Przy wyborze dostawcy internetu warto posiłkować się nie tylko dostępnością usług w danej lokalizacji, ale również prędkością, stabilnością i poziomem bezpieczeństwa internetu. Warto przy tym wziąć pod uwagę opinie nowych sąsiadów, a także takie kryteria wyboru jak cena, długość trwania umowy i ewentualne pakiety usług.

Wybór rodzaju internetu 

Zanim zaczniemy przeglądać różne oferty dostawców usług sieciowych, warto wcześniej zastanowić się nad tym, czy w nowym mieszkaniu chcemy korzystać z internetu stacjonarnego czy też mobilnego. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Podstawową korzyścią płynącą z korzystania z internetu stacjonarnego jest brak limitu transferu danych, dzięki czemu możemy oglądać swoje ulubione filmy, pobierać ciężkie pliki, a także korzystać z mediów społecznościowych, a prędkość łącza pozostanie ta sama przez cały miesiąc. Alternatywą dla internetu stacjonarnego jest internet mobilny, dzięki któremu możemy surfować po sieci nie tylko w miejscu zamieszkania, ale wszędzie tam gdzie sięga jego zasięg. Internet mobilny jest opcją polecaną osobom, które często zmieniają swoje miejsce zamieszkania czy też pracują zdalnie w kawiarniach czy w strefach coworingowych. 

Zasięg internetu 

Po przeprowadzce do nowego domu lub mieszkania w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę właśnie na zasięg usług sieciowych. Mimo że w dobie powszechnej cyfryzacji i wszechobecnego dostępu do internetu, może nam wydawać się to nieco dziwne, to jednak mieszkańcy wsi i małych miejscowości, często nadal zmagają się z problemami z zasięgiem. Dlatego też, jeśli przeprowadzamy się poza miasto, np. na tereny podmiejskie, to warto zwrócić uwagę na dostępność usług sieciowych. Może się okazać, że będziemy mieli znacznie zawężony wybór operatora internetu. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest podpytanie nowych sąsiadów o to, jakiego dostawcę polecają, a także przeanalizowanie ofert operatorów, którzy oferują internet w obrębie lokalizacji naszego nowego lokum. 

Pakiety usług sieciowych 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli się przeprowadzamy do nowego mieszkania, będziemy potrzebowali nie tylko internetu, ale również kablówki. W takiej sytuacji warto rozważyć wybór oferty telewizji z internetem, gdyż dzięki temu nie będziemy musieli płacić dwóch osobnych rachunków. Zaletą tego rozwiązania jest również optymalizacja kosztów – dzięki tego typu pakietom możemy liczyć na znacznie atrakcyjniejszą ofertę cenową. Dobrym pomysłem jest również rozważanie pakietu internetu, telewizji i telefonu. 

Stabilność łącza internetowego

Przed przeprowadzką do nowego mieszkania warto również przeanalizować potencjalne ryzyko zagrożeń. Przykładowo mieszkanie na przedmieściach może wiązać się nie tylko z ograniczonym wyborem firm świadczących usługi telekomunikacyjne, ale również np. z zagrożeniem uszkodzenia infrastruktury zapewniającej dostęp do internetu. Z tego powodu, jeśli zależy nam na stabilnym łączu, warto postawić na internet światłowodowy, który jest nie tylko najszybszym typem internetu spośród wszystkich dostępnych na rynku, ale również najstabilniejszym. Dzieje się tak dlatego, że sygnał światłowodowy jest odporny na różnego rodzaju zakłócenia, w tym m.in. te wywołane przez warunki atmosferyczne. Instalacja łącza światłowodowego jest bardzo łatwa i zazwyczaj przebiega bezproblemowo, chociaż niezbędny jest udział techników.

Przeniesienie internetu do nowego mieszkania 

Jeśli jesteśmy zadowoleni z usług świadczonych przez obecnego operatora, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść swój dotychczasowy internet do nowego mieszkania. Przed tym jednak należy sprawdzić, czy dostawca internetu świadczy usługi pod naszym nowym adresem. Jeśli tak jest, wystarczy tylko zwrócić się z prośbą o przeniesienie usługi – u większości dostawców przebiega to w sposób bezproblemowy i bezkosztowy. 

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Instalacje