Co warto wiedzieć na temat defektoskopu? Do jakich prac będzie niezbędny?
Wszędzie tam, gdzie do budowy maszyn, urządzeń, ale i konstrukcji wykorzystuje się metal, niezbędne są urządzenia, które mają za zadanie monitorować jakość materiału, a dokładnie występowanie wad. Defektoskopia jest techniką wykrywania powierzchniowych i wewnętrznych wad materiałów. Aby ich wykrycie było możliwe potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Co warto wiedzieć na temat defektoskopu. Do jakich prac będzie niezbędny?
Czym jest defektoskopia ultradźwiękowa i do czego służy defektoskop ultradźwiękowy?
Defektoskopia ultradźwiękowa jest odmianą defektoskopii. W tym przypadku wykrywanie wad materiałów odbywa się przy użyciu ultradźwięków, które służą do namierzania wszelkich defektów, gdy ich średnica jest większa niż połowa długości fali. Z tego wynika, że długość fali defektoskopu musi być dopasowana do wielkości rysy czy pęknięcia. Im mniejsze wady, tym krótsza powinna być fala i większa jej częstotliwość. Do wykrywania wszelkich nieprawidłowości w materiałach metalowych służą defektoskopy ultradźwiękowe. Można ich używać zarówno w laboratorium, jak i w terenie. Warto zdecydować się na defektoskop UT8000, który ma szerokie spektrum zastosowania. Zapewnia precyzyjne dane pomiarowe. Dzięki temu, że oprawa urządzenia posiada klasę szczelności IP 67 jest odporne na wodę, pył, a także uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać, o tym, że owa wartość odnosi się do warunków zanurzenia do 1 metra i na nie więcej niż 30 minut. Jest to jednak sprzęt, który sprawdzi się bez wątpienia w trudnych warunkach terenowych i różnych lokalizacjach.
Jak działają defektoskopy ultradźwiękowe?
W przypadku defektoskopu UT8000 do sprawnego działania potrzebna jest aplikacja dostępna na App Store i urządzenie jest kompatybilne z tabletami iPad. W ofercie viateco.eu można zakupić samo urządzenie do wykrywania usterek, natomiast w rejestrator iPad należy zaopatrzyć się we własnym zakresie. W czasie zbierania danych pomiarowych używa się szyfrowanego połączenia Wi-Fi i dzięki temu można mieć pewność, że będą one bezpieczne. Warto wiedzieć, że defektoskop działa na baterie AA nieprzerwanie przez 5 godzin, co pozwala na przeprowadzenie pomiaru usterek i wad w jednym cyklu pracy.
Funkcje defektoskopu – do jakich materiałów i prac się sprawdzi?
Warto wiedzieć, że defektoskopy ultradźwiękowe są urządzeniami niezwykle czułymi i można przy ich pomocy badać nie tylko jakość metali, ale również ceramiki, drewna, gumy, tworzyw sztucznych czy betonu. Najczęściej defektoskopy wykorzystuje się do sprawdzania struktury materiałów, które są poddawane wcześniej walcowaniu, odlewaniu, kuciu czy też przeciąganiu. Stal ferrytyczna służy między innymi do wykonywania elementów pojazdów i sprzętów AGD, zatem musi być zawsze pozbawiona wad. Stąd konieczne jest sprawdzanie jej jakości właśnie przy użyciu defektoskopów. Często wykorzystywana do konstrukcji jest też stal austenityczna i także ten materiał sprawdzany jest pod kątem uszkodzeń za pomocą defektoskopu ultradźwiękowego. To samo dotyczy wszelkich stopów metali. Dzięki użyciu tego urządzenia można dogłębnie poznać strukturę danego materiału i zebrać informacje na temat wewnętrznych nieciągłości obiektów, ubytków korozyjnych, mikropęknięć, zarówno powierzchniowych, jak i podpowierzchniowych. Ponadto można wykryć wtrącenia niemetaliczne, pęcherze gazowe, niedoskonałości kryształów w postaci dyslokacji, czy zmiany struktury materiału. Co więcej możliwe jest poznanie właściwości danego materiału, choćby pod względem wielkości ziarna czy twardości. Defektoskop wykrywa też stałe sprężystości materiału. W przypadku drewna można przy użyciu tego sprzętu sprawdzić choćby jego porowatość. Każdy materiał można sprawdzić też pod względem grubości. Jest to ważne w powtarzalnym procesie produkcyjnym, gdzie poszczególne elementy nie mogą się między sobą różnić i granica tolerancji jest ściśle określona.
Defektoskop znajdzie zastosowanie nie tylko w dziale kontroli jakości i procesie produkcji materiałów stalowych, aluminiowych, ceramicznych, drewnianych czy betonowych, ale i do kontroli technicznej maszyn i urządzeń, ale i obiektów budowlanych. W przypadku tych ostatnich taki sprzęt bardzo przydaje się firmom dokonującym w imieniu klientów odbiorów technicznych mieszkań. Podczas weryfikacji szczelności połączeń spawalniczych, rurociągów czy zbiorników także warto sięgnąć po defektoskopy renomowanych producentów. Takie urządzenia ułatwiają i przyspieszają sporządzanie raportów z kontroli jakości i kontroli technicznej.
Materiał promocyjny