koszt budowy garażu 50m2

Nie przeraża Cię spory koszt budowy garażu 50 m2 i dodatkowe formalności związane z uzyskaniem pozwolenia? Potrzebujesz sporej powierzchni do parkowania samochodu i tworzenia warsztatu? Dowiedz się, ile możesz zapłacić za garaż 50 m2.

Projekty wielu domów jednorodzinnych nie obejmują powierzchni garażu, dlatego taki obiekt powstaje już w czasie użytkowania budynku. Możesz wówczas dobrać rozmiar garażu do potrzeb i wielkości działki. Przy wielu samochodach i potrzebie dużej przestrzeni możesz wystawić garaż 50 m2. Koszt budowy takiego obiektu i rodzaje materiałów, które możesz wykorzystać do jego wzniesienia, prezentujemy w tym poradniku

Garaż 50 m2 – koszt budowy i zastosowanie

Dwa lub więcej samochodów w domu to już standard, dlatego małe jednostanowiskowe garaże okazują się niefunkcjonalne. Warto zatem rozważyć wzniesienie obiektu o nieco większych rozmiarach. Koszt budowy garażu 50 m2 jest znaczny, jednak pozwoli przechować co najmniej dwa samochody. Jednocześnie będziesz mógł swobodnie do nich wsiadać. 

Garaż o takich gabarytach możesz wykorzystać również na kilka innych sposobów. To znakomita przestrzeń do magazynowania mniej używanych przedmiotów. Możesz przechować w nim meble ogrodowe, rowery czy nieużywane wózki dziecięce. Część obiektu możesz też przeznaczyć na warsztat majsterkowicza i prowadzić w nim drobne naprawy. 

Garaż 50 m2 – koszt budowy i jego zależność od rodzaju materiału

Najważniejszym parametrem, który będzie miał wpływ na koszt budowy garażu 50 m2, jest rodzaj budulca wykorzystanego do wzniesienia obiektu. Niezależnie od wyboru koszt budowy może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. W związku z tym przed rozpoczęciem prac sprawdź ofertę kredytów gotówkowych i oceń swoje możliwości finansowe. Wówczas łatwiejsze będzie dobranie odpowiednich materiałów, a także wybranie projektu. 

Poniżej przedstawiamy ogólne założenie kosztów. Ceny są orientacyjne, a szczegółowych wartości nie sposób ocenić, ponieważ zmiany cen na rynku w ostatnich miesiącach są ogromne:

  • garaż blaszany – kojarzy się z blachą, dlatego rozważ wybór tego materiału do wznoszenia garażu 50 m2. Koszt budowy nie będzie wysoki, ponieważ wystarczą profile ze stali oraz blacha falista. Problemem będzie jednak mało estetyczny wygląd, a jeśli zechcesz zastosować blachodachówkę i panele elewacyjne stalowe, cena mocno poszybuje w górę;
  • garaż murowany – przy dużych obiektach, które wymagają trwałości, rozwiązaniem będzie budowa garażu murowanego. Jest on stosunkowo łatwy do wykonania, materiały są ogólnodostępne, a trwałość i komfort użytkowania są nieporównywalne z pozostałymi. Jeśli jednak chcesz postawić murowany garaż 50 m2, koszt budowy rozpoczyna się od 80 tysięcy złotych i rośnie wraz z dodatkami takimi jak ocieplenie, wymyślna więźba czy wytłumienie akustyczne warsztatu;
  • garaż drewniany – konstrukcje drewniane są stosunkowo łatwe do wybudowania, materiał jest ogólnodostępny, a wyposażony w pilarkę i wkrętarkę jesteś w stanie przeprowadzić budowę samodzielnie. Jednak przy tak dużych budowlach konieczne będzie zamówienie materiału na budowę stropu oraz specjalnych łączników. Z przyczyn formalnych i technicznych samodzielna budowa nie będzie wchodziła w grę, a koszt takiego obiektu u wykonawców rozpoczyna się od 50 tysięcy złotych.

Zobacz też: Jaki jest koszt instalacji fotowoltaiki 10 kw?

Projekt garażu 50 m2 – czy jest potrzebny?

Altany ogrodowe, wiaty czy małe domki letniskowe często wykonywane są na podstawie ogólnego zamysłu i bez dokładnego planu. Czy zatem jest potrzebny projekt garażu 50 m2? W przypadku obiektu o takiej powierzchni zmieniają się nieco procedury. Nie wystarczy prosta ścieżka formalna i jedynie zgłoszenie prac. Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, do którego potrzebny jest między innymi projekt budowlany zatwierdzony przez specjalistę. 

Taka procedura również podnosi koszty wykonania dużego obiektu, takiego jak garaż 50 m2. Koszt budowy musisz zatem powiększyć o przygotowanie projektu lub zakup gotowego i jedynie dostosowanie go do warunków na działce. 

Jakie elementy musi zawierać garaż 50 m2?

Same ściany i więźba dachowa to nie jedyne części takiego budynku. Każdy garaż czy wiata, zwłaszcza o dużej powierzchni, jak garaż 50 m2, muszą mieć utwardzone podłoże. Przy budowie takiego obiektu musisz pamiętać o konieczności wykonania fundamentów. Dlatego wzniesienie samej konstrukcji będą poprzedzały prace ziemne, a następnie wylanie ław lub stóp fundamentowych pod garaż 50 m2. Koszt budowy urośnie zatem przynajmniej o kolejne 15 tysięcy złotych. 

Inną konstrukcją, którą musisz zaplanować w każdym garażu 50 m2, jest brama. W dużych wielostanowiskowych garażach mogą być potrzebne dwie bramy. Tu także wiele zależy od rodzaju bramy, jej wykończenia czy sposobu obsługi. 

Najprostsza brama wjazdowa to koszt od 2 do 3 tysięcy złotych, z kolei w pełni automatyczna i szeroka może kosztować nawet ok. 10 tysięcy złotych. 

Dobrym rozwiązaniem jest również wyposażenie swojego przydomowego warsztatu o spawarkę. Czasami jest potrzeba pospawać jakąś konstrukcje stalową np: regał stalowy.

Koszt budowy garażu 50 m2 – jak go obniżyć?

Przy budowie dowolnego obiektu, niezależnie od sposobu jego użytkowania, nie warto na siłę szukać oszczędności. Szczególnie jakość materiałów powinna być możliwie najwyższa, co zapobiegnie przedwczesnemu zniszczeniu lub uszkodzeniu obiektu. 

Potencjalnego obniżenia kosztu budowy garażu 50 m2 musisz szukać w innych kategoriach. Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków jest cena robocizny. Jeśli budowę przeprowadzisz własnym nakładem sił i weźmiesz do pomocy sąsiada lub członka rodziny, a do odbioru specjalistę z uprawnieniami – z pewnością obniżysz wydatki. 

Istnieje jednak sposób, żeby koszt budowy garażu 50 m2 zwrócił się z nawiązką. Choć będzie to wymagało dodatkowych nakładów finansowych, na prostym dachu garażu zmieszczą się panele fotowoltaiczne. Duża powierzchnia pozwala na ustawienie nawet dużej instalacji o sporej mocy. 

Jeśli zamontujesz na dachu fotowoltaikę 10 kW, cena inwestycji wzrośnie, jednak unikniesz konieczności budowy sieci na gruncie. Tym samym oszczędzasz miejsce, a dodatkowo przy projekcie garażu możesz uwzględnić rodzaj i kierunek dachu, co poprawi warunki i sprawność instalacji.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa