stres budowa domu

Budowa domu i różnego rodzaju remonty to stresujące przedsięwzięcie. Zwiększają poziom stresu w organizmie,  który przejawia się na różne sposoby. Pocenie to jeden z nich. Poznaj znaczenie nadpotliwości.

Pocenie to naturalny proces fizjologiczny, którego doświadcza zdrowy człowiek. Jest on niezbędny do życia. Wszystko jednak ma pewne normy – nadpotliwość to bardzo częsta przypadłość, która z biegiem czasu staje się bardzo uciążliwa. W naszym artykule opowiemy ci o najważniejszych przyczynach nadmiernej potliwości, a także podpowiemy, jak z nią walczyć. 

Dlaczego człowiek się poci? 

Każdy człowiek poci się w większym lub mniejszym stopniu. To zupełnie naturalny i fizjologiczny proces. Ma on na celu celowe chłodzenie organizmu, a także chroni przed niebezpiecznym przegrzaniem. Uczestniczy w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii, jednak w dość niewielkim stopniu. Szacuje się, że dziennie człowiek wydala od 300 do 500 ml potu – często można to zaobserwować pod postacią żółtych plam pod pachami. Są przypadki, kiedy pocenie wymyka się spod kontroli. Mówimy wówczas o nadpotliwości.

Co odpowiada za proces pocenia?

Mówiąc o poceniu człowieka, mamy na uwadzę aktywność gruczołów potowych. Czy wiesz, że one same dzielą się na dwa rodzaje? Oto one:

  • apokrynowe – swoją aktywność ukazują szczególnie w okresie dojrzewania i dorosłości, zlokalizowane są w okolicach narządów płciowych, skórze głowy, brodawkach sutkowych – pot, który wydzielają, ma charakterystyczny i nieprzyjemny zapach;
  • ekrynowe – są ważne z punktu widzenia samego procesu pocenia, występują niemalże na całym ciele i to one pełnią głównie rolę termoregulacyjną, co ważne zapach wydzieliny z gruczołów ekrynowych jest niewyczuwalny.

Czy nadpotliwość dotyczy ciebie? 

Wiemy doskonale, jak stresująca potrafi być budowa domu. Niestety wiele osób nie wytrzymuje presji i sięga m.in. po leki antydepresyjne. Te są jedną z przyczyn nadmiernej potliwości. Zwiększony stres i uczestniczenie w ważnych, często niekomfortowych sytuacjach również nie jest bez znaczenia. Samo pojęcie nadpotliwości nie jest tak jednoznaczne. Może wynikać z wielu przyczyn. O samej dolegliwości mówimy wtedy, gdy dochodzi do nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Stan ten utrudnia codzienne funkcjonowanie i często powoduje niechęć do spotkań towarzyskich, a także obniża pewność siebie.

Nadpotliwość – przyczyny

Przyczyny nadpotliwości są bardzo złożone. Mogą wynikać z groźnych chorób, ale także innych, mniej niebezpiecznych zmian w organizmie. Chcąc walczyć ze zwiększonym wydzielaniem potu, konieczne jest poznanie czynnika, który go powoduje. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • ciążę;
  • menopauzę;
  • nowotwory;
  • choroby tarczycy;
  • przyjmowanie leków takich jak: antydepresanty, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe;
  • otyłość.

Higiena – najważniejsza czynność walki z potem

Bez względu na to, czy cierpisz na nadpotliwość, czy też nie – codzienna higiena jest najważniejszą czynnością pielęgnacyjną. Całe ciało należy dokładnie oczyszczać delikatnym detergentem. Na wysuszoną skórę aplikuj sprawdzony antyperspirant. Jaki wybrać? Szukaj w nim przede wszystkim związków jak najbardziej naturalnych o działaniu przeciwbakteryjnym i lekko ściągającym. Zapach produktu jest kwestią indywidualną. Osoby z nadpotliwością często otrzymują specjalne środki pielęgnacyjne od specjalisty.

Żółte plamy od potu – od czego?

Osoby z nadmiernie aktywnymi gruczołami potowymi, sięgają po wiele specyfików. Wiele z nich ma w swoim składnie groźne aluminium. Okazuje się, że pot w połączeniu z wieloma materiałami i właśnie tą substancją, powoduje nieestetyczne przebarwienia. Żółte plamy pod pachami często ciężko usunąć z ulubionych ubrań. Warto więc bliżej przyjrzeć się produktom, które codziennie nakładasz pod pachy. Często wystarczy ich zmiana, aby pozbyć się niekomfortowego kłopotu.

Nie daj się pokonać budowie! Zadbaj o wypoczynek i zdrowy tryb życia. Pamiętaj, że z nadmierną potliwością można skutecznie walczyć.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa