zawór czterodrożny

Nie sposób przecenić roli, jaką pełni zawór czterodrożny w sprawnej instalacji grzewczej. Ma pozytywny wpływ na żywotność kotła, a także na zawartość twojego portfela – pozwala sporo oszczędzić na ogrzewaniu. Jeśli nadal nie wiesz jak działa zawór czterodrożny – przeczytaj poniższy tekst.

Zawór czterodrożny – co to takiego?

Zawór czterodrożny znajdziesz w wielu instalacjach cieplnych. Jego specyfika może być z początku myląca. Zawór czterodrogowy ma wiele odnóg i zaworów. Czym jest zatem zawór czterodrożny, zwany także jako zawór czterodrogowy?

W skrócie, odpowiada za mieszanie cieczy, które przez niego przepływają. W zależności od regulacji pokręteł można uzyskać pożądaną proporcję każdej cieczy płynącej przez daną rurę.

Jak działa zawór czterodrożny?

Zacznijmy od podstaw. Zawór mieszający czterodrogowy ma 4 porty. Porty te są niczym innym, jak tylko wejściami rur z możliwością regulacji przepływu danej cieczy. Taki zawór czterodrogowy umożliwia mieszanie się tych płynów według ustalonych proporcji. Można je ustalić za pomocą pokręteł regulacyjnych, znajdujących się przy portach.

Najczęściej zawór mieszający czterodrogowy wykorzystywany jest w instalacjach grzewczych, które do swojej pracy potrzebują paliwa stałego. Sercem takiej instalacji jest piec, do którego doprowadzane są różne składniki paliwa. Są one ze sobą mieszane podczas przepływu przez zawór czterodrożny.

Jak dobrać odpowiedni zawór mieszający czterodrogowy?

W celu wykonania ogrzewania podłogowego często wykorzystywany jest zawór czterodrożny lub też zawór innego typu. Jeśli zastanawiasz się, który typ będzie lepszy: zawór trójdrożny czy czterodrożny do tego typu instalacji – najlepiej będzie zasięgnąć porady fachowca. A najlepiej przeczytać ten tekst do końca.

Zawór czterodrogowy – zasada działania przy ogrzewaniu podłogowym

Zawór mieszający czterodrogowy jest rozwiązaniem skutecznym, co więcej, także ekonomicznym. Nie jest drogi, a do jego działania nie jest potrzebna energia elektryczna, co jest z sporą oszczędnością. Wystarczy przy użyciu pokrętła ustawić temperaturę, jaką ma dostarczać (w przypadku modelu z regulatorem). Ustalona, stała temperatura będzie pojawiać się na wyjściu w ogrzewaniu podłogowym.

Zawór czterodrożny z siłownikiem

Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest zawór trójdrożny lub zawór czterodrożny z siłownikiem. Dzięki nim masz praktycznie nieograniczone możliwości regulacji. W instalacji można robić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ustalenie stałej temperatury wyjścia. Używany do tego jest oczywiście zawór trójdrożny czy zawór czterodrożny. Ustawiana jest temperatura cieczy wchodzących i wychodzących.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest regulacja automatyczna. Wtedy to zawór czterodrożny i poszczególne jego pokrętła regulowane są przez zewnętrzny sterownik.

Zawór czterodrożny – jak ustawić?


Zawór czterodrogowy może być niezwykle użyteczny, pod warunkiem, że jest odpowiednio ustawiony. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i często użytkownicy kotłów i zaworów czterodrogowych popełniają błędy. Przede wszystkim ustaw kocioł lub piec na temperaturę zadaną około 60-70 stopni.

Zawór mieszający czterodrogowy – zalety

Największą korzyścią jest możliwość ustawienia wyższej temperatury w kotle i niższej w grzejnikach. Jeśli taki układ wykorzystujący zawór czterodrożny będzie pracował stale, można korzystać również z automatycznych sterowników.

Zawór czterodrogowy – funkcje

Zawór czterodrożny pełni kilka funkcji. Pierwszą, najważniejszą z nich, niezależnie czy jest to zawór trójdrożny czy czterodrożny, jest zabezpieczenie kotła przed korozją związaną ze zbyt niską temperaturą.

Instalacja grzewcza, która wykorzystuje zawór czterodrożny do tworzenie dodatkowego obiegu wody, nie wydostaje się na zewnątrz obiegu, ale wraca, podgrzewając schłodzoną wodę wracającą z grzejników. To właśnie temperatura powrotu może być regulowana poprzez zawór czterodrogowy. Proces ten można oczywiście zautomatyzować używając zawór czterodrożny z siłownikiem.

Kolejną funkcją, jaką pełni zawór czterodrożny jest mieszanie wody płynącej z zasilania i z powrotu. Używając odpowiedniej proporcji można dowolnie dostosować temperaturę grzewczą wody. To bardzo użyteczna funkcja w instalacjach centralnego ogrzewania. Kolejną funkcją jest po prostu regulacja ciepłej wody użytkowej. Z takiego rozwiązania korzysta się zwłaszcza w okresach letnich.

W skrócie, zawór czterodrożny kieruje część gorącej wody, jaka wychodzi z kotła z powrotem do niego. Ten proces ma na celu zmniejszenie podatności kotła na korozję niskotemperaturową. W ten sposób zawór czterodrożny może znacząco wydłużyć żywotność kotła i całej instalacji grzewczej. Takie rozwiązanie także umożliwia pracę kotła z zalecaną temperaturą, czyli około 65 stopni Celsjusza.

  1. Zawór czterodrogowy, czyli wygoda przede wszystkim!

Zawór czterodrogowy to przede wszystkim zwiększony komfort i wygoda oraz łatwość regulacji temperatury wyjścia i wejścia. Zawór mieszający czterodrogowy sprawia, że część gorącej wody z kotła wraca do niego krótszą drogą, wydłużając tym samym żywotność kotła.

Zawór czterodrożny – cena

Chcesz kupić zawór czterodrogowy i zastanawiasz się nad jego ceną? Postaw na jakość i niezawodność. Jest to inwestycja na lata, gdyż ten element wydłuży żywotność kotła, a jak wiadomo, kocioł to już poważniejsze koszty.

Zawór czterodrożny można już kupić za 100 zł. Droższe i bardziej niezawodne egzemplarze kosztują około 400 zł. Jeżeli cenisz komfort, to dodatkowym wydatkiem będzie także zestaw regulacyjny z siłownikiem. Będzie działał on o wiele lepiej i dostarczał więcej komfortu użytkownikom, oczywiście, jeśli będzie współgrał właśnie z takim zestawem. Kupując zestaw regulacyjny należy spodziewać się wydatku w granicach 500-800 zł.

Jak działa zawór trójdrożny i czterodrożny?

Zanim zdecydujesz zawór trójdrożny czy czterodrożny, dowiedz się, jak one działają. Zawór czterodrożny podnosi temperaturę wody, która wraca do kotła, co przeciwdziała jego korozji. Z kolei ta sama ilość wody jest kierowana z powrotem do grzejników w celu ogrzania pomieszczeń.

Zawór trzydrogowy jest konstrukcją nieco proszą. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie musisz obniżać temperatury wody, która zasila grzejniki. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy na grzejnikach zainstalowane są zawory, a także termostatyczne głowice. Wówczas zawór 3-drogowy w zupełności wystarczy. Ma on na celu tylko i wyłącznie podnieść temperaturę powrotu wody.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Instalacje