Co powinno wyróżniać porządny stół stolarski?
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu jest dopasowany do charakteru i zakresu wykonywanej w nim pracy solidny stół roboczy. W przypadku warsztatów specjalizujących się w obróbce drewna jest to zwykle stół stolarski. To najczęściej mebel o konstrukcji drewnianej lub metalowej, uzupełniony dużym blatem roboczym wykonanym z płyty drewnianej, z dodatkowymi szufladami, szafkami lub półkami na narzędzia i akcesoria.
Stoły uniwersalne i profesjonalne strugnice
Szukając nowego stołu stolarskiego do domowego warsztatu lub zakładu pracy, możesz wybierać spośród mebli o bardziej uniwersalnej konstrukcji, które sprawdzą się przy okazji realizacji wielu różnych prac oraz strugnic przystosowanych do mechanicznej obróbki drewna – strugnice to meble w całości drewniane, z odpowiednio wyprofilowanym blatem roboczym uzupełnionym imadłami lub specjalnymi prowadnicami ułatwiającymi pracę z drewnem (jego cięcie, szlifowanie, frezowanie czy wiercenie). W warsztatach, w których pracuje się nie tylko z drewnem, ale i z innymi materiałami, korzystniejszym wyborem wydaje się bardziej uniwersalny stół stolarski o konstrukcji stalowej, z blatem drewnianym i dodatkowymi szufladami lub półkami do przechowywania narzędzi i akcesoriów.
Stabilna i wytrzymała konstrukcja plus duży blat roboczy
Gwarancją wygody i bezpieczeństwa pracy z wykorzystaniem popularnych elektronarzędzi lub narzędzi ręcznych dedykowanych obróbce drewna jest dostęp do stabilnego stołu stolarskiego uzupełnionego dużym, wytrzymałym blatem. W niewielkich warsztatach, gdzie ilość dostępnej przestrzeni jest mocno ograniczona, lepszym wyborem niż klasyczna, masywna strugnica o konstrukcji drewnianej, będzie stół stolarski zbudowany ze stalowych elementów nośnych, z metalową ramą przytrzymującą drewnianą płytę blatu. Przez to, że taki mebel jest lżejszy, może być mniej stabilny, a przez to mniej wygodny przy realizacji prac wymagających dużej precyzji. W związku z tym warto przytwierdzić go do podłoża lub ściany. Dużą zaletą stołów uniwersalnych jest możliwość wymiany zużytego blatu bez ingerowania w konstrukcję nośną, co w przypadku tradycyjnych strugnic jest niemożliwe lub mocno utrudnione.
Szukając porządnego stołu stolarskiego do domowego lub profesjonalnego warsztatu, w pierwszej kolejności należy określić jego docelowe przeznaczenie. Jeśli zamierzasz używać go do różnych prac, nie tylko do zastosowań stolarskich, najlepiej zdecydować się na model bardziej uniwersalny, o metalowej konstrukcji, z dodatkowymi szufladami i półkami. Jeśli jednak zajmujesz się jedynie pracą z drewnem, wówczas korzystniejszym wyborem wydaje się profesjonalna strugnica z imadłami lub prowadnicą.