Odpowiednie dodatki nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jednym z nich są natomiast oryginalne listwy sufitowe. Sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, ale również tych nowoczesnych, chociażby urządzonych w stylu glamour. No ale jak je prawidłowo montować? Jakich narzędzi warto do tego użyć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy warto wykorzystać listwy sufitowe?

Listwy sufitowe, takie jak np. https://www.carrea.pl/sklep/salon/dekoracje-scienne/sztukateria/listwy-sufitowe nie tylko doskonale wyglądają. Jednocześnie dekorują wnętrze oraz pozwalają ukryć pewne mankamenty i niedociągnięcia. Schowają chociażby źle docięte płytki lub tapetę, a także drobne pęknięcia pojawiające się na styku sufitu ze ścianą. Poza tym listwy sufitowe mogą maskować dodatkowe oświetlenie sufitowe. Wszystko zależy od wybranego wariantu. Możliwe jest dobranie modelu pasującego do każdego stylu wnętrza – od vintage, prowansalskiego, rustykalnego, glamour, skandynawskiego, aż po industrialny. Przy czym montaż listew sufitowych wcale nie jest trudny. Nie trzeba do tego zatrudniać wysoko wykwalifikowanej ekipy remontowej. Z powodzeniem można zrobić to samodzielnie. Wystarczy kierować się kilkoma, podstawowymi zasadami.

Jak prawidłowo montować listwy?

Przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie cięcie listew. Przed montażem należy dokonać starannych pomiarów i zdecydować, w którym dokładnie miejscu się znajdą. Dzięki temu będzie można też kupić dokładnie taką liczbę listew, jaka będzie potrzebna. Przycinanie prostych odcinków nie stanowi żadnego wyzwania. Wystarczy po prostu wziąć nożyk do cięcia i wykonać proste cięcie. Nieco większym wyzwaniem jest natomiast dopasowanie listew w rogu sufitu. Wykonanie swoistego złamania wymaga bowiem przycięcia listew sufitowych pod kątem 45 stopni. Dzięki temu dwa fragmenty idealnie się połączą, tworząc jednolitą strukturę. Ten zabieg można wykonać przy użyciu zwykłego nożyka do cięcia styropianu lub małej piłki. Chcąc wykonać cięcie maksymalnie precyzyjnie przyda się natomiast specjalny gadżet, czyli tak zwana skrzynka uciosowa. Dostępne są one w większości marketów budowlanych. Najczęściej znajdziesz je w tym samym dziale, co listwy sufitowe. To narzędzie nie jest drogie. Kosztuje od 10 do 70 złotych.

Listwy sufitowe – montaż krok po kroku

Mając już gotowy materiał, czyli odpowiednio wymierzone i przycięte listwy sufitowe, można przejść do właściwego montażu. Prace należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Musi być nie tylko oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń, ale jednocześnie suche. Wszelkie mokre lub tłuste plamy uniemożliwią skuteczne przyklejenie listwy. Następnie należy posmarować samą listwę lub ścianę klejem. Warto stawiać na wysokiej jakości produkt, który zapewni trwałość i skuteczność montażu. Na koniec konieczne jest dociśnięcie listwy, przytrzymanie przez chwilę oraz usunięcie ewentualnego nadmiaru kleju. Ten nadmiar warto usuwać przy pomocy czystej, lekko zwilżonej gąbki. Przyklejone listwy sufitowe należy pozostawić niedotykane na co najmniej 24 godziny. Po upływie tego czasu można natomiast zająć się wypełnieniem szczelin między sufitem, ścianą oraz samą listwą. Do tego natomiast sprawdzi się szpachla akrylowa. Potem listwy należy pomalować na dowolny kolor. Z reguły używana jest do tego biała farba.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie