Badania nieniszczące – w jakim celu trzeba je przeprowadzać?

Zachowanie dobrej kondycji budowli ma bardzo ważne znaczenie nie tylko dla niej samej, ale również dla jej użytkowników. Dlatego istotne jest przeprowadzanie weryfikacji stanu konstrukcji, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie przyszłym zniszczeniom. W tym celu przeprowadza się badania nieniszczące.
Badania nieniszczące – czym są i na czym polegają?
Badania nieniszczące inaczej badania NDT to dziedzina inżynierii, która odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Polegają one na wykrywaniu i ocenie wad systemów oraz elementów konstrukcyjnych. Pozwalają sprawdzić, czy w poszczególnych obiektach, instalacji bądź konstrukcji nie doszło do awarii, pęknięć, rozwarstwień, nieciągłości, czy wystąpienia porowatości, która budzi wątpliwości. Umożliwia to skuteczne rozpoznanie zmian, które występują w materiale i są efektem wpływu sił zgniatających lub rozciągających. Jednymi z najczęściej badanych są metale, jednak materiały niemetaliczne również można poddać badaniom.
Jakie korzyści daje przeprowadzanie badań nieniszczących?
Badania nieniszczące przede wszystkim dostarczają rzetelnych i pewnych informacji, dzięki którym możliwe jest uniknięcie potencjalnych problemów. A co za tym idzie napraw i kosztów z nimi związanych. Zapewnienie bezpieczeństwa również odgrywa istotną rolę w przypadku badań, ponieważ wcześnie wykryta wada zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków. Ponadto odpowiednio dobrana metoda pozwala ocenić w sposób kompleksowy i dokładny badany element. Przy czym nieistotne jest to, czy dopiero powstaje, czy znajduje się już w fazie eksploatacji.
Jakie są metody badań nieniszczących i gdzie można je wykonać?
Firmy, które zajmują się przeprowadzaniem badań nieniszczących, wykorzystują wiele metod. Znaczenie ma fakt, czy badaniu ma podlegać cały obiekt, czy jakiś poszczególny element konstrukcji. Warto wybrać firmę, która ma wieloletnie doświadczenie i profesjonalnie przeprowadza badania. Na stronie firmy https://technic-control.pl/ można zapoznać się z usługami, jakie świadczy, a także metodami, jakie są wykorzystywane do badań. Na liście znajdują się niżej wymienione.
Badania wizualne VT
Badania wizualne VT są podstawową, najtańszą i najszybszą metodą badań nieniszczących. Mogą zostać przeprowadzone tzw. gołym okiem, czyli poprzez badanie wzrokowe, ale również poprzez komputerowe systemy kamer.
Badania magnetyczno-proszkowe MT
Badania magnetyczno-proszkowe MT stosuje się głównie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, petrochemicznym, energetycznym, itp. Umożliwiają zbadanie złączy spawanych, odlewów czy odkuwek.
Badania penetracyjne PT
Badania penetracyjne PT umożliwiają wykrycie głębokich rys, wgłębień, nieszczelności, pęknięcia czy porowatości. Dzięki nim można kontrolować stan tworzyw sztucznych, odlewów, odkuwek, wyrobów ceramicznych, połączeń lutowanych i spawanych.
Badania ultradźwiękowe UT
Badania ultradźwiękowe UT polegają na badaniu przy wykorzystaniu transmisji fal dźwiękowych, które charakteryzują się ultra wysoką częstotliwością. Echo pulsacyjne jest najpopularniejszą techniką UT.
Badania radiograficzne RT
Badania radiograficzne RT polegają na wykorzystywaniu promieniowania w celu penetracji obiektu, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie wad, takich jak zmiany gęstości czy grubości.
Badania nieniszczące są konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom konkretnych obiektów, ale też konstrukcjom, z jakich powstały. Należy je przeprowadzać poprzez zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów, którzy zdecydują, jaka metoda w określonym przypadku będzie najlepsza. Dzięki temu badanie będzie przeprowadzone dokładnie i rzetelnie.