji połączyć oba te elementy? Czy możliwe jest skomponowanie rolety i zasłony, czy może jest to swego rodzaju wnętrzarskie faux pas? Czy można? Oczywiście, że tak! W jaki sposób? Tu możliwych odpowiedzi jest już znacznie więcej.

Funkcje rolet i zasłon

W ogólnym ujęciu można stwierdzić, że rolety i zasłony pełnią we wnętrzu bardzo podobne funkcje. Oba te elementy skutecznie osłaniają i chronią pomieszczenie przed nadmiarem słońca, a co za tym idzie – pozwalają domownikom na komfortowe korzystanie z danego pomieszczenia. Mają także funkcje izolacyjne, a więc chronią przed nadmierną temperaturą, ale i do pewnego stopnia tłumią dochodzące z zewnątrz hałasy. Zarówno zasłony, jak i rolety pozwalają również na zachowanie pożądanego stopnia prywatności i ukrycia się przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.

Obydwa rodzaje okiennych osłon pełnią również funkcje typowo estetyczne, podkreślając styl i charakter danego wnętrza, ożywiając je i uatrakcyjniając. Można by było zadać więc sobie pytanie: skoro zasłony i rolety pełnią w zasadzie takie same funkcje, po co łączyć je w jednej aranżacji? Kompozycja ta jest połączeniem bardzo gustownym, dodającym swoistego szyku wnętrzu, ale i budującym wyjątkową przytulność.

Kiedy i jak łączyć rolety z zasłonami?

Rolety i zasłony mogą stanowić gustowne i podwójnie funkcjonalne połączenie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze połączenie to okaże się udane. Konieczne jest bowiem odpowiednie dopasowanie obu elementów kompozycji i unikanie podstawowych błędów.

Przede wszystkim pamiętajmy, że połączenie rolet i zasłon nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Kompozycja ta będzie dobrze się prezentować raczej w większych pomieszczeniach, dużych, przestronnych pokojach, ale i w wysokich, dużych oknach. Nie ma sensu łączyć dwóch elementów osłaniających okna w pokoju o metrażu zaledwie kilku metrów kwadratowych. Taki zabieg przede wszystkim optycznie zmniejszy i tak już niewielką przestrzeń.

Kolorystyka kompozycji

Nawet w dużych pomieszczeniach należy pamiętać, aby zachować umiar przy tworzeniu kompozycji rolety – zasłony. Trzymajmy się określonej palety kolorów, nie mieszajmy stylów i nie łączmy zbyt wyrazistych, oryginalnych i bogato zdobionych elementów. W przeciwnym razie uzyskamy efekt kiczu, przesytu lub ciężkości i przeładowania. Jeśli mamy do dyspozycji jednolitą roletę, możemy zdecydować się na nieco bardziej ozdobną czy utrzymaną w mocniejszym kolorze zasłonę i na odwrót – do wzorzystej lub grubej rolety zdecydowanie lepiej będzie dopasować prostą, jednokolorową zasłonę. Kluczowy jest również właściwy dobór kolorów, ich odcieni i temperatur.

Podstawową zasadą jest konieczność łączenia ciepłych kolorów z ciepłymi oraz chłodnych z chłodnymi. Aby nie osiągnąć niepożądanego efektu ciężkości, starajmy się łączyć ze sobą elementy jaśniejsze i nieco ciemniejsze. Jedna część kompozycji nie powinna jednak odbiegać od drugiej o więcej niż dwa tony. Dobierając rolety i zasłony pod kątem ich kolorystyki, możemy postawić na duet delikatny, niemal monochromatyczny, jak również oryginalny i kontrastowy. Wszystko to zależy jednak między innymi także od tego, w jakim wnętrzu ma zostać zamontowana dana kompozycja. Jeśli całe wnętrze utrzymane jest w delikatnych, dyskretnych i jasnych kolorach, możemy zdecydować się na nieco mocniejszą, kontrastową aranżację. Jeśli natomiast ściany i meble utrzymane są w tonach ciemniejszych lub mocnych, zasłony i rolety mogą stanowić delikatniejszy element oddechu i rozjaśnienia wnętrza.

Pamiętaj o materiałach

Podobne zasady dopasowania dotyczą także materiałów, z jakich wykonane są nasze osłony okienne. Jeśli wybierzemy lekkie i delikatne rolety, możemy dopasować do nich nieco cięższe i bardziej ozdobne zasłony. Z kolei do mocnych lub zaciemniających wnętrze rolet bezpieczniej będzie wybrać zasłony wykonane z cieńszego, bardziej transparentnego materiału.

Jeśli chcemy postawić na jednolitość materiałów, zdecydowanie lepiej prezentować się będą elementy wykonane z lekkiego, nieco cieńszego tworzywa. Duet z grubych, ciężkich materiałów będzie kompozycją bardzo specyficzną, pasującą tylko do niektórych wnętrz.

Duet rolety i zasłony a style wnętrz

W jakich wnętrzach dobrze będzie się prezentować kompozycja złożona z rolety oraz zasłon? Możliwości jest tu co najmniej kilka.

W stylu nowoczesnym i minimalistycznym możemy połączyć ze sobą rolety i zasłony w niemal tym samym kolorze lub bardzo podobnych odcieniach, tworząc spójną i delikatną, monochromatyczną aranżację.

We wnętrzu w stylu glamour sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tu możemy pozwolić sobie na znacznie więcej ekstrawagancji i szaleństwa. Odpowiednim wyborem będą stylowe, zwijające się w ozdobne falbany rolety rzymskie oraz ciężkie zasłony, na przykład wykonane z eleganckiego welwetu. Możemy również odważnie dobrać kolory dodatków, celując w mocne tony, ale i złote lub srebrne dodatki. Ciekawą opcją będą także rolety 3d, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią Twoje wnętrze.

Wnętrza w stylu angielskim możemy uatrakcyjnić prostą, delikatną roletą lub oryginalną roletą rzymską oraz ozdobnymi zasłonami. Nie bójmy się wybierać wzorzystych, nawet kwiatowych modeli!

Niezależnie od tego, do jakiego stylu dobierać będziemy naszą aranżację, kluczowa jest jej spójność. Najważniejsze jest, aby rolety i zasłony gustownie się dopełniały, tworząc atrakcyjną całość. Estetycznie współgrać ze sobą powinny zarówno oba elementy kompozycji, jak i aranżacja okienna z pozostałą częścią wnętrza. W ten sposób zyskamy nietuzinkową ozdobę pomieszczenia, ale i bardzo funkcjonalne połączenie, które zapewni nam podwójną ochronę przed słońcem czy niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz.

Tekst promocyjny

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady