kubatura

Jedną z najbardziej podstawowych wartości, jaką znać powinien właściciel budynku, jest jego kubatura. To dzięki niej bardzo często uzależniony jest podatek. Pozwala to też ocenić, jak dużą powierzchnię musimy ogrzać. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Do opisania budynku konieczne jest wskazanie wielu wartości. To między innymi jego wysokość, szerokość oraz długość. Kolejną wielkością, z jaką niewątpliwie spotkałeś się w swoim życiu choć raz, jest kubatura.

Co to jest kubatura budynku?

Kubatura, w największym skrócie, mówi nam o rzeczywistej wielkości budynku jako całości. To jego pojemność. Jak z pewnością wiesz, budynki mogą mieć najróżniejsze bryły, które tworzone są przez pomieszczenia o różnej wielkości oraz kształcie. Z tego względu oczywiste jest, że nie może istnieć jeden wzór, wedle którego można szybko obliczyć kubaturę konkretnego budynku. To sprawa zdecydowanie bardziej złożona.

Kubatura budynku – jak liczyć?

Jak obliczyć kubaturę budynku? To, jak już wspomnieliśmy powyżej, uzależnione jest od jego kształtu. Pewną pomocą może się okazać jeden z kalkulatorów stworzonych specjalnie do tego celu, których wiele można znaleźć w sieci. Najpierw trzeba jednak poznać konkretne pojęcia i zrozumieć chociażby, czym od kubatury netto różni się kubatura brutto.

Kubatura netto a brutto

Kubatura budynku może być wyrażona przez dwie wartości. Pierwsza z nich to kubatura netto. Jak nietrudno się domyślić, poza nią istnieje też inna wartość. To oczywiście kubatura brutto. Obie te wartości dają nam całkowicie inne informacje na temat konkretnego budynku. Obydwie też konieczne są w opisie projektu dotyczącego danej budowli.

Kubatura brutto

Kubatura brutto to niezwykle istotna wartość, od której w wielu gminach obliczany jest między innymi podatek za użytkowanie danego domu. To jedna z podstawowych wartości dotyczących budynku, którą powinien znać jego właściciel.

Obliczanie kubatury brutto jest dosyć trudne, ponieważ w jej skład wchodzą również: poddasze (także nieużytkowe) i zewnętrzne części budynku, które są przykryte (chociażby loggia czy weranda).

Kubatura domu brutto to w największym skrócie objętość całego domu, ale liczona po jego zewnętrznym obrysie. Do niej, jak już napisaliśmy, doliczyć trzeba wiele innych elementów.

Kubatura netto

Kubatura netto zasadniczo różni się od pojęcia kubatury brutto budynku. Co to jest kubatura domu netto? W największym skrócie to po prostu objętość wszystkich pomieszczeń domu, liczona wewnątrz budynku. Kubatura netto to także balkony czy tarasy, ale już nie strych nieużytkowy.

Kubatura pomieszczenia

Jeśli chcesz obliczyć kubaturę netto całego budynku, konieczne jest obliczenie tej wartości dla każdego pojedynczego pomieszczenia. Jak obliczyć kubaturę pomieszczenia? Sprawa jest dosyć prosta, szczególnie jeśli mamy do czynienia z prostopadłościennym jego kształtem. Konieczne jest obliczenie jego objętości według przyjętego wzoru.

Jeśli jednak dane pomieszczenie jest bardziej skomplikowane, zadanie będzie nieco trudniejsze. Trzeba je podzielić na mniejsze figury geometryczne, dla każdej obliczyć kubaturę oraz wszystko zsumować. Wtedy poznamy objętość całego pomieszczenia.

Jak obliczyć kubaturę budynku?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obliczanie kubatury budynku składa się z wyodrębnienia kubatury dla różnych jego części, a następnie zsumowania wszystkich wyników. Najpierw jednak musimy odpowiedzieć sobie, jakiego rodzaju kubaturę będziemy liczyć. Zupełnie inaczej postępujemy w przypadku kubatury netto i kubatury brutto.

