Zarówno w łazienkach, jak i wydzielonych osobno toaletach, miejsce do umycia rąk czy innych czynności związanych z higieną osobistą to rzecz niezbędna. Poza samą ceramiką łazienkową, ważna jest także bateria umywalkowa. Zanim dokonamy zakupu odpowiadającego nam produktu warto w pierwszej kolejności zaczerpnąć o nim informacji po to, żeby móc ostatecznie wybrać ten, który najlepiej spełnia nasze potrzeby.

Bateria umywalkowa i jej rodzaje

Producenci oferują swoim klientom szereg możliwości w kwestii zakupu baterii. Do wyboru dostępnych jest jej kilka rodzajów, które dzieli się zwykle ze względu na sposób montażu. Pierwszy z nich to prawdopodobnie najpopularniejsza i najczęściej spotykana bateria umywalkowa – stojąca (zwana też “sztorcową”). Ten typ mocowany jest bezpośrednio na umywalce. Klasycznym produktem w tej kategorii jest bateria umywalkowa Glad wysoka ARAC.1102CR Excellent, która cechuje się wysoką jakością wykonania przez polskiego producenta. Produkt ten posiada m.in. perlator – jego zadaniem jest zmniejszenie ilości zużytej wody, co z pewnością spodoba się osobom żyjącym duchu ekologii czy po prostu lubiącym oszczędzać.

Drugi rodzaj to bateria umywalkowa ścienna, którą – rzecz jasna – montuje się w ścianie. Zależnie od osobistych preferencji można to zrobić na dwa sposoby: natynkowo lub podtynkowo. Pierwsza opcja polega na zamontowaniu elementów baterii w taki sposób, że jej cały korpus jest na zewnątrz. Druga natomiast opiera się na ukryciu go pod warstwą tynku, my widzimy jedynie uchwyt i wylewkę. Obie metody mają swoje wady i zalety – w przypadku pierwszej łatwiej będzie cokolwiek naprawić w razie awarii, jednak jest to obecnie mniej estetyczna opcja, druga natomiast jest bardziej przyjemna wizualnie, aczkolwiek w przypadku usterki może zaistnieć potrzeba rozkucia tynku.

Bateria umywalkowa może mieć także formę wolnostojącą. Jest to bardzo popularny w ostatnim czasie rodzaj baterii. Charakteryzuje się montażem produktu na blacie, z boku lub za umywalką. Takie rozwiązanie stosowanie jest również w przypadku wanien wolnostojących, ponieważ jest bardzo eleganckie.

Styl łazienki a wybór baterii umywalkowej

Produkt warto dopasować do klimatu i estetyki panującej w łazience, dlatego należy dobrze przemyśleć jaka bateria umywalkowa sprawdzi się w twojej przestrzeni najlepiej. Jeśli lubisz klasyczne lub/i minimalistyczne rozwiązania polecamy wariant z chromowaną powłoką, który dobrze odnajdzie się w takich stylach. Popularną opcją w tym przypadku jest bateria umywalkowa Essence XL 32901001 Grohe. Jej wyjątkowy design będzie świetnie pasował do takich pomieszczeń. Jeśli natomiast wolisz ciepłe kolory i chciałbyś mieć łazienkę rodem z najlepszych pięciogwiazdkowych hoteli to polecana jest bateria umywalkowa w złotym kolorze i prostej formie. Przykładem takiego produktu, często wybieranego przez klientów, jest bateria umywalkowa Essence Warm Sunset 23590DA1 Grohe, która – jak sama nazwa wskazuje – wprowadzi do twojej łazienki ciepło w estetycznej formie.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady