Domowa siłownia? Jak najbardziej! Zobacz, w co powinieneś ją wyposażyć
Uwielbiasz ćwiczyć na sprzętach, ale nie lubisz tłumów? W swoich czterech kątach możesz stworzyć własną domową siłownię, która dorówna tej publicznej! Co powinno się w niej znaleźć? W naszym zestawieniu znajdziesz przekrój niezbędnych sprzętów.
Siłownia to miejsce nie dla każdego. Osoby ceniące sobie prywatność i nieprzepadające za tłumem zazwyczaj nie są entuzjastami takich miejsc. Nie oznacza to, że muszą rezygnować z ćwiczeń na sprzętach. Obecnie na rynku można znaleźć szeroki przekrój urządzeń w przystępnych cenach, wykorzystaniem z których może powstać domowa siłownia.
Domowa siłownia – od czego zacząć jej urządzanie?
Nawet jeśli lubisz od czasu do czasu odwiedzić tę publiczną siłownię, warto stworzyć w domu centrum ćwiczeń, jeśli tylko dysponujesz odrobiną wolnego miejsca. W zimowe dni, gdy pogoda zniechęca do wyjścia, domowa siłownia to idealne rozwiązanie. Jeśli masz w domu zestaw sprzętów, trudniej ci będzie zarzucić ćwiczenia – motywacja znacznie rośnie, gdy masz urządzenia w zasięgu wzroku! Nie musisz inwestować w drogi, profesjonalny sprzęt – na początek wystarczą drążki do podciągania, zestaw ciężarków i inne mobilne akcesoria, które nie kosztują dużo ani nie zajmują sporo miejsca.
Jeśli nie masz dużego doświadczenia z ćwiczeniami na siłowni i zastanawiasz się, od czego zacząć, nasze zestawienie z pewnością okaże się pomocne. Wymienione poniżej sprzęty przydadzą się każdemu, niezależnie od preferowanych rodzajów ćwiczeń i poziomu zaawansowania. Wszystkie bez trudu kupisz w sklepach sportowych takich jak Decathlon.
1. Atlas do ćwiczeń
U tych, którzy chcą ćwiczyć kompleksowo, atlasy do ćwiczeń sprawdzą się idealnie. Zastępują one wiele sprzętów, z których można korzystać na siłowni. Z wykorzystaniem atlasu możesz ćwiczyć różne partie mięśni – klatki piersiowej, brzucha, ramion, ud, łydek, pleców i wiele innych. Jest to sprzęt, który wymaga nieco więcej miejsca, jednak zmieści się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Warto mieć na uwadze, że zastępuje on kilka różnych urządzeń, które łącznie zajmowałyby znacznie więcej przestrzeni.
2. Roller do ćwiczeń
To kolejne akcesorium, które ma wiele różnych zastosowań. Pomaga nie tyle wykonywać same ćwiczenia, ile przygotować się do nich. Dzięki zastosowaniu rollera możesz rozmasować mięśnie, które będziesz ćwiczyć, rozluźnić je i rozgrzać. Jednocześnie zwiększysz również elastyczność powięzi, która oplata mięśnie gęstą siecią.
Stosowanie rollera przed ćwiczeniami to świetny sposób na uniknięcie powstawania mikrouszkodzeń. Warto również użyć go po treningu celem rozmasowania powstałych zgrubień. Jak używać rollera? Wystarczy podłożyć go pod poszczególne mięśnie, położyć się na nim i poruszać się do przodu i do tyłu, wprawiając go w ruch.
3. Drążek do ćwiczeń
Na drążku możesz wykonywać różne ćwiczenia siłowe. To integralny element treningu kalistenicznego. Podciągając się na drążku, możesz kształtować górne partie mięśniowe. Zależnie od doboru ćwiczeń, możesz wzmacniać plecy lub ramiona. Podciąganie się na drążku kształtuje również boczne i skośne mięśnie brzucha. Drążek może być podwieszony, są jednak ćwiczenia, które wymagają jego zdjęcia i umieszczenia na podłodze, jak na przykład dipsy.
4. Taśmy TRX
Jako wszechstronne akcesoria sportowe taśmy TRX mogą być wykorzystywane do wielu różnych ćwiczeń. Zastępują drążek i pomagają w skuteczniejszym wykonywaniu pompek, przysiadów, wykroków i planków. Z wykorzystaniem taśm możesz zrobić trening z obciążeniem własnego ciała, lepiej kształtując mięśnie. Taśmy zazwyczaj sprzedawane są w zestawie. Możesz dowolnie regulować ich długość.
Jeśli chcesz skutecznie realizować w domu trening cardio, twoja domowa siłownia powinna być wyposażona również w rowerek stacjonarny oraz bieżnię. Cuda może zdziałać również… skakanka! To naprawdę przydatne akcesorium, z którego wykorzystaniem możesz wspaniale wyrzeźbić sylwetkę. Czasem najprostsze przyrządy mogą zdziałać znacznie więcej, niż nam się wydaje!