Jak wybrać odpowiednie buty ochronne? Na co zwrócić uwagę, szukając butów roboczych? Gdzie znaleźć dobrej jakości buty ochronne w atrakcyjnej cenie? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości buty ochronne? Czy obuwie robocze jest równie ważne, jak reszta odzieży roboczej? Jakie rodzaje butów ochronnych można znaleźć aktualnie na rynku? Jak wybrać odpowiednie buty ochronne? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.

Do czego służą buty ochronne?

Buty ochronne to część odzieży BHP, która jest wymagana u pracowników wielu branż – szczególnie u tych, którzy pracują fizycznie i są narażeni na różnego rodzaju urazy, do których może dojść w miejscu pracy. Wspomniane buty ochronne to element, który zabezpiecza nasze stopy i nogi nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale i chemicznymi. Chronią stopy przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, ciepła, mrozem czy wilgocią, a także przed ewentualnymi oparzeniami. Wszystko zależy oczywiście od charakteru pracy i czynników, z którymi pracownik ma do czynienia. To głównie do nich dobiera się odpowiednie buty robocze i całą odzież ochronną.

Szukasz wysokiej jakości butów ochronnych, które zagwarantują maksymalne bezpieczeństwo Twoim nogom? Sprawdź już teraz ofertę na https://allemen.com/, gdzie znajdziesz obuwie ochronne przeznaczone do przeróżnych warunków pracy. Gwarantujemy, że dzięki tej różnorodności każdy zainteresowany klient bez problemu dobierze odpowiednie buty robocze to charakteru swojego zawodu.

Jakie obuwie robocze można znaleźć na rynku?

Jakie buty robocze męskie można znaleźć aktualnie na rynku? Tego rodzaju obuwie ochronne można podzielić, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie czy poziom zagrożenia. W przypadku konstrukcji obuwia wyróżnia się standardowe buty, półbuty, buty z przedłużoną cholewką czy do kolan oraz tak zwane trzewiki. Jeśli jednak chcesz kupić obuwie robocze, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, przed jakimi czynnikami dany produkt będzie Cię skutecznie chronił.

Na rynku znajdziesz profesjonalne buty robocze chroniące przed czynnikami termicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, chemicznymi czy nawet przed ewentualnym porażeniem prądem. Dostępne są również rozwiązania antystatyczne, chroniące pracownika przed tak zwanym efektem ESD oraz przeznaczone do pracy w strefie zagrożonej wybuchem.

Jeśli natomiast chodzi o poziom zagrożenia, o którym już wspominaliśmy, tu wyróżnia się obuwie bezpieczne, zawodowe i ochronne. Te pierwsze modele oznacza się literą „S”, zawodowe symbolem „O”, a ochronne – „P”.

Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Jak zatem wybrać dobre buty robocze? Jak wspominaliśmy, poszukiwania powinieneś rozpocząć od określenia wszystkich niebezpieczeństw, na które jesteś narażony w trakcie swojej pracy. Oprócz tego zwróć uwagę na warunki zewnętrzne, a dokładniej na otoczenie, w którym wykonujesz poszczególne czynności. Na przykład wewnątrz budynków, gdzie z reguły mamy do czynienia ze stałą temperaturą, optymalnym rozwiązaniem będą półbuty, natomiast na zewnątrz – modele wysokie, sięgające do kolan czy łydki. Pamiętaj również o tym, że zakupione obuwie nie tylko powinno zagwarantować Ci najwyższą ochronę, ale i zapewniać odpowiedni komfort w trakcie ich użytkowania. Zarówno lekkie buty robocze, jak i bardziej zabudowane buty budowlane nie powinny uciskać nogi i powodować bólu podczas przemieszczania się.

Kupując trzewiki ochronne, zwróć także uwagę na odporność podeszwy. Ważne będą również wszelkie właściwości antypoślizgowe czy w niektórych przypadkach również właściwości antyelektrostatyczne. Warto decydować się na takie obuwie BHP, które posiada wkładkę antyprzebiciową.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady