Budowa domu jest czasochłonną inwestycją. Dodatkowo trzeba podejmować wiele decyzji, które wcale nie są łatwe, a mają wpływ na efekt końcowy. Coraz częściej mówi się o tym, jak ważna jest ekologia, a także o tym, jak można relatywnie obniżać koszty ogrzewania czy zużycia energii elektrycznej. Z tego też powodu są inwestorzy, którzy decydują się na domy pasywne. Jaki w takim przypadku fundament zastosować?

Fundamenty płytowe – dobry wybór dla najbardziej wymagających

Ławy fundamentowe znane są już od wielu lat i nadal najwięcej inwestorów stawia na tradycyjne fundamenty. Jednak jest to rozwiązanie czasochłonne, a przy tym bardzo łatwo przy stawianiu fundamentów popełnić błąd. Nie bez znaczenia jest także fakt, że fundamenty ławowe nie mogą być zawsze wykonywane i np. decydując się na budowę domu pasywnego, trzeba wybrać inne rozwiązanie. W tym przypadku słusznym wyborem są fundamenty płytowe wykonane z płyt fundamentowych. Dzięki nim można skrócić czas budowy o kilka tygodni. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku niestabilnych, słabych gruntów. Co również ważne można je układać bezpośrednio na gruncie, a następnie stosować już tylko wykończenie w postaci paneli czy desek. Elementy brzegowe są ze styropianu, a dzięki temu zyskuje się świetną izolację fundamentów. Zatem jak widzicie fundamenty płytowe są naprawdę dobrym rozwiązaniem i to nie tylko dla domów energooszczędnych czy pasywnych, ale zasadniczo dla każdej inwestycji. Poznajcie, jaki jest koszt takiego rozwiązania jakim są płyty fundamentowe. Cennik dostępny jest na naszej stronie: https://parati.com.pl/cennik/

Fundamenty płytowe – w przypadku jakich konstrukcji budynków się sprawdzą?

Budownictwo lat 70-tych czy 80-tych opierało się na prostych konstrukcjach. Zazwyczaj były to bryły zbliżone do sześcianów czy prostopadłościanów. Jednak obecnie coraz więcej inwestorów wybiera projekty domów o bardziej finezyjnych czy wyrafinowanych kształtach. W tym przypadku należy wiedzieć, że fundamenty tradycyjne dla domów w nowoczesnych kształtach zupełnie się nie sprawdzają. Im więcej jest załamań, tym zdecydowanie trudniej wybudować tradycyjny fundament. Do tego poza bardzo głębokim wykopem, trzeba wykonać ławy niemal pod każdą ze ścian. Z tego też powodu koszty budowy zdecydowanie rosną, podobnie zresztą jak czas wykonania. Na szczęście zarówno w prostych projektach domów, jak i tych bardziej finezyjnych naprawdę dobrze sprawdzają się płyty fundamentowe. Warto wiedzieć, że wszystkie obciążenia ze ścian równomiernie się rozkładają. Dodatkowo nie trzeba tworzyć tak głębokich wykopów. Zatem koszty takiej inwestycji będą niższe. Dodatkowo zyskacie też świetną izolację fundamentów, zaś Wasz dom będzie wpisywał się w technologię domów energooszczędnych. Nie musicie nawet stawiać na tradycyjne kształty. Możecie wybrać domy naprawdę nowoczesne, gdzie nie tylko kubatura będzie duża, ale także kształt będzie wymyślny. Koszty nawet w przypadku gruntów niestabilnych są naprawdę niewysokie. 

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady