domki holenderskie

Po zakupie działki rekreacyjnej każdy inwestor chce jak najszybciej zacząć z niej korzystać. Alternatywą dla wznoszenia domków letniskowych czy ich murowania są domki holenderskie. Choć uznaje się je za obiekty sezonowe, ocieplone ściany takich domów na kołach pozwolą korzystać z nich przez cały rok. Domki holenderskie całoroczne mogą być też dobrym sposobem na biznes. Dowiedz się więcej o domach holenderskich.

Domki holenderskie – charakterystyka obiektów 

Z pewnością pamiętasz z lekcji historii wóz Drzymały, czyli dom na kołach, który był odpowiedzią na problemy z osiedleniem się na obszarze pruskim w czasie rozbiorów. Choć domki holenderskie nie mają toczyć uporczywej walki z okupantem, charakteryzują się podobną budową do wspomnianego wcześniej wozu. Są to faktycznie domy na kołach, które dzięki nim mogą ułatwić pewne procedury urzędnicze. 

Skąd się wzięły domy holenderskie?

Domy holenderskie całoroczne przybyły do nas właśnie z krajów Beneluksu. Charakteryzują się kompletnym wyposażeniem i możliwością zamieszkania wewnątrz bez konieczności przeprowadzania remontu. Wystarczy przyłącze wodne, kanalizacyjne i elektryczne w pobliżu, żeby tanie domki holenderskie mogły być komfortowo użytkowane. Przy niektórych konstrukcjach domów korzystanie z nich jest możliwe przez cały rok. 

Jak zbudowane są domki holenderskie?

Domy holenderskie to obiekty, które posiadają konstrukcję szkieletową z profili stalowych. Ściany z reguły wykończone są sidingiem, co nadaje im charakterystycznego wyglądu. Lekka więźba dachowa i podłoga mogą być zbudowane z drewna lub blachy stalowej, a dodatkowo w ścianach i na stropie znajduje się cienka warstwa izolacji termicznej. Cały ciężar obiektu opiera się na kołach, dlatego domki nie są na stałe związane z podłożem. Wnętrze jest wykończone przede wszystkim panelami winylowymi czy aluminium, a na podłogach znajdują się wykładziny. 

Instalacje w domkach holenderskich

Charakterystyczną cechą wszystkich domków holenderskich całorocznych jest montaż instalacji wewnątrz obiektu. Podstawą jest instalacja elektryczna, która dociera do każdego pomieszczenia. Ponadto domki mają instalację wodną, odprowadzenie do kanalizacji, a często także kominek gazowy przeznaczony do ogrzewania. Wszystkie te instalacje mają wyjścia w górnej i dolnej części, dzięki którym bardzo łatwo i szybko można zamocować przyłącza.

Domy holenderskie – pomieszczenia i sposób ich wykończenia

Przeglądając oferty na używane domki holenderskie, zauważysz, że takie obiekty różnią się między sobą wymiarami. Mogą mieć od 2,5 do 4 metrów szerokości, a długość konstrukcji mieści się w przedziale między 7 a 13 metrów. Ich powierzchnia może zatem wynosić pomiędzy 20 a 50 metrów kwadratowych. Wynika z tego, że zarówno wielkość pomieszczeń wewnątrz obiektu, jak i ich ilość nie są jednakowe dla każdego typu.

Co mieści się w domach holenderskich?

Najczęściej nowoczesne domki holenderskie składają się z salonu z miejscem na stolik, telewizor i ławy do siedzenia. W tym pomieszczeniu montuje się także kominek gazowy, jeśli taki jest w standardzie. Poza salonem w przyczepie mogą znaleźć się dwie sypialnie. Dodatkowo domki holenderskie zawierają niewielką kuchnię, najczęściej ulokowaną w przejściu, a także łazienkę z toaletą i kabiną prysznicową. Wielkość pomieszczeń nie jest imponująca, jednak cały obiekt jest w pełni użytkowy. 

Domek holenderski całoroczny ocieplony – zalety

Jeśli chcesz bardzo szybko postawić obiekt użytkowy na posesji, domki holenderskie będą znakomitym rozwiązaniem. Konstrukcje są już wykończone, podłączenie instalacji zajmie kilka godzin, a realizacja zamówienia takiego domku trwa bardzo krótko. Bez problemu ustawisz też domek na powierzchni działki. Wśród zalet warto wymienić niski koszt, który w przypadku używanych domków holenderskich może być konkurencyjny nawet dla prostych altan drewnianych. 

Wady domków holenderskich

Tanie domki holenderskie nie są konstrukcjami, które każdemu przypadną do gustu. Jeśli masz większe wymagania dotyczące miejsca sypialnego, nie będziesz zadowolony z takiego obiektu. Naturalne są także problemy z utrzymaniem temperatury wewnątrz zarówno w czasie upałów, jak i w chłodniejsze dni. Nawet domek holenderski całoroczny ocieplony nie będzie wystarczająco szczelny i ogrzewanie go jesienią stanie się kosztowne. Do ustawiania domku potrzebne jest również wzmocnienie podłoża i zaprojektowanie fundamentów.

Używane domki holenderskie – jak je postawić na swoje działce?

Na portalach aukcyjnych można znaleźć wiele ofert z używanymi domkami holenderskimi. W Polsce istnieje kilka firm, które zajmują się produkcją tego typu obiektów. W związku z tym nie ma większego problemu z ich zakupem. Żeby jednak domki holenderskie znalazły się na twojej posesji, musisz się do tego przygotować

Domy holenderskie całoroczne z dowozem 

Wymiary i kwalifikacja domów holenderskich nie dopuszcza ich do ruchu drogowego, jak ma to miejsce w przypadku przyczep kempingowych. Dlatego zamówiony domek holenderski całoroczny ocieplony przyjedzie do ciebie na przyczepie. Najczęściej obiekty te przywożone są przez specjalistyczne firmy, które dysponują przyczepami z HDS. Domek można zdjąć z przyczepy, a jeśli warunki na to pozwalają, dostawca ustawi go w wybranym miejscu. 

Nie zapomnij o przygotowaniu podłoża

Przygotowania na przyjazd domku holenderskiego musisz poczynić znacznie wcześniej. Poza formalnościami, o których więcej przeczytasz w dalszej części tekstu, konieczne jest przygotowanie podłoża. Domek jest wyposażony w koła, jednak pozostawienie go w ten sposób doprowadzi do zapadania się obiektu. Konieczne jest zatem przygotowanie podstawy w postaci bloczków betonowych. W przypadku grząskich podłoży lub jeśli chcesz ustawiać domy holenderskie całoroczne, może być potrzebne przygotowanie fundamentu. Dopiero na utwardzonym podłożu możesz ustawić domki holenderskie.

Domy holenderskie całoroczne – formalności

Przejdźmy zatem do formalności, które trzeba załatwić w związku z zakupem domków holenderskich. Jeśli budowle nie przekraczają 35 m2 i są traktowane jako obiekty tymczasowe, teoretycznie nie ma żadnych przeszkód, żeby budować je nawet na działkach leśnych. W przypadku ustawienia budynku niezwiązanego na stałe z podłożem wystarczy zgłosić taki zamiar do odpowiedniego urzędu. Uproszczona procedura formalna obowiązuje jednak tylko w sytuacji, kiedy obiekt będzie stał w danym miejscu nie dłużej, niż 120 dni.

Pozwolenie na budowę

Przepisy budowlane dopuszczają jednak zastosowanie budynku jako obiektu całorocznego związanego trwale z podłożem. Wymaga to jednak przejścia przez bardziej skomplikowaną ścieżkę, a zatem uzyskania pozwolenia na budowę. W ten sposób będziesz mógł na stałe związać obiekt z podłożem, przyłączyć do sieci i nie martwić się jego przestawianiem co jakiś czas. 

Domek holenderski – ceny

Ceny domków holenderskich są bardzo zróżnicowane i zależą od sposobu ich wykończenia, a także rozmiarów. Nowe domy holenderskie całoroczne kosztują około 3,5 tysiąca złotych za m2, co jest ceną porównywalną do obiektów murowanych w stanie deweloperskim. Jeśli szukasz tanich domków holenderskich, to zwróć uwagę na obiekty używane, za które będziesz musiał zapłacić około 1,5 tysiąca złotych za metr. Najtańsze domki to koszt kilkunastu tysięcy, a nowe obiekty mogą kosztować nawet 70 tysięcy złotych. 
Zanim zdecydujesz się na zakup domku holenderskiego, dokładnie przeanalizuj wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Może się okazać, że w cenie domku holenderskiego uda ci się zbudować dom murowany z lepszą izolacją termiczną. Jeśli jednak masz okazję kupić tani domek, który postawisz na malowniczej działce nad jeziorem, decyzja ta może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa