Dwie młode dziewczyny siedzą na drewnianej ławce trzymając w ręce elektryczne wkrętarki.

Każdy domowy warsztat powinien być dobrze wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia. Nie trzeba być profesjonalistą, aby docenić wagę skompletowania takiego zestawu. Czy jednak nie czas zamienić tradycyjnych narzędzi z kablem, przedłużaczem i gniazdkiem na elektronarzędzia akumulatorowe? A jeśli tak, to czy aby na pewno starczy im mocy, aby wykonać każdą pracę?

Czy dla domowych potrzeb przydaje się duża moc elektronarzędzi?

Wydawać by się mogło, że elektronarzędzia o dużej mocy to domena profesjonalistów. Nic z tych rzeczy – również w codziennych lub nieregularnych pracach domowych czy warsztatowych im większa moc narzędzi, tym lepiej. Szczególnie widać to w przypadku narzędzi ogrodowych, kiedy sprzęt o większej mocy bez problemu poradzi sobie z każdym, nawet bardziej wymagającym zadaniem.

Narzędzia na baterie czy zasilane z sieci?

Narzędzia akumulatorowe mają istotną przewagę nad narzędziami tradycyjnymi, podłączanymi do sieci za pomocą kabla. Te bezpośrednio zasilane z sieci potrzebują przede wszystkim gniazdka, aby zapewnić nieprzerwaną pracę. Z jednej strony będzie ona naprawdę nieprzerwana, gdyż nie ma konieczności regularnego ładowania baterii (choć prądu też czasem w gniazdku może braknąć). Z drugiej jednak wiąże się z tym wiele niedogodności. Przede wszystkim kabel, który z reguły lubi się plątać, a często po prostu go nie starcza i trzeba dodatkowo organizować przedłużacz.

Pojedyncze narzędzia czy zestawy akumulatorowe?

Elektronarzędzia na baterie najlepiej kupować w zestawach. Jeśli narzędzia są zasilane przez ten sam system, mamy wówczas do czynienia z wysokim poziomem kompatybilności. Krótko mówiąc, akumulatory, które wykorzystujemy, pasują nie do jednego narzędzia, ale do całego zestawu narzędzi, co w dużej mierze ułatwia pracę. Przykładem takiego zestawu są elektronarzędzia RYOBI.

Niebieska kosiarka stoi na zielonym trawniku na tle zielonych drzew i niebieskiego nieba.

Jaki zestaw ogrodowych narzędzi akumulatorowych do ogrodu?

Miejscem, gdzie elektronarzędzia chyba najlepiej spełnią swoją rolę, będzie ogród. Wykorzystać możemy tutaj całe spektrum zasilanych przez baterię, mobilnych sprzętów, za pomocą których kompleksowo przeprowadzimy prace w ogrodzie.

Następujące elektronarzędzia sprawdzą się przy pracach w ogrodzie:

  • kosiarki do trawników,
  • piły łańcuchowe,
  • nożyce do trawy,
  • dmuchawy do liści,
  • nożyce do żywopłotu.

Sprawdź moc bezprzewodowych narzędzi do ogrodu od RYOBI

Zielona szlifierka stoi pionowo w warsztacie na tle innych narzędzi.

Pozostałe przydatne elektronarzędzia

Prócz prac ogrodowych elektronarzędzia akumulatorowe można wykorzystywać na przykład podczas prac warsztatowych czy do majsterkowania.

Spośród pozostałych elektronarzędzi na baterie, w które dobrze jest wyposażyć nasz domowy warsztat, warto mieć:

  • wiertarkę,
  • wkrętarkę,
  • szlifierki kątowe,
  • myjki ciśnieniowe.

Choć dla podstawowych prac powyższe sprzęty nie potrzebują dużej mocy, to jednak warto wybrać te, które potrafią dać z siebie więcej, kiedy zajdzie taka potrzeba. Szczególnie przydatnym sprzętem jest bezprzewodowa myjka ciśnieniowa, którą można przenieść w dowolne miejsce, na przykład, aby umyć samochód – bez konieczności jego przestawiania, co niekiedy bywa problematyczne.

Elektronarzędzia na baterie – lepsze dla zdrowia i środowiska

Jeszcze jedna cecha elektronarzędzi wymaga podkreślenia – są one w stu procentach ekologiczne. Ktoś może zauważyć, że ręczne nożyce do żywopłotu też są ekologiczne – przegrywają one jednak nieco z nożycami elektrycznymi pod względem wygody użytkowania.

Pamiętajmy, że korzystanie ze sprzętu posiadającego silnik spalinowy nie wpływa najlepiej zarówno na środowisko, ale również na użytkownika, który ma bezpośredni kontakt ze szkodliwymi gazami. W przypadku elektronarzędzi problem rozwiązuje się sam.

Czytaj również: Piła akumulatorowa i inne narzędzia o wysokiej mocy bez silnika spalinowego System RYOBI Max Power

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że elektronarzędzia akumulatorowe to dobre rozwiązanie dla domowego warsztatu, garażu czy ogrodu. Jeśli posiadają odpowiednią moc, to z powodzeniem zastąpią tradycyjne, okablowane odpowiedniki. Ich największą zaletą jest mobilność – dzięki baterii o dużej mocy nie potrzebujemy martwić się o to, czy kabel sięgnie do gniazdka, czy może zabraknie nam pół metra.

Wykorzystując elektronarzędzia akumulatorowe o dużej mocy (na przykład elektronarzędzia RYOBI) zapewniamy sobie wygodę użytkowania, a rezygnując ze spalinowych narzędzi ogrodowych, dajemy również wytchnienie środowisku.

Sytuacja win-win w najlepszym wydaniu!

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Porady