Jaka komoda do salonu urządzonego w stylu vintage?

Styl vintage w ostatnich latach zyskał niesamowitą popularność. Stawiamy na meble, których używali kiedyś nasi rodzice, a nawet dziadkowe. Czasem odnawiamy te już istniejące, a czasem kupujemy dodatki stylizowane. A jak dobrać funkcjonalne komody do salonu urządzonego w stylu vintage? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

PRL-owski klasyk, czyli komoda na nóżkach

W salonach urządzonych w stylu vintage często stosuje się komody na nóżkach. Oferują one pojemne wnętrze i przestronny blat. Sprawdzą się zatem zarówno do przechowywania rzeczy i bibelotów, których nie chcemy stawiać na widoku. Polecamy w szczególności modele dostępne w sklepie internetowym 9design.pl. Znajdziesz tam wersje lekkie i nieprzytłaczające, które sprawdzą się zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Nóżki takich komód są też smukłe i umożliwiają swobodne przejechanie pod nimi odkurzacza lub mopa. Warto też postawić na mebel, który został wyposażony w charakterystyczne, przesuwne drzwiczki. To niepopularne rozwiązanie, a jednak bardzo efektowne. W starych meblach nie znajdziemy funkcjonalnych dodatków. W tych nowych jednak o nich pomyślano. Wiele tego typu komód posiada specjalne wycięcia na przewody. Wygodnie można zatem ukryć kable od telewizora lub sprzętu grającego.

Miniatura meblościanki idealna do salonów w stylu vintage

Innym, genialnym rozwiązaniem są miniaturowe meblościanki. To komody, które zostały wykonane w charakterystycznym stylu, wprost wyjętym z salonu z lat 60, 70 lub 80 ubiegłego wieku. Takie komody wyposażone zostały w wygodne szafki, a także otwarte przestrzenie – półki. Nie mają nóżek, dzięki czemu nie zbiera się pod nich kurz. Ich wymiary kształtują się w granicach 120x80x40 cm. Idealnie wpasują się zatem zarówno w mniejszą, jak i nieco większą przestrzeń. Dodatkowo pięknie się prezentują. Nie przytłaczają jak klasyczne meblościanki, ale doskonale uzupełniają dostępną przestrzeń. W zasadzie takie komody można wykorzystać nie tylko do wnętrz urządzonych w stylu vintage. Na pewno przypadną one do gustu również fanom stylu skandynawskiego, industrialnego, prowansalskiego albo rustykalnego. Zaletą tych komód jest zatem możliwość ich uniwersalnego zastosowania.

Na co zwrócić uwagę kupując komodę w stylu vintage?

Kupując komodę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego została wykonana. Nie warto stawiać na modele prowizoryczne, które zarysują się lub połamią przy pierwszej próbie przenoszenia. Najlepsze są te, wykonane z litego drewna. Czy taki mebel wymaga jakiejś szczególnej konserwacji? Niekoniecznie. Najczęściej pokryty jest bowiem odpowiednimi impregnatami i lakierami, które zapewniają mu długą żywotność.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *