ochrona przed słońcem

Ochrona przed słońcem podczas pracy na budowie to podstawa, ponieważ jesteś narażony na szkodliwe promieniowanie. W jaki sposób odpowiednio się przed nim zabezpieczyć? Zobacz, co powinieneś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej!

Praca na budowie może być naprawdę bardzo ciężka! Szczególnie wówczas, gdy pracujesz latem i jesteś wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Negatywny wpływ promieni UV może mieć wpływ na twoje zdrowie, dlatego nie warto go lekceważyć. W poniższym artykule pokażemy ci, w jaki sposób chronić się przed zgubnym wpływem słońca!

Ubiór ochronny, czyli podstawowa kwestia

W czasie pracy pod gołym niebem musisz pamiętać o odpowiedniej odzieży. Ubrania powinny być przewiewne, ale jednocześnie muszą spełniać zasady BHP. Dobrze sprawdzą się te wykonane z naturalnych materiałów, szczególnie z bawełny. Jeżeli w twojej pracy nie trzeba nosić długich spodni, wybierz krótkie nogawki.


Bardzo ważna jest także ochrona głowy przed słońcem. Powinieneś rozważyć noszenie czapki z daszkiem. Co wybrać, jeśli w miejscu, gdzie pracujesz, wymagany jest kask? Pamiętaj, aby był wykonany z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Dzięki odpowiedniej odzieży unikniesz porażenia słonecznego i przegrzania organizmu.

Wzrok – ochrona przed słońcem

Pracownicy budowlani często zapominają, że nie tylko skórę należy chronić przed słońcem. Wzrok również jest narażony na uszkodzenie podczas wielogodzinnej pracy. Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie oczu przed słońcem jest stosowanie specjalnych okularów z filtrem UV. Dzięki nim wzrok jest bardzo dobrze chroniony.

O oczy możesz też zadbać, używając soczewek z filtrem. Szczególnie dobre będą jednodniowe. Kurz i pył może osiadać na soczewce i doprowadzić do infekcji oka, dlatego soczewka powinna być codziennie wymieniana. Oczy są bardzo delikatne, dlatego możesz również zastosować krople nawilżające. Dzięki temu unikniesz podrażnień.

Udar cieplny – jak rozpoznać objawy?

Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią ochronę przed słońcem, możesz narazić się na udar cieplny. Bardzo ważne, abyś w takim wypadku umiał rozpoznać jego objawy. Pomoże ci to szybko wezwać pomoc. Udar cieplny objawia się:

  • wysoką temperaturą;
  • nudnościami;
  • zaburzeniami widzenia;
  • szybszym biciem serca;
  • problemami z oddychaniem;
  • utratą przytomności.

Jeżeli pracujesz na słońcu i rozpoznasz te symptomy u siebie lub u swoich współpracowników, to natychmiast wezwij pomoc. Chorego trzeba od razu przetransportować do chłodnego miejsca. W przypadku zatrzymania krążenia może być potrzebne przeprowadzenie resuscytacji.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać podczas pracy w słońcu?

Ważne jest picie dużej ilości wody, bo dzięki temu nie narazisz się na odwodnienie. Pamiętaj, że twój pracodawca powinien zapewnić ci wodę do picia. Płyny są niezbędne do podtrzymania funkcji życiowych organizmu, ale unikaj napojów słodzonych i gazowanych. Najlepsza będzie po prostu czysta woda, do której dodać możesz sok z cytryny.

Staraj się też często wracać do cienia, aby organizm mógł się schłodzić. Powinieneś stosować także kremy z filtrem UV, co pozwoli uniknąć oparzeń słonecznych. Czasami wystarczy tylko 15 minut ekspozycji na światło słoneczne, by doznać nieprzyjemnych oparzeń, więc bądź ostrożny! Krem dobierz do swojej karnacji i stopnia intensywności promieni słonecznych.

Jak chronić się przed słońce poza pracą?

Nie tylko w pracy na budowie jesteś narażony na wpływ promieni słonecznych. Na wakacjach, podczas spacerów czy prac w ogrodzie również musisz być odpowiednio zabezpieczony. Zawsze używaj kremu lub balsamu z filtrem. Jeżeli masz alergię na słońce, staraj się nie przebywać na zewnątrz pomiędzy godziną 12 a 16!

Bezpieczne opalanie również wymaga stosownych zabezpieczeń. Podstawą jest oczywiście dobrze dobrany krem z filtrem. Pamiętaj, aby nałożyć go już 30 minut przed wyjściem na słońce, by mógł odpowiednio wniknąć w skórę. Jeżeli jesteś na wakacjach i wchodzisz do wody, pamiętaj, że krem należy nałożyć ponownie!
Ochrona przed słońcem podczas pracy na budowie jest bardzo ważna. Musisz koniecznie pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach, ponieważ bez nich możesz narazić się na bardzo przykre konsekwencje. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa