Porady

Jaką kosiarkę wybrać? Rodzaje i zastosowanie urządzeń

Jaką kosiarkę wybrać? Sprawdź!

Starannie zadbany trawnik wpływa nie tylko na piękny wygląd ogrodu, ale również na zdrowie znajdujących się w nim roślin. Z tego powodu kosiarka to jedno z najczęściej używanych urządzeń zarówno wśród profesjonalistów, jak i domowych ogrodników. Zastanawiasz się, jakiej kosiarki potrzebujesz? Koniecznie przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Rodzaje kosiarek — jaki typ zasilania jest najlepszy?

Obecnie na rynku konsumenci mogą wybierać spośród wielu rodzajów kosiarek, które świetne poradzą sobie z każdym ukształtowaniem trawnika. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj zasilania urządzenia, które w znaczącym stopniu wpływa na jego moc oraz długość pracy. Przed wyborem odpowiedniej kosiarki warto więc zastanowić się, na jakich korzyściach zależy nam najbardziej.

Dowiedz się, jakie są rodzaje i zastosowanie kosiarek!

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe

Kosiarki zasilane prądem dzielą się na dwa typy — elektryczne oraz akumulatorowe. Klasyczne kosiarki elektryczne działają poprzez podpięcie kabla do źródła zasilania, a warianty akumulatorowe, jak sama nazwa wskazuje, polegają na ładowanych bateriach litowo-polimerowych. Modele te są szczególnie polecane właścicielom niewielkich działek oraz przydomowych ogródków i każdy z nich gwarantuje konkretne korzyści.

To, co łączy oba rodzaje urządzeń to przede wszystkim brak emisji szkodliwych spalin oraz cichy tryb pracy. Dzięki temu użytkownik nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, a ponadto może swobodnie wykonywać prace bez zakłócania spokoju sąsiadów. Dodatkowym atutem kosiarek elektrycznych jest również możliwość koszenia bez przerw dzięki ciągłemu zasilaniu kablem. Kupując kosiarkę elektryczną, warto mieć na uwadze, aby pochodziła ona od sprawdzonego sprzedawcy.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe możemy rozróżnić ze względu na rodzaje silników, a co za tym idzie — typy stosowanego paliwa. Silniki dwusuwowe napędzane są benzyną bezołowiową z dodatkiem oleju i zazwyczaj charakteryzują się lżejszą wagą. Z kolei silnik czterosuwowy wymaga użycia benzyny bezołowiowej 95 i generuje mniej hałasu przy jednoczesnym wzroście wydajności.

Pomimo pojawienia się elektrycznych odpowiedników, kosiarki spalinowe wciąż są chętnie kupowanym produktem na rynku. Dlaczego? Jest to spowodowane głównie ich stabilnością oraz mocą działania, dzięki czemu z powodzeniem mogą pracować na obszernych terenach. Klienci ponadto mają możliwość wyboru spośród modeli o różnym zakresie mocy, co pozwala na dostosowanie urządzenia do rodzaju trawy oraz wielkości działki. Modele te są szczególnie skuteczne w pracy z bujną roślinnością. Szukasz niezawodnej kosiarki spalinowej? Koniecznie sprawdź atrakcyjną ofertę dostępną u autoryzowanego dealera Centrum: https://centrum-centrum.pl/.

Jakie jeszcze kosiarki sprawdzą się w ogrodzie?

Jeśli wybraliśmy już sposób zasilania naszej kosiarki, warto zwrócić uwagę na sposób jej użytkowania — klasyczne kosiarki poruszane są za pomocą siły rąk, co dla wielu osób jest najbardziej praktyczną opcją. Jednak z różnych względów nie wszyscy są w stanie pozwolić sobie na ten typ urządzenia i potrzebują innych rozwiązań. W tym wypadku można rozważyć zakup takich kosiarek jak:

  • Kosiarka z napędem — na rynku dostępne są rozwiązania z napędem na przednią lub tylną oś, co pomaga odciążyć użytkownika podczas koszenia. Jeśli na co dzień pracujemy na wymagającym i nierównym terenie, dobrym pomysłem będzie zakup kosiarki z napędem tylnym. Urządzenie to porusza się niemal automatycznie, co świetnie sprawdzi się osobom, które nie są w stanie pchać ciężkich maszyn.
  • Traktorki ogrodowe — ten typ kosiarki znacząco ułatwia koszenie dzięki optymalnej prędkości i wydajności działania. Traktorki są niezwykle wygodne, a ponadto mają wiele dodatkowych funkcji jak transportowanie przedmiotów, czy zbijanie liści. Z tego powodu są idealne do użytku profesjonalnego.
  • Roboty koszące — to bardzo dobre rozwiązanie dla zabieganych i posiadaczy niewielkich trawników. To inteligentne rozwiązanie skutecznie kosi trawę bez ingerencji człowieka. Ponadto pracę robota można dowolnie zaplanować i w razie potrzeby zmodyfikować.

Treść promocyjna

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady