jakie drzwi wewnętrzne wybrać do mieszkania

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest aż tak skomplikowany jak w przypadku drzwi zewnętrznych – parametry i wytrzymałość są drugorzędne. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na estetykę wybranego przez ciebie modelu. Co jeszcze jest ważne przy zakupie?

Wybór drzwi wewnętrznych wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Chociaż nie muszą się one odznaczać bardzo dobrą izolacją termiczną, ta akustyczna może okazać się całkiem istotna. Znaczących kwestii jest jednak znacznie więcej! Skrzydło prawe czy lewe? Przeszklone czy nie? Rozsuwane czy tradycyjne? Z jakiego materiału? Spróbujemy rozwiać twoje wątpliwości.

Kiedy kupować drzwi wewnętrzne?

Jeśli przeprowadzasz mniejszy lub większy remont, drzwi wewnętrzne wybiera na samym końcu! To całkiem istotne – w trakcie prac może okazać się, że twoje wcześniejsze pomysły są niemożliwe do zrealizowania lub trzeba je zmodyfikować ze względu na nieprzewidziane trudności, na przykład technologiczne czy budowlane. W takiej sytuacji może się okazać, że wybrane i zakupione wcześniej drzwi przestaną pasować do planowanej aranżacji wnętrza lub w ogóle ich montaż nie będzie możliwy, na przykład w sytuacji, gdy będą otwierały się w złą stronę.

Przeszklenia czy drzwi pełne?

Drzwi przeszklone to świetny wybór do przestronnych pomieszczeń – loftów, salonów czy dużych kuchni. Takie modele pozwolą podkreślić przestrzeń (to szczególnie istotne w aranżacjach, które stawiają na ten element – skandynawskiej czy minimalistycznej). W przypadku drzwi do łazienek wybieraj modele z małymi przeszkleniami, najlepiej ze szkła mlecznego lub innego, które nie pozwala widzieć tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Przeszklone modele są świetnym wyborem tam, gdzie musisz doświetlić pomieszczenie czy korytarz. 

Zależy ci na zachowaniu pełni prywatności? Przeszklenia nie będą dobrym pomysłem. Jeśli jednak wybrane pomieszczenie jest po prostu ciemne i chcesz wpuścić do niego więcej światła, zainteresuj się modelami z przeszkleniami na przykład ze szkła mlecznego.

Czy lepsze będą drzwi klasyczne, czy rozsuwane?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Drzwi rozsuwane są świetnym rozwiązaniem do nowoczesnych aranżacji oraz niewielkich pomieszczeń, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Niestety ich montaż nie jest tak łatwy jak w przypadku modeli klasycznych. Takie rozwiązanie najlepiej wybierać już na etapie stawiania ścian działowych, gdy możliwe jest zamontowanie specjalnej szyny, która pozwala rozsuwać drzwi.

Jeśli na model rozsuwany zdecydowałeś się znacznie później, gdy ingerencja w ściany działowe nie jest już możliwa, pozostają ci modele naścienne. Nie są one aż tak „dyskretne” jak modele w pełni ukryte w ścianie, ale nadal spełniają swoją funkcję i pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość miejsca.

Drzwi otwierane w lewo czy w prawo?

Chociaż nie wydaje się to istotne, ten mały szczegół może mieć duże znaczenie dla użytkowników! Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy domownicy są prawo-, czy leworęczni. Osoby, dla których prawa ręka jest dominująca, będą preferowały drzwi otwierane właśnie w tę stronę (z włącznikami światła po lewej stronie drzwi). Dla osób leworęcznych będzie na odwrót. 

Uważaj, by wówczas nie kupić drzwi otwieranych w prawą stronę, ponieważ włączniki są też obecne po ich prawej stronie. Każdorazowe wejście do pomieszczenia wymaga wówczas od ciebie pewnej akrobatyki, co w dalszej perspektywie na pewno nie będzie komfortowe.

Czy kolor drzwi do mieszkania ma znaczenie?

Wybieraj modele, które pasują do kolorystyki wnętrza. Projektanci wnętrz polecają, żeby ich kolor dopasować do ścian lub podłogi. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz postawić na drzwi w innej kolorystyce, kieruj się zasadą kontrastu – niech mocno odcinają się od dominujących barw, zachowując jednak spójną estetykę.

Wytrzymałość drzwi wewnętrznych do mieszkania ma znaczenie

Chociaż drzwi wewnętrzne nie są tak bardzo narażone na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne jak drzwi zewnętrzne, to kupno najtańszego skrzydła wcale nie jest dobrym pomysłem. Takie drzwi nie tylko są produkowane z materiałów, które nie zapewnią odpowiedniej izolacji akustycznej, ale też szybko zaczną wyglądać mało estetycznie. Jeśli chcesz uniknąć częstej wymiany skrzydła, która wymaga sporo czasu i pieniędzy, wybierz te od uznanych producentów, którzy stawiają na materiały i rozwiązania wysokiej jakości.

Odpowiednie drzwi wejściowe powinny łączyć w sobie funkcjonalność, dopasowanie do układu pomieszczenia, a także odpowiednią estetykę i kolorystykę. Tak dużo czynników sprawia, że wcale nie jest to łatwy wybór. Pamiętaj o najważniejszych szczegółach (strona, w którą otwierają się drzwi, przeszklenia, kolorystyka), a wybór prawidłowego skrzydła stanie się znacznie łatwiejszy!

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa