Szkło wodne to substancja, z którą każdy z nas spotyka się na co dzień. Sprawdź, jak często wodne szkło występuje w najróżniejszych produktach. Jest obecne w materiałach budowlanych, a nawet w żywności. Dowiedz się, co to jest szkło wodne!
Szkło wodne – choć nazwa tej substancji brzmi dość tajemniczo, wykorzystuje się ją od bardzo dawna. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Znaleźć je można zarówno w mieszankach betonowych, jak i w oczyszczalniach ścieków. Woda szklana jest także ważnym dodatkiem stosowanym w trakcie produkcji farb krzemianowych. Warto poznać szerokie zastosowania wodnego szkła.
Co to jest szkło wodne?
Przede wszystkim nie powinna cię zmylić nazwa tej substancji. Wydawać by się mogło, że szkło wodne to swego rodzaju mieszanina, w której skład powinna wchodzić woda oraz szkło. To jednak nie jest prawdą. Co ciekawe, ludzkość z właściwości wody szklanej korzysta od tysięcy lat. Choć wiele osób nie jest tego świadomych, ma z nią do czynienia bardzo często.
Charakterystyka i rodzaje wody szklanej
Szkło wodne powstaje z roztopienia krzemionki (piasku kwarcowego). Konieczne jest zastosowanie tlenku metalu alkalicznego, który jest rozpuszczony w wodzie. Woda szklana powstać może w wyniku trzech różnych procesów i jest lepką cieczą. W zależności od pierwiastka, którego tlenek zostanie użyty we wspomnianym wcześniej procesie, może się wykształcić szkło wodne różnego rodzaju.
Wyróżniamy między innymi:
- szkło wodne sodowe;
- szkło wodne cezowe;
- szkło wodne litowe;
- szkło wodne potasowe.
Szkło wodne sodowe
Szkło wodne sodowe jest jednym z rodzajów wody szklanej, które ma bardzo wiele zastosowań. Najczęściej pełni rolę lepiszcza i stosowane jest między innymi do wyrobu farb. Ponadto szkło wodne powstałe w ten sposób znajduje zastosowanie w produkcji materiałów ceramicznych, a także jako dodatek do żywności. Szkło wodne sodowe jest używane też przy produkcji proszków do prania oraz materiałów ogniotrwałych.
Do czego służy szkło wodne?
Jeśli chodzi o szkło wodne, zastosowanie znajduje ono w najróżniejszych dziedzinach przemysłu, budownictwa czy też po prostu w domu. Może zarówno pomóc zatrzymać wnikanie wody, stanowić spoiwo, jak i zmniejszać prędkość korozji. To, w jaki sposób może być użyta woda szklana, zależy między innymi od jej rodzaju.
Szklana woda w praktyce
W zasadzie trudno znaleźć dziedzinę, w której szkło wodne nie jest w użyciu na którymś z etapów produkcji. Woda szklana wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków i elektrod. Ochrania się nią również zbiorniki czy uszczelnia pojemniki. Szkło wodne stosowane jest także do produkcji najróżniejszych środków myjących czy piorących.
Woda szklana do betonu
Oczywiście, również w branży budowlanej można natrafić na szkło wodne. Jak stosować wodę szklaną do betonu i jaki ma to cel? Szkło wodne do betonu dodaje się wtedy, gdy powierzchnia ta będzie mocno narażona na działanie wody.
Mowa między innymi o myjniach samochodowych i pralniach. Gdy zostanie dodana woda szklana do betonu, materiał taki będzie znacznie bardziej odporny na działanie wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ w razie przymrozków woda która dostała się do betonu zamarza i niszczy jego powierzchnię. Szkło wodne zapobiega temu procesowi.
Zastosowanie szkła wodnego w domu i ogrodzie
Dla szkła wodnego można też znaleźć wiele zastosowań w domu. Jak już wspomnieliśmy, znajduje się ono w najróżniejszego rodzaju lepiszczach. Szkło wodne sodowe jest obecne w środkach czyszczących. Ponadto, woda szklana to składnik płynów do mycia naczyń czy proszków do prania.
Szkło wodne – zastosowanie w żywności
Korzystając w domu lub w ogrodzie z różnego rodzaju produktów (jak te wspomniane wcześniej) z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że znajduje się w nich szklana woda. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, szkło wodne znajduje się także w żywności. Oznaczane jest wówczas jako składnik E550. Stosuje się je niekiedy w sproszkowanej lasce wanilii, a także owocach konserwowych.
Do czego służy szkło wodne w rolnictwie?
Co ciekawe, woda szklana znajduje zastosowanie także w rolnictwie czy ogrodach. Chodzi o ochronę roślin. Coraz częściej można spotkać się z mieszaninami szkła wodnego ze środkami grzybobójczymi. Po raz pierwszy szkło wodne w ten sposób zaczęto stosować już na początku XX wieku. Niektórzy rolnicy korzystają ze starych, sprawdzonych metod, w których używa się jak najmniej chemii. Okazuje się, że szkło wodne może się tutaj sprawdzić idealnie jako jeden ze składników takiej mieszanki.
Szkło wodne. Jak stosować?
Szkło wodne znajdziemy przede wszystkim jako jeden ze składników różnego rodzaju produktów, z których korzystamy w domu. Dlatego też sposób stosowania zależy oczywiście od tego, z czym mamy do czynienia.
Różne sposoby wykorzystywania wodnego szkła
Jeśli jednak chodzi o samo szkło wodne, zastosowanie znajduje ono przede wszystkim podczas tworzenia różnych mieszanin. Na bazie wody szklanej można tworzyć też różnego rodzaju kleje czy spoiwa.
Ponadto, samo szkło wodne można wykorzystać w celu ochrony przed wilgocią, dodając je do różnych mieszanin. Dobrze sprawdzi się też jako dodatek, który przyspiesza schnięcie cementu. Zabezpieczy także przed ogniem oraz zaizoluje przed wilgocią.
Gdzie kupić wodne szkło?
Woda szklana do użycia przy produkcji wspomnianych wyżej mieszanin, klejów czy żywic jest bardzo łatwo dostępna. Wystarczy udać się do jakiegokolwiek sklepu budowlanego albo marketu tego rodzaju. Szkło wodne można też kupić przez Internet.
Woda szklana – cena
Z pewnością nie musisz się obawiać, że szkło wodne będzie cię kosztowało fortunę. To dosyć tani składnik do stosowania w domu czy w budownictwie. Duży, pięciolitrowy baniak z wodą szklaną nie powinien kosztować więcej niż 40 złotych. Za litr szkła wodnego zapłacisz zatem mniej więcej 8 złotych. Nie jest to wielki wydatek na szklaną wodę. Cena jest zdecydowanie warta zapłacenia, gdy szkło wodne jest konieczne w domu lub podczas prac.
Szkło wodne – podsumowanie
Woda szklana to substancja tajemnicza tylko z nazwy. Tak naprawdę jest niezwykle popularnym składnikiem ogromnej liczby mieszanin, proszków, płynów i różnego rodzaju produktów, z jakimi masz codziennie do czynienia. Znajdziesz ją zarówno w płynie do mycia naczyń, proszku do prania, jak i żywności.
Szkło wodne może być stosowane do:
- zabezpieczenia betonu przed wpływem wilgoci;
- zabezpieczenia przed ogniem;
- cementu (przyspiesza schnięcie);produkcji różnego rodzaju klejów czy spoiw.
Ze szkłem wodnym na co dzień jesteśmy za pan brat i korzystamy z różnego rodzaju produktów stworzonych przy jego użyciu. Podczas prac budowlanych woda szklana może być bardzo użyteczna, ponieważ pozwoli zabezpieczyć cement i beton.