Budowa domu to spore przedsięwzięcie. Obok lokalizacji, technologii wykonania oraz projektu istotny jest również rodzaj urządzeń techniki grzewczej i sanitarnej, jakie zastosujemy w naszym budynku.

Dlaczego warto budować dom?


Jest wiele przyczyn, dla których warto zdecydować się na budowę domu. Przede wszystkim budując go samemu, decydujemy, w jakim budżecie chcemy się zamknąć, a postawienie małego parterowego domu jest często równe albo nawet tańsze niż zakup mieszkania w bloku. Metr kwadratowy wybudowanego przez siebie budynku potrafi być tańszy nawet o ponad 100 proc. Duża przestrzeń wpływa na większe możliwości jej zagospodarowania, wykorzystania i użytkowania i większy wpływ na podział przestrzeni. Ponadto dobre samopoczucie wymaga regularnego obcowania z naturą. Domy jednorodzinne przeważnie zlokalizowane są na obrzeżach miast, gdzie znajdują się tereny pełne zieleni czy zbiorników wodnych. W cenie mieszkania zyskujemy dom z własną, prywatną działka, na której łatwiej przyjdzie nam wypocząć.


Najbardziej istotne aspekty budowy nowego domu


Zwykle, gdy chcemy wybudować dom, pierwsze co przychodzi nam do głowy, to lokalizacja i projekt. W tym celu wybieramy działkę w miejscu, które nam odpowiada, i które spełnia warunki niezbędne do postawienia budynku. W następnej kolejności dokonujemy wyboru projektu. Decydujemy się na potrzebny nam metraż oraz architektoniczną formę domu, parterowy piętrowy z poddaszem z preferowanym przez nas rodzajem dachu, tarasem, garażem albo bez. Jest jednak jeszcze kilka niezwykle istotnych aspektów, o których należy pomyśleć. Do nich należy, chociażby sposób ogrzewania budynku oraz dostarczenie do niego wody, niezbędnej zarówno do picia, jak i higieny, czyli jej obecność w kuchni i łazience. Musimy więc przewidzieć rodzaj techniki grzewczej i sanitarnej, jaki zastosujemy w naszym budynku.


Dlaczego sposób ogrzewania domu jest tak istotny dla jego użytkowania?


Do urządzeń techniki grzewczej zaliczamy wszystkie urządzenia, jakie wchodzą w skład układu hydraulicznego kotłowni, układu odprowadzenia spalin oraz układu automatyki. Są to przede wszystkim kotły grzewcze, kolektory słoneczne, pompy ciepła, systemy ogrzewania płaszczyznowego, grzejniki i niezbędna armatura. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż to, w jaki sposób zdecydujemy się ogrzewać nasz dom, w istotny sposób wpłynie nie tylko na komfort mieszkańców, ale również na wysokość ponoszonych przez na potem kosztów. Tylko właściwie dobrana i zamontowana instalacja grzewcza zapewni nam wygodę i niskie wydatki, albowiem koszty podgrzewania wody i ogrzewania domu to często nawet do 90 proc. wszystkich kosztów ponoszonych na jego utrzymanie.


Decydując o wyborze rodzaju centralnego ogrzewania, można wybierać spośród różnych urządzeń. Do wyboru mamy kotły olejowe, gazowe oraz kotłów na paliwo stałe. Możemy też poszukać możliwości skorzystanie ze źródeł energii odnawialnej i zdecydować się na pompę ciepła albo kolektory słoneczne. Musimy przewidzieć także rodzaj grzejników, których powierzchnia musi być odpowiednio dostosowana do temperatury przepływającej w nich wody. Coraz popularniejsze staje obecnie też ogrzewanie podłogowe. Tak więc rodzaj urządzeń grzewczych zastosowanych w budynku to jedno z podstawowych decyzji, jakie musimy podjąć jeszcze na etapie projektowania naszego wymarzonego domu.


Niezbędne sanitariaty i ich rola w gospodarstwie domowym

Jak widać rodzaj zastosowanej techniki grzewczej to bardzo istotne zagadnienie wymagające gruntownego przemyślenia. Kolejną ważną kwestią są zainstalowane w domu sanitariaty. Łazienka to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu. Powinna być ona zaprojektowana w sposób, ułatwiający nam życie i zaopatrzona w nowoczesne urządzenia techniki sanitarnej.


Niezależnie od stylu wnętrza, powinny być one niezawodne, trwałe, odporne na uszkodzenia, wygodne w czyszczeniu i ekologiczne. Dlatego powinniśmy wybierać sprzęt odporny na korozję wykonany z wytrzymałych tworzyw, dobrej jakości ceramiki i łatwy do czyszczenia. Niezwykle istotna jest również kwestia ekologii, należy bowiem zadbać o to, by zużycie wody było jak najniższe, co przełoży się w przyszłości na zasobność naszego portfela.
Bardzo istotny jest wybór właściwej wanny, kabiny prysznicowej, umywalki baterii umywalkowych, wannowych czy prysznicowych o dużej szczelności i bezawaryjności, które mają wpływ na oszczędność wody. Dodatkową kwestią, jaką niejednokrotnie musimy wcześniej zaplanować, ponieważ łączy się ona bezpośrednio z projektami systemu kanalizacji, są urządzenia WC. Dlatego dobrze jest przewidzieć czy planujemy w łazience bidet, pisuar i jaki rodzaj sedesu pragniemy zamontować: kompaktowy czy podwieszany. 

Artykuły techniki sanitarnej to także wyposażeniem naszej kuchni w zlew, syfon oraz system dopływu i odpływu wody, oraz dostarczenie i odprowadzenie jej do zmywarki.


Gdzie kupować artykuły techniki grzewczej i sanitarnej?


Jak łatwo zauważyć artykuły techniki grzewczej i sanitarnej to ważne elementy instalacji i wyposażenia nowoczesnego budynku, dlatego ważne jest, by nie szukać na nich oszczędności za wszelką cenę, ale nabywać je u zaufanego sprzedawcy, który gwarantuje ich niezawodność i jakość. 

Dobrym wyborem jest skorzystanie z usług Terme – sklepu z artykułami techniki grzewczej i sanitarnej, który oferuje kompletne wyposażenie kotłowni oraz instalacji C.O. m.in. kotły, pompy, zasobniki, systemy ogrzewania podłogowego, ogrzewacze wody, a także wyposażenie łazienek i kuchni. 

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady