Kupno domu czy budowa mieszkania w Krakowie

Niektórzy decydują się na kupno mieszkania od dewelopera, inni chcą wybudować dom swoich marzeń. Oczywiście oba rozwiązania mają zarówno plusy, jak i pewne minusy. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie argumenty, aby podjąć słuszną decyzję, czyli wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie. Oczywiście cena to nie wszystko, należy kierować się głównie swoimi potrzebami, preferencjami i oczekiwaniami. Warto myśleć przyszłościowo, uwzględnić swoje plany na następne kilkanaście lat.

Zalety zakupu mieszkania i budowy domu

W przypadku domu można liczyć na błogi spokój, sporo wolnej przestrzeni. Własny ogródek to marzenie w wielu osób. Nie trzeba przejmować się tym, że w tym samym budynku zamieszkają obce osoby. Działkę można zagospodarować zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami, to samo dotyczy aranżacji pomieszczeń. Jeśli ktoś ma dzieci lub zwierzęta, do dom jednorodzinne sprawdza się idealnie. Trudno o wybudowanie domu w mieście, a mieszkanie można kupić nawet w jego centrum. Znikają także czasochłonne i kosztowne dojazdy. Właściciele mieszkanie muszą zajmować się konserwacją budynku, cieknącym dachem lub uszkodzoną elewacją. Na korzyść mieszkań przemawia dobrze rozwinięta infrastruktura, dostęp do rozmaitych punktów usługowo-handlowych. Kupna nieruchomości od dewelopera wiąże się otrzymaniem pięcioletniej gwarancji. Odbiór mieszkania przeprowadzony z fachowcem zapewnia wykrycie rozmaitych błędów, które sprzedający będzie musiał usunąć we własnym zakresie.

Więcej o odbiorze mieszkania przeczytaj tutaj: https://odbiory-mieszkan-od-dewelopera-krakow.pl

Każde rozwiązanie ma również wady

W przypadku mieszkania trudno o prywatność i intymność. Problemami mogą być miejski gwar, duża zabudowa, ograniczona przestrzeń. Jeśli ktoś chce kupić nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji, to sporo zapłaci. Budowa domu staje się zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Kolejną kwestią jest dokonywanie regularnych opłat. W przypadku mieszkania jest czynsz, z kolei za dom płaci się podatek od nieruchomości, ale jest to tylko jednorazowy wydatek co roku, relatywnie niewielki. Miesięczne koszty utrzymania są podobne w przypadku domu i mieszkania. Więcej formalności do załatwienia jest przy budowie obiektu. Trzeba kupić działkę, projekt, uzyskać pozwolenia, złożyć przeróżne wnioski, dokonać zgłoszeń.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady