podłoga na gruncie

Solidne wykończenie podłogi to gwarancja stabilności i odpowiedniej izolacji. W wielu domach jednorodzinnych i budynkach gospodarczych wykonywana jest podłoga na gruncie. Jakie rolę pełni taka konstrukcja i jak ją wykonać?

Posadzka betonowa na gruncie – co to jest?

Podłoga na gruncie oddziela grunt od wnętrza budynku. Warstwy podłogi na gruncie zabezpieczają przed przenikaniem wilgoci i odpowiadają za stworzenie skutecznej izolacji termicznej oraz trwałej i stabilnej konstrukcji nośnej.

W jakich pomieszczeniach stosowana jest posadzka na gruncie?

Wcześniej wspominaliśmy o domach i obiektach niepodpiwniczonych wymagających takiej konstrukcji. Posadzka na gruncie wykonywana jest także w pomieszczeniach znajdujących się w przyziemiu i podpiwniczonych strefach budynku. Jeśli aranżujesz piwnicę na kotłownię, spiżarnię czy pomieszczenia mieszkalne, na klepisku musisz ułożyć podłogę na gruncie. Potrzebna będzie również w zakładach przemysłowych czy obiektach o charakterze technicznym.

Posadzka na gruncie w obiektach użytkowych

Nie tylko domy mieszkalne czy obiekty użytkowe wymagają pokrycia klepiska. Wszystkie warstwy podłogi na gruncie stosuje się również w pracach wykończeniowych prowadzonych w obiektach użytkowych. Jeśli budujesz garaż, altanę ogrodową czy nawet taras przed domem, również powinieneś wykonać je w tej technologii. W pomieszczeniach wolnostojących nieogrzewanych, wylewka na gruncie nie wymaga stosowania warstwy izolacji termicznej.

Podłoga na gruncie – warstwy

Konstrukcje podłoża zbudowanego na klepisku są bardzo podobne do siebie. Dlatego w każdej podobnej konstrukcji stosuje się niemal takie same warstwy. Podpowiadamy, jak ułożyć posadzkę na gruncie krok po kroku, a raczej warstwa po warstwie.

Podsypka – warstwa wyrównująca

Podsypka wykonywana jest z drobnych kruszyw, przede wszystkim piasku lub żwiru. Układa się ją na warstwie gruntu odkrytej poprzez zdjęcie ziemi urodzajnej. Ma za zadanie wyrównać podłoże i ustabilizować je. Najczęściej grubość podsypki to 15-20 centymetrów, jednak w szczególnych przypadkach może być większa.

Podsypka keramzytowa

Część specjalistów zaleca wykonanie podsypki z keramzytu, czyli wypalanych w wysokiej temperaturze granulek gliny. Taka podsypka ma nie tylko stabilizować i wyrównywać podłoże, ale także tworzyć izolację termiczną. Wówczas nie będziesz musiał używać styropianu przy kolejnych warstwach podłogi na gruncie. Musisz jednak pamiętać, że taka podsypka powinna mieć grubość od 30 do nawet 60 centymetrów, w zależności od charakteru pomieszczenia.

Beton konstrukcyjny

Żeby zapewnić stabilność podłogi na gruncie, warstwy izolacyjne muszą być układane na stabilnej podstawie. Na podsypkę wylewana jest zatem pierwsza warstwa betonu konstrukcyjnego. To ona będzie odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń stałych i zmiennych. Wykonuje się ją z gęstych mieszanek betonowych odpornych na ściskanie, najczęściej C12/15 lub C8/10 przy większych obciążeniach. Warstwa betonowa będzie miała grubość około 15-20 centymetrów.

Zbrojenie betonu

Warstwa betonu konstrukcyjnego wymaga zbrojenia, co ma zapobiec pękaniu. W konstrukcjach podłogi na gruncie można stosować zbrojenie rozproszone z włókien polipropylenowych dodawanych do mieszanki. Z kolei w strefach narażonych na większe obciążenia układana jest siatka zbrojeniowa.

Folia do izolacji przeciwwilgociowej

Podłoga na gruncie musi chronić wnętrze przed wilgocią, dlatego jedną z warstw stanowi izolacja. Ta część konstrukcji najczęściej wykonywana jest z folii polietylenowej układanej bezpośrednio na betonie. Planując zużycie materiału, weź pod uwagę zakładki pomiędzy arkuszami o szerokości przynajmniej 20 cm oraz zalecenia dotyczące dwóch warstw folii układanych jedna na drugiej. Folia powinna być połączona z izolacją fundamentów, dlatego czasem stosuje się wykończenie z masy asfaltowej lub papy.

Warstwa termoizolacyjna

Kolejne zabezpieczenie termoizolacyjne ma chronić przed wydostawaniem się ciepłego powietrza z wewnątrz pomieszczenia. Termiczna izolacja posadzki na gruncie z reguły wykonywana jest z płyt styropianowych. Układa się je w dwóch warstwach, pamiętając o przesunięciu łączeń pomiędzy obiema warstwami. Na tym etapie prac wykonywana jest również instalacja ogrzewania podłogowego, jeśli takie przewidziano dla budynku.

Folia zabezpieczająca

Następna warstwa folii wymaganej w konstrukcji podłogi na gruncie układana jest bezpośrednio na płytach polistyrenowych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie płyt przed wilgocią i drobinkami pochodzącymi z wylewki jastrychowej.

Jastrych wykończeniowy

Ta warstwa może być wykonywana z różnych materiałów. Często stosuje się wylewki samopoziomujące, jastrychy cementowe, gipsowe lub anhydrytowe. Można też zastosować gotowe płyty do suchej zabudowy. To ostatnia warstwa podłogi na gruncie, choć nie stanowi ostatecznego wykończenia. Na jastrychu układane są panele podłogowe, gres lub inne akcesoria wykończeniowe.

Wylanie posadzki a koszt robocizny

Chcesz zlecić profesjonalistom wylanie posadzki? Koszt robocizny z pewnością będzie pierwszą rzeczą, o jaką zapytasz. Cena w dużej mierze zależy od wielkości powierzchni i stopnia zaawansowania konstrukcji. Znacznie więcej zapłacisz, jeśli będziesz wykonywał dodatkowe zbrojenie siatką lub układanie ogrzewania podłogowego. Najczęściej posadzka betonowa na gruncie wyceniana jest za metr kwadratowy wykończonej powierzchni. Koszty mogą się kształtować od 100 do 150 złotych.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie