Na czym polega odbiór mieszkania od dewelopera

Kupno mieszkania/domu od dewelopera to często długotrwały proces, podzielony na wiele etapów, przy których jednym z ostatnich jest odbiór techniczny mieszkania. To ostatnia szansa na wykrycie ewentualnych usterek i bardzo dokładne przyjrzenie się nieruchomości, zanim jeszcze zostaną podpisane dokumenty. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto wiedzieć, jak się właściwie do niego przygotować, aby odkryć wszelkie ewentualne usterki.

Co należy wiedzieć o odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera?

Zanim deweloper przekaże nieruchomość nowemu nabywcy, zawsze musi dojść do odbioru technicznego. W takiej sytuacji musi on udostępnić lokal kupującemu lub wyznaczonemu specjaliście, którego zdaniem będzie sprawdzenie, czy nieruchomość nie tylko spełnia wszelkie normy budowlane, ale również zostały spełnione wszystkie założenia zawarte w umowie deweloperskiej (tu również powinny zostać określone wszystkie terminy oraz zasady dotyczące odbioru). Jeżeli wszystko jest zgodnie z założeniami i oczekiwaniami dochodzi do podpisania protokołu odbioru technicznego.

Należy zaznaczyć, że odbiór techniczny mieszkania od dewelopera dotyczy wyłącznie tych przypadków, w których do podpisania umowy deweloperskiej dochodzi jeszcze zanim nieruchomość powstanie.

Czy można odpowiednio się przygotować do odbioru technicznego mieszkania/domu od dewelopera?

Istnieje kilka nieformalnych zasad, których warto przestrzegać, aby dobrze się przygotować do odbioru technicznego na tyle, żeby w późniejszym czasie nie być zaskoczonym pojawieniem się niezgodności co do budowy nieruchomości z tym, co zostało zawarte we wcześniejszej umowie zawartej z deweloperem.

Jak się dobrze przygotować odbioru? Przede wszystkim jeżeli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy lub umiejętności warto poprosić o pomoc kogoś, kto doskonałe zna się na prawie budowlanym i będzie w stanie skutecznie ocenić, czy wypełnione zostały wszystkie zawarte w umowie założenia.

Idealna pora na odbiór mieszkania od dewelopera to dzień, w którym do pomieszczenia będzie wpadało dużo światła słonecznego.To ważne, gdyż przy dobrym i co najważniejsze naturalnym świetle łatwiej będzie zauważyć ewentualne usterki czy niedociągnięcia. Średni czas odbioru mieszkania do 1-2 godziny.

W czasie odbioru ważne jest nie tylko poszukiwanie ewentualnych usterek. Bardzo ważne jest również sprawdzenie zgodności stanu zastanej nieruchomości z wcześniejszymi planami. Aby móc to zweryfikować warto mieć przy sobie całą dokumentację przekazaną przez dewelopera na wcześniejszym etapie podpisywania umowy.

Co warto zabrać ze sobą na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Jeżeli nie możemy pomóc sobie idąc na odbiór techniczny mieszkania z wsparciem specjalisty z dziedziny budownictwa, musimy się samodzielnie przygotować do tego zadania. Tu niezbędna będzie nie tylko przynajmniej podstawowa wiedza, ale również odpowiednie narzędzia. Wybierając się na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera warto mieć przede wszystkim przy sobie precyzyjne narzędzie pomiarowe, kątownik, poziomice czy ciężarek na sznurku do sprawdzenia tynków i podłogi. Sprawdzą się tu również proste domowe przedmioty, takie jak:

  • piłka – niezastąpiona do tego, by sprawdzić czy posadzka jest równa;
  • zapalniczka – prosty i skuteczny sposób na sprawdzenie prawidłowości działania wentylacji;
  • pianka do golenia, do sprawdzenia szczelności instalacji gazowej.

Jeżeli zostaną wykryte jakiekolwiek usterki czy niedociągnięcia, warto uwiecznić he na zdjęciach.

Kto może uczestniczyć w odbiorze mieszkania od dewelopera?

To, kto może uczestniczyć w odbiorze technicznym mieszkania jest regulowane przepisami prawa. W takim sposranki musi uczestniczyć deweloper oraz nabywca nieruchomości. Może się on stawić z pomocą w postaci specjalisty, których fachowym okiem oceni prawidłowość wykonania obiektu.

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego jest znacznie mniej wymagające odo względem formalności, niż kupowanie nieruchomości z rynku pierwotnego.

Każdy, kto interesuje się ważnymi kwestiami dotyczącymi odbioru mieszkań powinien zajrzeć na stronę odbiorymieszkań.info.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady