Ogrzewanie podłogowe to efektywne źródło ciepła w Twoim domu. Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Ponadto poznasz narzędzie, jakim jest konfigurator ogrzewania podłogowego, który pozwoli Ci skompletować wszystkie elementy systemu grzewczego.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które ze względu na wygodę i stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne jest coraz chętniej wybierane przez osoby, które dopiero stoją przed decyzją o tym, na jaki system grzewczy w domu się zdecydować.

Co ważne, ogrzewanie podłogowe nie musi być rozprowadzone we wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w budynku. Możesz zdecydować się tylko na taki montaż takiego rodzaju ogrzewania w łazience lub np. w sypialni. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby popularną podłogówkę rozprowadzić także w całym domu.

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne

Do wyboru masz dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne oraz elektryczne. Pierwszy rodzaj będzie optymalnym wyborem, jeśli w budynku jest zainstalowana pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny, chociaż warto mieć na uwadze, że wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować także z innymi rozwiązaniami grzewczymi. 

Alternatywą jest podłogówka elektryczna. Podobnie, jak w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego, także i instalacja wodna jest stosunkowo tania i prosta w montażu. Różnicę widać, jeśli przyjrzymy się późniejszym kosztom eksploatacyjnym. Podłogówka elektryczna jest droższa w eksploatacji.

Zdecydowanie mniej popularne rozwiązania to podłogówka powietrzna oraz na podczerwień. Na które z nich się zdecydować? Decyzję podejmij analizując swoje potrzeby i wymagania w stosunku do systemu grzewczego.

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Rozważając kwestię montażu ogrzewania podłogowego we własnym domu, warto poświęcić trochę czasu na poznanie zalet tego rozwiązania. Wśród osób, które już zdecydowały się na podłogówkę, można spotkać opinie, że niewątpliwym plusem jest to, że jest ona niemal niewidoczna. Dzięki podłogówce nie musisz martwić się o montaż grzejników, które niejednokrotnie znacznie utrudniają optymalną aranżację pomieszczenia, zwłaszcza o małej powierzchni.

Inne zalety ogrzewania podłogowego, to m.in.:

  • zapewnienie pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniach;
  • korzystny wpływ na zdrowie (zwłaszcza w przypadku alergików);
  • stosunkowo prosty montaż instalacji;
  • optymalny komfort cieplny.

Już na pierwszy rzut oka widać, że ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się powietrza, dzięki czemu ogranicza rozwój roztoczy, a także poszerza możliwości aranżacyjne pomieszczeń.

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady?

Wśród minusów podłogówki można wskazać na nieco wyższy koszt całej instalacji, w porównaniu do montażu kaloryferów, jednak jeśli na pierwszym miejscu stawiasz optymalny komfort cieplny, to będzie to inwestycja godna uwagi. 

Kolejna kwestia, która może okazać się w niektórych przypadkach problematyczna, to konieczność montażu ogrzewania podłogowego przed położeniem paneli lub podłogi. Jeśli jednak jesteś dopiero na etapie budowy domu, zawczasu możesz odpowiednio rozplanować wszystkie prace.

Konfigurator ogrzewania podłogowego

Konfigurator ogrzewania podłogowego to proste narzędzie, które pozwoli Ci skompletować wszystkie niezbędne elementy systemu grzewczego. Kilka kroków wystarczy do tego, abyś dowiedział się, czego będziesz potrzebować.

Chcesz uzyskać kompleksowe wsparcie w doborze produktów? Wystarczy, że w konfiguratorze ogrzewania podłogowego odpowiesz na pytania dotyczące 

  • powierzchni do ogrzania wyrażonej w metrach kwadratowych;
  • liczby kondygnacji w budynku;
  • liczby pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym na każdej kondygnacji;
  • liczby pomieszczeń o powierzchni przekraczającej 10 m².

Po wypełnieniu formularza otrzymasz informacje na temat potrzebnych produktów. Dowiesz się, jakie są sugerowane rury, jaka będzie najlepsza folia do ogrzewania podłogowego, a także na jakie rozdzielacze, szafki do rozdzielaczy i spinki warto się zdecydować.

Ogrzewanie podłogowe a pompa ciepła

Zastanawiasz się, czy ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła jest dobrym pomysłem? Spieszymy z odpowiedzią: jak najbardziej! Montaż takiego rozwiązania nie tylko zwiększa efektywność pompy ciepła, lecz także wydłuża jej żywotność.

Jeśli zależy Ci na ekologicznym systemie grzewczym, które nie emituje do środowiska naturalnego szkodliwych substancji, to pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym jest kwestią wartą rozważenia.

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które może przynieść Ci wiele korzyści. Jednak ostateczna decyzja, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy masz nowy budynek, czy zastanawiasz się nad montażem podłogówki w kilkunastoletnim lub starszym domu. Rozważ wszystkie za i przeciw, skorzystaj z konfiguratora pieca gazowego i sprawdź, jakie elementy będą Ci potrzebne do montażu instalacji.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Porady