Domy modułowe – najważniejsze zalety i wady budownictwa modułowego
Domy modułowe są sposobem na postawienie budynku w bardzo krótkim czasie. To odpowiedź dla osób niecierpliwych, które nie chcą czekać wiele miesięcy na możliwość wprowadzenia się. Dowiedz się, czym są domy prefabrykowane i dlaczego warto się nimi zainteresować.
Inwestorzy i wykonawcy obiektów mieszkalnych oraz użytkowych dążą do skrócenia czasu prowadzenia robót. Jednym ze sposobów jest zakup domów tworzonych z gotowych elementów. Domy modułowe to jeden z ciekawszych sposobów na skrócenie prac budowlanych do minimum. Poznaj technologię budowy z prefabrykatów i sprawdź, czy obiekty będą odpowiednie dla ciebie.
Domy modułowe – co to jest?
Współczesne budownictwo stawia przed wykonawcami i inwestorami kolejne wyzwania, a także zmusza do szukania nowych rozwiązań. Domy modułowe są jednym z bardziej interesujących sposobów na wzniesienie budynku w krótkim czasie. Takie obiekty są budowane już w zakładach produkcyjnych.
Gotowe domy modułowe cieszą się dużą popularnością przede wszystkim w Skandynawii i USA. W Polsce domy modułowe to wciąż nowość, a prefabrykaty wykorzystywane są głównie przy wznoszeniu obiektów komercyjnych i użytkowych.
Czas wznoszenia obiektu oraz koszt są mocnymi argumentami, które przemawiają za wyborem technologii konstrukcji modułowych. Same domy modułowe całoroczne praktycznie nie różnią się wyglądem od budynków stawianych tradycyjnie.
Domy prefabrykowane – rodzaje
Domy modułowe są wykonywane w co najmniej dwóch różnych technologiach. W Polsce wykonuje się obiekty z keramzytobetonu oraz prefabrykaty w formie szkieletowej.
Domy modułowe z keramzytobetonu
Najpopularniejszym rodzajem domów modułowych są właśnie obiekty wykonywane z keramzytu. Ten rodzaj spienionej i wypalonej gliny jest wykorzystywany do tworzenia solidnych ścian. Komorowa budowa keramzytu wpływa na parametry termoizolacyjne materiału. Z punktu widzenia produkcji i transportu istotna jest niewielka waga samych modułów.
Z keramzytobetonu przeważnie wykonuje się domy modułowe. Ich konstrukcja to prostopadłościan z otworami na okna, drzwi oraz rury przyłączeniowe. Konstrukcja nośna jest wypełniania dodatkową warstwą izolacji w postaci wełny mineralnej. Z kolei elewacja i wewnętrzne ściany są pokrywane tynkiem jeszcze w fabryce.
Domy modułowe szkieletowe
Budowa obiektów szkieletowych to druga popularna opcja. W tym przypadku w fabrykach tworzy się szkielety wykonywane z sezonowego impregnowanego drewna lub łączonych profili stalowych. Bardzo często na budowę dowożone są poszczególne ściany, które są mocowane do fundamentów, a następnie ze sobą.
Domy prefabrykowane w konstrukcji szkieletowej są ocieplane wełną mineralną, która znajduje się wewnątrz ścian i stropów. Od wewnątrz obiekt wypełnia się płytami warstwowymi. Firmy z reguły doprowadzają domy modułowe do stanu surowego zamkniętego, dlatego możesz liczyć na wykończenie połaci, a także wstawienie okien i drzwi.
Projekty domów modułowych – charakterystyka
Technologia wykonywania domów modułowych ma przełożenie na ich wygląd. Obiekty są w większości przypadków osadzone na planie prostokąta lub kilku sąsiadujących ze sobą. W związku z tym projekty domów modułowych są bardzo podobne i raczej utrzymane w minimalistycznej stylistyce.
Oczywiście – istnieje możliwość przeprojektowania rozmiarów czy konstrukcji połaci i dostosowanie ich do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety, możliwości architektoniczne nadal są ograniczone i nie pozwolą na taką dowolność jak konstrukcje murowane.
Z drugiej strony projekty domów modułowych mają swoje zalety. Prosta bryła to świetny przykład minimalizmu, dziś bardzo modnego. Ponadto takie domy są łatwe do ocieplenia i ogrzewania, co pozwala na ich dostosowanie do wymogów stawianych obiektom energooszczędnym, a nawet pasywnym.
Budowa domów modułowych a system gospodarczy
Dzięki wprowadzeniu nowych i bardziej liberalnych przepisów budowlanych, które dotyczą stawiania domów systemem gospodarczym, więcej inwestorów rozważa samodzielną budowę. System ten pozwala na pracę etapami, a zatem rozłożenie na kilka lat kosztów budowy i obniżenie wartości potrzebnej pożyczki.
Niestety, w przypadku domów modułowych taki sposób budowania jest niemożliwy do realizacji. Obiekt stawiany jest w kilka dni z gotowych elementów, dlatego konieczne jest zgromadzenie całej potrzebnej sumy już przed złożeniem zamówienia.
Gotowe domy modułowe – sposób montażu
Zamówienie na domy modułowe możesz złożyć po załatwieniu wszystkich formalności w urzędach. Przygotowanie modułów może potrwać kilka tygodni, a jeśli zostaną wprowadzone zmiany projektowe – nawet kilka miesięcy. Ten czas możesz poświęcić na przeprowadzenie prac ziemnych i przygotowanie fundamentów.
Takie budynki najczęściej osadzane są na płytach fundamentowych, a ich wymiary i parametry podawane są przez wykonawcę domu.
W zakładach budowlanych domy modułowe doprowadzane są do stanu, który umożliwia maksymalne skrócenie prac na budowie. Do prac konstrukcyjnych wykorzystywane są połączenia śrubowe, dzięki czemu prace murarskie są niepotrzebne.
Zaletą budowy domów modułowych jest możliwość rozpoczęcia prac o dowolnej porze roku. Przy ustawianiu poszczególnych modułów nie jest potrzebna bezdeszczowa pogoda i dodatnie temperatury, jak ma to miejsce przy obiektach murowanych. Tylko wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne mogą przesunąć rozpoczęcie prac, ale i to najwyżej o kilka dni.
Po ułożeniu ścian nośnych i stropów budynków modułowych pozostaje przeprowadzenie prac wykończeniowych. Takie obiekty doprowadzane są przez wykonawcę do stanu zamkniętego, dlatego niezwłocznie po montażu można zacząć prace. Często ściany od wewnętrznej strony już fabrycznie są pokryte tynkiem. Pozostają zatem najprzyjemniejsze etapy prac, czyli malowanie, układanie podłóg i powierzchni glazurniczych.
Jak przygotować posesję pod wznoszenie domów modułowych?
Do budowy domów modułowych potrzebny jest ciężki sprzęt budowlany w postaci dźwigów. Maszyna obciążona modułem może ważyć nawet kilkanaście ton. Dlatego przed rozpoczęciem pracy musisz w odpowiedni sposób przygotować infrastrukturę. Minimum to utwardzenie drogi dojazdowej i dojazdu do fundamentów już w obrębie posesji.
Domy modułowe całoroczne czy sezonowe?
Wiele domków letniskowych wykonuje się właśnie w technologii modułowej. Obiekty z keramzytobetonu są przeznaczone także do stawiania obiektów, które mogą być zamieszkane przez cały rok.
Również domy szkieletowe mogą być normalnymi obiektami mieszkalnymi, jeśli tylko zadbasz o odpowiednią izolację.
Pamiętaj, że domy modułowe całoroczne wymagają załatwienia nieco innych formalności, niż sezonowe.
Domy modułowe – cena obiektu
Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze technologii jest oczywiście cena. W przypadku domów modułowych koszt postawienia całego budynku z pewnością zachęci cię do zainteresowania się tematem.
Na znacznie niższy koszt wpływa przede wszystkim krótki czas realizacji. Kolejnym istotnym czynnikiem jest brak podpiwniczenia, co oznacza mniejszy zakres niezbędnych prac ziemnych.
Na koszt obiektów wpływa też powtarzalność prac wykonywanych przez wykonawcę. Do minimum ograniczona jest konieczność zakwaterowania pracowników, dojazdów czy delegacji. W związku z tym wykonawca może zaproponować znacznie korzystniejsze warunki. Cena domów modułowych – wraz z położeniem fundamentów i doprowadzeniem budynku do stanu deweloperskiego – to od 1500 do 2500 złotych za metr kwadratowy.
Domy modułowe wielorazowego użytku?
Prefabrykaty stosowane w domach modułowych wpływają na szybkość montażu budynku, ale dają też możliwość jego demontażu. Połączenia śrubowe można rozkręcić, zdemontować poszczególne moduły, a budynek w częściach przenieść do nowego miejsca. Jest to zadanie trudne logistycznie i trzeba się liczyć z ponownym remontem obiektu, jednak w szczególnych przypadkach bywa rozwiązaniem wartym rozważenia.
Domy modułowe – przyszłość ciągle przed nimi
Domy modułowe są obiektami, które cieszą się coraz większą popularnością. Krótki czas realizacji oznacza wymierne oszczędności i możliwość znacznie szybszego wprowadzenia się do własnych czterech kątów.