Obliczanie kubatury netto

Zadanie polegające na obliczeniu kubatury budynku netto nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Najpierw trzeba pomnożyć wymiary powierzchni budynku przez jego wysokość. Należy tutaj uwzględnić zarówno parter, piętro, jak i piwnicę. Kubatura netto nie obejmuje jednak objętości poddasza, jeśli jest to poddasze nieużytkowe.

Obliczanie kubatury brutto

Obliczenie kubatury brutto budynku jest zadaniem nieco trudniejszym. W skrócie kubatura brutto to suma kubatur kondygnacji budynku. Wymiary są pobierane po zewnętrznym obrysie domu czy innego budynku. Mnoży się to przez wysokość licząc od podłogi aż do stropu.

Tym, o czym należy pamiętać podczas wyznaczania kubatury brutto budynku, jest wzięcie pod uwagę dosłownie wszystkiego. Liczymy tutaj zarówno ściany, jak i dach oraz strych. Poddasza użytkowe muszą być wzięte pod uwagę. Podobnie jest z różnego rodzaju zewnętrznymi częściami budynku. Chodzi tu między innymi o ganki czy balkony.

Dlaczego tak ważne jest dobre obliczenie kubatury?

Prawidłowe obliczenie kubatury brutto jest niezwykle istotne. To właśnie ta wartość jest brana pod uwagę przy najróżniejszych inwestycjach w przyszłości. Wartość ta wykorzystywana jest chociażby w celu obliczenia powierzchni grzewczej domu oraz bilansu cieplnego. Z pewnością musisz ją dobrze zapamiętać, gdy już raz ją obliczysz.

Kalkulator kubatury prawdę ci powie

Obliczanie kubatury budynku, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dość skomplikowaną bryłą, nie jest prostym zadaniem. Liczenie objętości poszczególnych pomieszczeń nie jest tu oczywiście najtrudniejsze.

Warto wobec tego sięgnąć po rozwiązania, które uproszczą nam zadanie, jakim jest obliczenie kubatury budynku. Kalkulator internetowy wydaje się tutaj być idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie chce ślęczeć nad dokumentami zbyt długo.

Takie narzędzie łatwo obliczy dla ciebie objętość poszczególnych brył, na jakie podzieliłeś twój dom czy inny budynek. Wystarczy wpisać poszczególne wymiary. Kalkulator kubatury może zaoszczędzić masę pracy przy tym zadaniu.

Kubatura domu. Wszystko, o czym musisz pamiętać

Jeśli staje przed tobą trudne zadanie, jakim jest obliczenie kubatury budynku, musisz pamiętać o kilku rzeczach:

  • upewnij się, czy potrzebujesz kubatury netto czy brutto;
  • ułatwiaj sobie zadanie poprzez dzielenie budynku i pomieszczeń na mniejsze bryły;
  • pamiętaj o wszystkich (nawet niewielkich) pomieszczeniach, jak zaadaptowane schowki pod schodami;
  • wykorzystaj kalkulator kubatury, aby ułatwić sobie pracę. Obliczanie kubatury budynku nie należy niestety do zadań prostych. Szczególnie trudne zadanie przed tobą, jeśli w trakcie budowy zaszły pewne zmiany w stosunku do projektu i wszystko trzeba liczyć z natury. Jeśli jednak odpowiednio rozplanujesz całe zadanie, z pewnością nie będzie stanowiło większego problemu. Jeśli jednak tak się stanie, warto skorzystać z pomocy i porady specjalistów.

Pamiętać trzeba także o tym, że kubatura musi być obliczona jak najdokładniej. W przyszłości możesz jeszcze potrzebować tej wielkości, jeśli będziesz przeprowadzał na przykład modernizację ogrzewania. Przed rozpoczęciem zadania warto przypomnieć sobie, które elementy należy wliczyć do kubatury brutto. Pomyłki nie są mile widziane.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa