Jakie istnieją rodzaje kabli ziemnych?
Jednym z podstawowych podziałów kabli ziemnych jest ten na kable YAKY i YKY. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z nich, warto wcześniej skontaktować się ze specjalistą w tym zakresie- elektrykiem lub dostawcą energii. Jeśli chodzi o kable ziemne aluminiowe, to w sposób szczególny zaleca się je do pracy z niskim i średnim napięciem. Dość często występują one w centrach miast. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że aluminium nie należy do najbardziej wytrzymałych materiałów. Poszczególne żyłki kabla są oddzielone od pozostałych i pokryte izolacją. Mogą mieć różnorodny przekrój, od 70 do 1000 mm. Wysokiej klasy kable i akcesoria ziemne znaleźć można na stronie https://skonieczni24.pl/pol_m_Kable-i-akcesoria_Ziemne-i-zewnetrzne-445.html.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku drugiego rodzaju. Kable ziemne miedziane YKY uznawane są powszechnie jako znacznie trwalsze od aluminiowych. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że miedź znana jest ze swojej odporności na różnorodne warunki atmosferyczne. Nie ulegają one odkształceniom, bowiem są elastyczniejsze od aluminium. Ich ogromną zaletą jest wyższa przewodność elektryczna, dzięki czemu inwestorzy mogą je zastosować w instalacjach, które charakteryzują się zróżnicowanym napięciem. Kable miedziane YKY są wytwarzane z podwójnej izolacji z PVC. Ta przemyślana budowa skutecznie chroni przed niskimi temperaturami w okresie jesienno-zimowym i przed działaniem wody. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że są one uznawane za nisko awaryjne.
Gdzie wykorzystywane są kable ziemne?
Kable ziemne w zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowych. Za ich pośrednictwem możliwe jest chociażby zasilenie budynku, urządzeń znajdujących się na zewnątrz, słupów gniazdowych, oświetlenia na terenie ogrodu. Z reguły umieszcza się je pod powierzchnią ziemi, na głębokości wynoszącej około 60-70 cm. Specjaliści zalecają, aby nad kablem umieścić dodatkowo 10-centymetrową warstwę piasku- jest to dodatkowa ochrona przed potencjalnymi uszkodzeniami. Na długości całego wykopu zaleca się rozwinięcie specjalnej folii ostrzegawczej, która przypomina dokładną jego lokalizację.