remont mieszkania

Zrealizowanie remontu mieszkania tak, by niczego przy tym nie uszkodzić, stanowi spore wyzwanie. Nie każdy może sobie pozwolić na zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz, architekta i ekipy budowlanej. Sprawdź, od czego zacząć remont mieszkania na własną rękę!

Odnawianie poszczególnych pomieszczeń co jakiś czas jest więcej niż wskazane. Wszystkie materiały do remontu mieszkania postaraj się zamówić na ok. miesiąc przed rozpoczęciem prac. W ten sposób do maksymalnie zmniejszysz ryzyko tego, że zabraknie ci jakiegoś ważnego elementu. Następnie zacznij układać harmonogram remontu.

Kolejność prac remontowych w mieszkaniu ma duże znaczenie

Poszczególne czynności remontowe należy przeprowadzać tak, by kolejny etap nie naruszał efektów wcześniejszych wysiłków. Jeżeli przeprowadzasz generalny remont mieszkania, plan musi być bardziej rozbudowany. Optymalna kolejność wygląda następująco:

  1. Prace konstrukcyjne (przy ścianach, suficie, zabudowie rur itd.).
  2. Instalacja mediów.
  3. Stolarka okienna.
  4. Prace naprawcze.
  5. Wykończenie sufitu, potem ścian, a na koniec podłóg.
  6. Montaż gniazdek, wyłączników, lamp, mebli itp.

Jeśli zależy ci przede wszystkim na odświeżeniu wizualnym, elementy instalacji zapewne pozostawisz nietknięte. Remonty mieszkań na mniejszą skalę wykonuje się już w trzech podstawowych krokach!

Krok pierwszy – konstrukcja i wykończenie ścian

Na początek remontu mieszkania zaplanuj wszelkie tzw. prace mokre. Najpierw usuń stare tynki i podłogi, a w razie potrzeby przygotuj otwory drzwiowe i okienne. Następnie zagipsuj i pomaluj mury. Dlaczego prace związane z podwyższoną wilgotnością w pomieszczeniu należy wykonać w pierwszej kolejności?

Wysoki poziom wilgoci ma destrukcyjny wpływ na wszelkie elementy drewniane. Jeżeli położysz parkiet albo zamontujesz skrzydło drzwi, zanim tynki i farba porządnie przeschną, prędzej czy później pojawią się brzydkie wybrzuszenia. Remontując mieszkanie, dbaj o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.

Krok drugi – układanie podłogi

Kiedy z pokoju, kuchni lub łazienki wywietrzeją ostatnie pozostałości wilgotnego wykończenia ścian, możesz zabrać się za pracę nad podłożem. Nieważne, czy na podłodze w remontowanym mieszkaniu kładziesz drewno, czy też kafelki. Zajmij się nimi dopiero wtedy, kiedy wszystkie pionowe powierzchnie są już w pełni gotowe.

Podłogę bardzo łatwo można uszkodzić, nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Pozornie niewielkie uchybienia, jakie mogłyby się pojawić podczas wykańczania ścian przy nowej podłodze, szybko zmieniłyby się w poważny, widoczny kłopot. Nie chodzi przecież o to, by za kilka miesięcy poprawiać swoją pracę.

Krok trzeci – montaż drzwi

Drzwi łatwo ulegają zabrudzeniom, które później ciężko usunąć. O takie okoliczności nietrudno, kiedy trwa remont mieszkania. Dlatego najpierw dokładnie posprzątaj odnawiane pomieszczenie, a dopiero potem zdejmij folię ochronną ze skrzydła drzwi. Po zawieszeniu ich na zawiasach pozostaje ci tylko regulacja oraz założenie klamki i dodatków.

Jeżeli otrzymasz nowe drzwi przed zakończeniem tynkowania lub malowania, przechowuj je jak najdalej od remontowanych pomieszczeń. Drewniane skrzydła szybko nasiąkają wilgocią, a nawet delikatnie odchodząca okleina lub rozmazana pieczątka producenta stanowi podstawę do cofnięcia gwarancji.

Skończony remont mieszkania musisz odpowiednio uczcić!

Wykonanie wszystkich prac remontowych daje uzasadniony powód do dumy i świętowania. Zanim urządzisz parapetówkę, zapewnij sobie nagrodę za dobrze wykonaną pracę. Może pozwolisz sobie na zakup sprzętu audio wysokiej klasy lub ekskluzywnych kosmetyków – krem zawierający retinol albo serum z witaminą C sprawią, że błyskawicznie zapomnisz o trudach remontu.

Celebracja to oczywiście ostatni punkt harmonogramu, który możesz zaaranżować wedle własnego uznania. Podczas remontu mieszkania wystarczy trzymać się trzech podstawowych punktów. Reszta zależy już od twoich umiejętności, cierpliwości oraz czasu, który chcesz poświęcić na odnowienie pomieszczenia. Powodzenia!

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie