Dlaczego wykorzystanie energii słonecznej się opłaca?
Fotowoltaika to w ostatnich czasach modny i coraz popularniejszy temat. Widok paneli na dachach domów to już normalny i nikogo niezaskakujący widok, a świadomość ekologiczna dotycząca ich stosowania stale rośnie. Co przemawia za ich stosowaniem i najważniejsze – czy to się opłaca?
Ekologiczne, łatwo dostępne alternatywne źródło energii
Alternatywne źródła energii to takie, których zasoby nie podlegają ograniczeniom jak np. paliwa kopalne jak ropa, gaz, czy węgiel. W odróżnieniu od nich alternatywne źródła posiadają nieograniczone zasoby lub odnawialne po upływie jakiegoś czasu, jak w przypadku np. biomasy. Biorąc pod uwagę wszystkie alternatywne źródła energii najłatwiej dostępnym z nich jest właśnie energia słoneczna. W odróżnieniu od pozostałych jest ona możliwa do pozyskania w praktycznie każdym miejscu na Ziemi, nie wymaga specjalnych warunków klimatycznych, ani nie jest zależna od warunków pogodowych i umiejscowienia jak w przypadku farm wiatrowych, czy elektrowni wodnych. Do pozyskania energii ze słońca wystarczy panel, który umieści się w oświetlonym miejscu. Dlatego fotowoltaika cieszy się tak dużą popularnością. Najczęściej wykorzystuje się ją montując panele solarne na dachach domów, gdzie nie zajmują one dodatkowej przestrzeni, a jedynie wykorzystują tą, z której i tak nie czerpiemy korzyści. Pozwala to nie tylko na niewyczerpywanie zasobów naturalnych, ale także na produkcję czystej energii bez emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.
Oszczędności – aspekt ekonomiczny
Panele fotowoltaiczne opłacają się głównie pod kątem ekologicznym i zysk z ich stosowania jest głównie dla planety i przyszłych pokoleń, jednak jak się okazuje w pewnych sytuacjach mogą okazać się także dobrą decyzją i inwestycją od strony ekonomicznej. Koszty związane z instalacją fotowoltaiczną i ilość produkowanych przez nie energii różnią się w zależności od przede wszystkim ilości paneli i ich powierzchni. Z tego jaką część zapotrzebowania na energię naszego gospodarstwa domowego będą one w stanie pokryć wynika bezpośrednio na jakie oszczędności będziemy mogli liczyć. Fotowoltaika w Polsce wymaga podłączenia instalacji do sieci, do której oddawane są nadwyżki, a także z której pobierany będzie nadal prąd, gdy nie będzie produkowany przez panele. O dokładnych wartościach i opłacalności inwestycji można dowiedzieć się kontaktując się z dobrą firmą zajmującą się fotowoltaiką, jak np. Synergio, gdzie można uzyskać darmową wycenę instalacji. Szacuje się, że może ona zacząć się zwracać nawet już po 6 latach, a rachunki za prąd mogą spaść nawet o 90%. Dodatkowo decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej można skorzystać z różnych dotacji i dofinansowań, a dodatkowym atutem jest możliwość odliczenia jej od podatku.