Zastanawiasz się, czym są taśmy LED i jak je poprawnie zamontować? Szukasz informacji o tym, jakie są dostępne profile do taśm LED? A może szukasz wskazówek, jak wkomponować taśmy LED w pozostałe elementy w trakcie wykończenia wnętrza? Sprawdź, co warto wiedzieć o taśmach LED, jak je instalować i jak sprawić, żeby pasowały do reszty wystroju w danym pomieszczeniu!

Jakie są profile do taśm ledowych?


Ledy to popularne i ekonomiczne źródła światła, które pozwalają sporo zaoszczędzić na energii, przy jednoczesnym odpowiednim oświetleniu wnętrza. Lampy LED są rozproszonym, ale mocnym źródłem światła, które pozwala na komfortowe korzystanie z danego pomieszczenia. Są różne elementy świateł ledowych, a jednym z nich są profile do taśm LED. Profil LED jest częścią taśmy LED, która ma wiele zalet. Jedne z najważniejszych to:

  • Poprawa jakości taśmy LED. W przypadku aluminiowych profili taśmy LED zwiększa się żywotność taśmy dzięki systemowi odprowadzania ciepła.
  • Lepsza przyczepność. Dodanie profilu aluminiowego LED zmniejsza ryzyko pojawienia się wybrzuszeń na taśmie oraz odklejania się w trakcie użytkowania.
  • Dekoracyjny wygląd. Profil aluminiowy LED występuje w różnorodnych kształtach i ciekawych formach, co pozwala na tworzenie różnych aranżacji świetlnych i budowanie ciekawych projektów lamp oraz całych systemów oświetlenia.
  • Pozwolenie na więcej. Aluminiowy profil LED można wykorzystywać przy gipsowaniu, czyli montowaniu taśmy na ścianie i suficie w formie liniowego oświetlenia.

Jak montować taśmy LED?

Taśmy LED z profilem pozwalają na różnorodne zastosowanie tego typu oświetlenia, a także oferują więcej możliwości instalacji i montażu. Taśmę można zamontować zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża do montażu, czyli oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Powinna być sucha i gładka, żeby taśma dobrze do niej przylegała. Taśma powinna służyć jako metoda zakotwiczenia i osadzenia taśmy ledowej w odpowiednim miejscu. Samą taśmę można przykleić na taśmie dwustronnej, postawić na wkręty albo uchwyty montażowe lub zdecydować się na montaż w uprzednio wyfrezowanym otworze. To, który z tych sposobów najlepiej wybrać, zależy od pomieszczenia, długości taśmy LED i oczekiwań co do efektu. Taśmy LED mogą być też w formie wiszącej lub przegubowej, czyli bardziej designerskiego sposobu wykończenia.

Szukając najlepszego rozwiązania do wnętrz, warto przeanalizować swoje warunki i potrzeby. Odpowiadając na pytanie, w jakim celu mają służyć taśmy LED, na czym powinien się skupić promień światła z nich, a także jaki jest rodzaj i pokrycie tych ścian, można wyeliminować kilka nieodpowiednich sposobów montażu. Warto także wziąć pod uwagę to, jak często w danym miejscu będą wprowadzane zmiany. Jeśli często, lepiej zrezygnować z instalowania taśmy LED w wyfrezowanym otworze lub montażu na uchwytach. Takie tymczasowe rozwiązanie będzie się wiązało z naprawami budowlanymi w przypadku ponownej aranżacji wnętrza. Jednocześnie takie wkomponowanie taśmy w dane wnętrze prezentuje się stylowo i elegancko.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady